Dnes Neděle - jasno 14°C
Zítra Pondělí - oblacno 12°C
Neděle 3. 3. 2024
Svátek má Kamil
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Policie řeší více než pět desítek poznatků v souvislosti s tragédií na fakultě
Pietní místo na Ovocném trhu před rektorátem UK. Foto: Jan Puci

Policie řeší více než pět desítek poznatků v souvislosti s tragédií na fakultě

Policie řeší v současné době více než pět desítek nejrůznějších poznatků v souvislosti s čtvrteční tragickou střelbou na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. ČTK to řekl mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. Týkají se například šíření poplašné zprávy, nebezpečného vyhrožování nebo schvalování trestného činu.

Na pietní místa v centru Prahy přišly i v úterý uctít památku obětí desítky lidí, truchlící k budově fakulty na náměstí Jana Palacha i ke Karolinu na Ovocný trh přicházeli po celou dobu vánočních svátků. Zapalovali svíčky a pokládali květiny. Na obou pietních místech jsou i vzkazy či fotografie.

Střelec ve čtvrtek v budově FF UK na Palachově náměstí zabil 13 lidí a čtrnáctá oběť zemřela později v nemocnici. Dalších 25 lidí bylo zraněno, část velmi těžce. Střelbu pachatel zakončil sebevraždou. Jde o nejtragičtější takový případ v historii Česka, událost vyvolala šok i vlnu solidarity.

Podle policie na škole střílel čtyřiadvacetiletý student fakulty ze středních Čech, kterého policie na základě balistiky spojila také s případem vraždy muže a jeho dvouměsíční dcery v Klánovickém lese na okraji Prahy z 15. prosince.

Policie v úterý zveřejnila informaci o dalších poznatcích i na síti X. „Napříč republikou do současné doby řešíme více než pět desítek nejrůznějších poznatků, nejčastěji z prostředí sociálních sítí. Tyto se zpravidla týkají šíření poplašné zprávy, nebezpečného vyhrožování nebo schvalování trestného činu," uvedla. Poděkovala médiím, které se nepodílejí na budování kultu masového vraha, ostatní média požádala o střídmost.

„Jen za včerejšek (pondělí) pražští kriminalisté řešili dalších sedm případů nebezpečného vyhrožování (typicky „teď je řada na mě" a podobné výkřiky) nebo schvalování útoku na FF UK. Naprostá většina těchto hrdinů již byla ustanovena," uvedla policie dnes na síti X.

Na pietním místě před budovou rektorátu na Ovocném trhu byly v úterý kolem 13:00 desítky lidí. Podobně jako v předešlých dnech příchozí zapalovali svíčky a pokládali květiny, chvíli v tichu stáli a dívali se na budovu.

Někteří rovnali a zapalovali i svíčky, které sem truchlící nanosili dříve. Univerzita označila ve čtvrtek večer prostor před Karolinem za pietní místo, později vzniklo i pietní místo na FF UK.

Před Karolinem se za několik dní shromáždily tisíce svíček, pokrývají prostor před branou, další stojí na oknech budovy a podél nich. Svíčky zaplnily i shody budovy fakulty. Na obou místech visí černé vlajky.

Čtvrteční střelba na FF UK vyvolala v lidech vlnu solidarity s přeživšími a pozůstalými, na jejich podporu vzniklo několik sbírek. Nejvíc peněz dosud lidé darovali ve sbírce Nadačního fondu Univerzity Karlovy, zatím zhruba 44,3 milionu korun.

Do sbírky se rozhodlo přispět víc než 37 500 lidí. Posílat peníze mohou lidé také do sbírky portálu Znesnáze21, ve které se dosud vybralo asi 5,79 milionu korun. Přispívat mohou lidé i do sbírky Masarykovy univerzity, ve které se zatím shromáždilo asi 663 000 korun.


Autor: ČTK

Beseda u kulatého stolu v Praze 15

1. března 2024 ve 12:57

Starosta Prahy 15 Michal Fischer zve na besedu u kulatého stolu.

Další články
Nahoru