Dnes Úterý - zatazeno 4°C
Zítra Středa - oblacno 3°C
Úterý 25. 1. 2022
Svátek má Miloš
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Policie odložila vyšetřování bývalého radního Prahy 8 Slobodníka kvůli údajnému zapojení do úplatku
Radnice Prahy 8. Foto: JP

Policie odložila vyšetřování bývalého radního Prahy 8 Slobodníka kvůli údajnému zapojení do úplatku

Kauza o údajném zapojení dnes již bývalého radního Prahy 8 Josefa Slobodníka do úplatku za dezinfekci veřejných prostor v této městské části při první vlně koronavirové epidemie vyvolala nejen velký mediální ohlas, ale i diskusi na půdě zastupitelstva Prahy 8 nebo v Poslanecké sněmovně. Po osmi měsících se nyní hnula z místa.

Kauzou se od jara také zabývala Policie ČR, která obdržela trestní oznámení na radního Slobodníka od místního sdružení Pirátské strany. Radní Slobodník jakoukoliv spojitost odmítl.

Podle něj celá schůzka popisovaná v reportáži Seznam zprávy, při které obchodník společnosti Huawei Juraj Pavol mluvil se zástupcem firmy Xyloden o zakázce na dezinfekci veřejných prostor v Praze 8 a o provizích za tuto zakázku, byla sóloakcí Pavola a on s ní neměl nic společného.

Přestože Slobodník vinu popřel, rezignoval na post radního městské části a ukončil členství v ODS. K tomu ho ostatně vyzvaly i špičky občanských demokratů.
Vysvětlení na policii podával Slobodník v květnu a nyní policie trestní oznámení na něj odložila s tím, že on žádný trestný čin nespáchal. 

Rozhovor s bývalým radním Prahy 8 Josefem Slobodníkem

Jak jste celou kauzu prožíval?
Byl to pro mě šok, jako když vás polejí kýblem studené vody. Vůbec jsem nechápal, co se kolem mě děje. Nejhorší to ale nebylo v té pracovní rovině, ale v té osobní. Lidi, které jsem denně potkával si najednou přede mnou div neodplivli a jen jsem čekal, kdy se objeví soudce Lynch.

slobodnik-exradni

Bývalý radní Prahy 8 Slobodník je nadále zastupitelem

A co vaše rodina? Jak to snášela?
V ten moment jsem očekával narození druhé dcery a popravdě, namísto abych já byl oporou své ženě, byla to ona, kdo byl oporou mě. V takových chvílích zjistíte, na čem v životě skutečně záleží a jak důležitá je rodina, děti, přátele…

Mluvíte o přátelích. Zůstali a podpořili vás?
Asi takhle. Ukázalo se, kdo je kdo. A to jak v pracovním, tak v soukromém životě…

Říkáte v pracovním životě. Vždyť jste dělal politiku, o které se přeci říká, že je špinavá. Vás to tedy překvapilo?
O politice jsem samozřejmě slyšel spoustu nepěkných slov, od špíny až po svinstvo. Netušil jsem však, že až takové. Nezapomenu na snahu jedné opoziční zastupitelky, která veškerou svou energii věnovala tomu, aby na sociálních sítích sdělovala, že jsem největší zločinec století. Jen jsem čekal, kdy se dozvím, že jsem snad i vrah. Tenkrát mi to bylo hodně líto, dneska je mi už jen líto té dámy.

Přineslo vám to nějaké poučení?
Minimálně budu ke všem podobným mediálním lynčům přistupovat s velkou rezervovaností a respektem. Jak se ukázalo, papír snese všechno a jedovatou slinu umí plivnout každý. A dovolat se pak práva a očištění svého jména jde naopak jen těžko. To už totiž nikoho nezajímá.

Je tedy podle vás případ uzavřen a vyšetřování skončilo?
Pro mě rozhodně ano. Ale dle charakteru dotazů policie se domnívám, že vyšetřování pokračuje, ale už jiným směrem a jiných lidí. Víc to nesmím komentovat.

A jak to bude dál? Jaké jsou vaše plány?
To teď nezáleží jenom na mě. Ale jak jsem již zmínil, i když se bavíme o politice, jsou v ní i slušní lidé, ale také ti, kteří budou tuto kauzu zneužívat neustále…

Koho tím myslíte?
V tuto chvíli to nelze komentovat, čas vše ukáže.


Autor: Redakce

Vyrovnaný rozpočet Prahy 4 na letošní rok dosáhl výše 1,124 miliardy korun

23. ledna 2022 v 18:30

Zastupitelstvo městské části Praha 4 schválilo 17. prosince 2021 jako jedna z prvních městských částí rozpočet na rok 2022. Praha 4 bude podle něj v příštím roce opět hospodařit s vyrovnaným rozpočtem. Ke schválení rozpočtu se nyní městská část vrátil v tiskové...

Další články
Nahoru