Dnes Středa - polojasno 26°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 26°C
Středa 10. 8. 2022
Svátek má Vavřinec
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Policie odložila vyšetřování bývalého radního Prahy 8 Slobodníka kvůli údajnému zapojení do úplatku
Radnice Prahy 8. Foto: JP

Policie odložila vyšetřování bývalého radního Prahy 8 Slobodníka kvůli údajnému zapojení do úplatku

Kauza o údajném zapojení dnes již bývalého radního Prahy 8 Josefa Slobodníka do úplatku za dezinfekci veřejných prostor v této městské části při první vlně koronavirové epidemie vyvolala nejen velký mediální ohlas, ale i diskusi na půdě zastupitelstva Prahy 8 nebo v Poslanecké sněmovně. Po osmi měsících se nyní hnula z místa.

Kauzou se od jara také zabývala Policie ČR, která obdržela trestní oznámení na radního Slobodníka od místního sdružení Pirátské strany. Radní Slobodník jakoukoliv spojitost odmítl.

Podle něj celá schůzka popisovaná v reportáži Seznam zprávy, při které obchodník společnosti Huawei Juraj Pavol mluvil se zástupcem firmy Xyloden o zakázce na dezinfekci veřejných prostor v Praze 8 a o provizích za tuto zakázku, byla sóloakcí Pavola a on s ní neměl nic společného.

Přestože Slobodník vinu popřel, rezignoval na post radního městské části a ukončil členství v ODS. K tomu ho ostatně vyzvaly i špičky občanských demokratů.
Vysvětlení na policii podával Slobodník v květnu a nyní policie trestní oznámení na něj odložila s tím, že on žádný trestný čin nespáchal. 

Rozhovor s bývalým radním Prahy 8 Josefem Slobodníkem

Jak jste celou kauzu prožíval?
Byl to pro mě šok, jako když vás polejí kýblem studené vody. Vůbec jsem nechápal, co se kolem mě děje. Nejhorší to ale nebylo v té pracovní rovině, ale v té osobní. Lidi, které jsem denně potkával si najednou přede mnou div neodplivli a jen jsem čekal, kdy se objeví soudce Lynch.

slobodnik-exradni

Bývalý radní Prahy 8 Slobodník je nadále zastupitelem

A co vaše rodina? Jak to snášela?
V ten moment jsem očekával narození druhé dcery a popravdě, namísto abych já byl oporou své ženě, byla to ona, kdo byl oporou mě. V takových chvílích zjistíte, na čem v životě skutečně záleží a jak důležitá je rodina, děti, přátele…

Mluvíte o přátelích. Zůstali a podpořili vás?
Asi takhle. Ukázalo se, kdo je kdo. A to jak v pracovním, tak v soukromém životě…

Říkáte v pracovním životě. Vždyť jste dělal politiku, o které se přeci říká, že je špinavá. Vás to tedy překvapilo?
O politice jsem samozřejmě slyšel spoustu nepěkných slov, od špíny až po svinstvo. Netušil jsem však, že až takové. Nezapomenu na snahu jedné opoziční zastupitelky, která veškerou svou energii věnovala tomu, aby na sociálních sítích sdělovala, že jsem největší zločinec století. Jen jsem čekal, kdy se dozvím, že jsem snad i vrah. Tenkrát mi to bylo hodně líto, dneska je mi už jen líto té dámy.

Přineslo vám to nějaké poučení?
Minimálně budu ke všem podobným mediálním lynčům přistupovat s velkou rezervovaností a respektem. Jak se ukázalo, papír snese všechno a jedovatou slinu umí plivnout každý. A dovolat se pak práva a očištění svého jména jde naopak jen těžko. To už totiž nikoho nezajímá.

Je tedy podle vás případ uzavřen a vyšetřování skončilo?
Pro mě rozhodně ano. Ale dle charakteru dotazů policie se domnívám, že vyšetřování pokračuje, ale už jiným směrem a jiných lidí. Víc to nesmím komentovat.

A jak to bude dál? Jaké jsou vaše plány?
To teď nezáleží jenom na mě. Ale jak jsem již zmínil, i když se bavíme o politice, jsou v ní i slušní lidé, ale také ti, kteří budou tuto kauzu zneužívat neustále…

Koho tím myslíte?
V tuto chvíli to nelze komentovat, čas vše ukáže.


Autor: Redakce

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek potřebný pro smíchovský terminál

6. srpna 2022 v 17:58

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek za účelem realizace „Terminálu Smíchov“, na němž bude po celý rok 2024 zřízeno stanoviště pro stavbu. O rozhodnutí městské části informovala její mluvčí Lenka Abessi.  

Praha 1 je podle Hlídače státu nejlépe hospodařící městská část

5. srpna 2022 v 07:53

První městská část má podle Hlídače státu nejlépe hospodařící radnici v celé Praze. Zároveň je zde také nejnižší riziko korupce.

Zákaznické centrum PVK se vrací do Dykovy ulice

3. srpna 2022 ve 21:09

Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací se vrací a od pondělí 8. srpna bude opět fungovat v Dykově ulici na pražských Vinohradech.

Hlasujte online v soutěži Adapterra

3. srpna 2022 v 10:37

Klimatická změna s sebou přináší mnoho změn i nepříznivých dopadů. Opatření, jak se vypořádat s přehříváním měst, přívalovými srážkami či suchem v krajině v Česku znatelně přibývá. Celostátní soutěž Adapterra Awards každoročně prezentuje a oceňuje nejlepší...

Směna pozemků umožní vybudování spojení mezi Barrandovem a Slivencem

3. srpna 2022 v 09:59

Praha 5 připravuje směnu pozemků v lokalitě ulice Wassermanova se soukromým investorem. To umožní vybudování nového chodníku a spojení se Slivencem přes ulici K Barrandovu.

Další články
Nahoru