Dnes Čtvrtek - skorojasno 6°C
Zítra Pátek - oblacno 3°C
Čtvrtek 22. 4. 2021
Svátek má Evženie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Policie odložila vyšetřování bývalého radního Prahy 8 Slobodníka kvůli údajnému zapojení do úplatku
Radnice Prahy 8. Foto: JP

Policie odložila vyšetřování bývalého radního Prahy 8 Slobodníka kvůli údajnému zapojení do úplatku

Kauza o údajném zapojení dnes již bývalého radního Prahy 8 Josefa Slobodníka do úplatku za dezinfekci veřejných prostor v této městské části při první vlně koronavirové epidemie vyvolala nejen velký mediální ohlas, ale i diskusi na půdě zastupitelstva Prahy 8 nebo v Poslanecké sněmovně. Po osmi měsících se nyní hnula z místa.

Kauzou se od jara také zabývala Policie ČR, která obdržela trestní oznámení na radního Slobodníka od místního sdružení Pirátské strany. Radní Slobodník jakoukoliv spojitost odmítl.

Podle něj celá schůzka popisovaná v reportáži Seznam zprávy, při které obchodník společnosti Huawei Juraj Pavol mluvil se zástupcem firmy Xyloden o zakázce na dezinfekci veřejných prostor v Praze 8 a o provizích za tuto zakázku, byla sóloakcí Pavola a on s ní neměl nic společného.

Přestože Slobodník vinu popřel, rezignoval na post radního městské části a ukončil členství v ODS. K tomu ho ostatně vyzvaly i špičky občanských demokratů.
Vysvětlení na policii podával Slobodník v květnu a nyní policie trestní oznámení na něj odložila s tím, že on žádný trestný čin nespáchal. 

Rozhovor s bývalým radním Prahy 8 Josefem Slobodníkem

Jak jste celou kauzu prožíval?
Byl to pro mě šok, jako když vás polejí kýblem studené vody. Vůbec jsem nechápal, co se kolem mě děje. Nejhorší to ale nebylo v té pracovní rovině, ale v té osobní. Lidi, které jsem denně potkával si najednou přede mnou div neodplivli a jen jsem čekal, kdy se objeví soudce Lynch.

slobodnik-exradni

Bývalý radní Prahy 8 Slobodník je nadále zastupitelem

A co vaše rodina? Jak to snášela?
V ten moment jsem očekával narození druhé dcery a popravdě, namísto abych já byl oporou své ženě, byla to ona, kdo byl oporou mě. V takových chvílích zjistíte, na čem v životě skutečně záleží a jak důležitá je rodina, děti, přátele…

Mluvíte o přátelích. Zůstali a podpořili vás?
Asi takhle. Ukázalo se, kdo je kdo. A to jak v pracovním, tak v soukromém životě…

Říkáte v pracovním životě. Vždyť jste dělal politiku, o které se přeci říká, že je špinavá. Vás to tedy překvapilo?
O politice jsem samozřejmě slyšel spoustu nepěkných slov, od špíny až po svinstvo. Netušil jsem však, že až takové. Nezapomenu na snahu jedné opoziční zastupitelky, která veškerou svou energii věnovala tomu, aby na sociálních sítích sdělovala, že jsem největší zločinec století. Jen jsem čekal, kdy se dozvím, že jsem snad i vrah. Tenkrát mi to bylo hodně líto, dneska je mi už jen líto té dámy.

Přineslo vám to nějaké poučení?
Minimálně budu ke všem podobným mediálním lynčům přistupovat s velkou rezervovaností a respektem. Jak se ukázalo, papír snese všechno a jedovatou slinu umí plivnout každý. A dovolat se pak práva a očištění svého jména jde naopak jen těžko. To už totiž nikoho nezajímá.

Je tedy podle vás případ uzavřen a vyšetřování skončilo?
Pro mě rozhodně ano. Ale dle charakteru dotazů policie se domnívám, že vyšetřování pokračuje, ale už jiným směrem a jiných lidí. Víc to nesmím komentovat.

A jak to bude dál? Jaké jsou vaše plány?
To teď nezáleží jenom na mě. Ale jak jsem již zmínil, i když se bavíme o politice, jsou v ní i slušní lidé, ale také ti, kteří budou tuto kauzu zneužívat neustále…

Koho tím myslíte?
V tuto chvíli to nelze komentovat, čas vše ukáže.


Earth Day Talk: Představitelé Tchaj-wanu, odborných institucí a Prahy se sešli u kulatého stolu

Dnes v 09:29

Hlavní město ve spolupráci s Tchaj-pejskou hospodářskou a kulturní kanceláří a tchaj-wanským ministerstvem zahraničí uspořádalo kulatý stůl na téma cirkulární ekonomiky a překonávání klimatických výzev. Praha i Tchaj-wan právě v těchto oblastech uskutečňují řadu inovativních i ambiciózních...

Zastupitelé drželi minutu ticha za oběti ruské agrese

Dnes v 08:52

Již 26. jednání pražského zastupitelstva v tomto volebním bylo dnes ráno zahájeno minutou ticha za oběti ruské agrese.

Praha 13 umístila kontejner na uhynulé ptactvo

Dnes v 07:53

Na základě Nařízení Státní veterinární správy ČR k preventivnímu zamezení šíření nebezpečné nákazy ptačí chřipky radnice pro případnou potřebu umístila u hasičské zbrojnice v Tlumačovské ulici 2747/28 na Velké Ohradě kontejner na uhynulé ptactvo.

Praha 15 schválila pomoc spolkům

Dnes v 07:06

Rada městské části minulý týden na svém jednání schválila návrh Výboru volnočasových aktivit a vnějších vztahů na vyhlášení dotačního programu na úhradu neinvestičních nákladů spolků, které působí v MČ Praha 15.

Centrem Prahy prošel pochod na podporu vězněného Navalného

Včera ve 23:03

Historickým centrem Prahy dnes prošel protestní pochod nazvaný Společně proti diktaturám.

Florenc 21. Mezinárodní soutěž, do které se může zapojit veřejnost

Včera v 18:15

Okolí autobusového nádraží na Florenci projde v budoucnu zásadní proměnou. Na konci března vyhlásili většinoví majitelé pozemků, ČSAD Praha holding a Masaryk Station Development, společně s hlavním městem Prahou mezinárodní urbanistickou soutěž, která přinese návrh na možnou podobu lokality již...

Praha spustila webovou aplikaci s daty o veřejných zakázkách

Včera v 18:10

Praha začátkem dubna udělala krok v oblasti průhlednějšího nakládání s veřejnými prostředky. Stala se prvním městem v Česku, které uživatelsky přívětivou a interaktivní formou zveřejňuje podrobné informace o zadávaných veřejných zakázek.

Praha žádá ministra Arenbergera o otevření dětských skupin

20. dubna 2021 ve 21:42

Jménem hlavního města Prahy byl včera ministru zdravotnictví Petrovi Arenbergerovi odeslán dopis s žádostí o co nejdřívější otevření dětských skupin. Současná situace, kdy jsou dětské skupiny uzavřeny, představuje podle vedení metropole významnou zátěž nejen pro děti, které opatřeními bránícími...

Další články
Nahoru