dnes
Čtvrtek - prehanky-dest
7°C
zítra
Pátek - snih-dest
3°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
2°C
Policie obvinila primátora a pražské radní
Bude se zavírat? Ilustrační foto: archiv

Policie obvinila primátora a pražské radní

Pravidelné úterní jednání Rady hl. m. Prahy mělo dnes dopoledne netradiční návštěvu. Policii. To, o čem se spekuluje už několik týdnů, se stalo skutečností. Členové Rady hl. m. Prahy byli obviněni kvůli uzavření smlouvy na prodloužení kartového centra.

Zakázku loni získala firma Haguess, která byla vybrána v takzvaném jednacím řízení bez uveřejnění. To znamená, že magistrát oslovil pouze tohoto dodavatele.

Radní souhlasili s tím, že město s firmou Haguess, hlavním dodavatelem Opencard, uzavře dvě nové smlouvy na podporu systému celkem za zhruba 74 milionů korun.   

Policie radní podezírá z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Obvinění se týká všech současných radních. Z obliga je jen radní pro majetek Aleksandra Udženija (ODS), která při schvalování smlouvy nebyla přítomna.

Kromě členů Rady hl. města Prahy policie obvinila i několik členů výběrové komise a ředitele magistrátního odboru informatiky. Radní podají kvůli obvinění stížnost na postup policie.

Radní Eva Vorlíčková (TOP 09), která má projekt Opencard na starosti tvrdí, že bez smluv by nebylo možné minulý rok prodloužit platnost 300 000 karet, kterým končila platnost. 

Vynucené změny podle ní nebylo možné provést prostřednictvím jiných firem, protože Haguess je kvůli kontraktům z roku 2006 stále výhradním držitelem licencí a jako jediná může vykonávat údržbu a úpravy software.

Uvedla také, že se pražští radní opírali o stanovisko advokátů, kteří městu tvrdili, že zakázka byla zadána v souladu se zákonem.     

Bouře minulý týden

Kvůli projektu Opencard to vřelo již minulý týden. Zastupitel Karel Březina (ČSSD)  vyzval primátora Bohuslava Svobodu (ODS), aby vysvětlil své lživé výroky ve věci Opencard, které uvedl na jeho adresu ve vysílání televizního pořadu Otázky Václava Moravce. Primátor obvinil Karla Březinu, že dojednal se společností Haguess nevýhodné podmínky prodloužení podpory pro projekt Opencard.

„Primátor své výroky v televizní debatě nepodložil žádnými důkazy. Jeho tvrzení jsou čistá demagogie. Jestliže svá slova neodvolá a neomluví se, budu zvažovat v této záležitosti další kroky,“ řekl Karel Březina.

Zároveň vyzval primátora, aby zařadil na program jednání Zastupitelstva hl. m. Prahy, které se uskutečnilo o minulý čtvrtek, diskusi k současnému stavu projektu Opencard. Diskuse se však jako zvláštní bod na jednání nepodařilo prosadit.

„Koaliční zastupitelé otevřenou a věcnou debatu, která mohla vnést světlo do nejasných okolností prodloužení smlouvy se společností Haguess, schválené ODS a TOP 09 v dubnu loňského roku, většinově znemožnili,“ reagoval Březina.

Předsednictvo TOP 09 

Obvinění všech členů Rady hlavního města Prahy pokládá předsednictvo TOP 09 za kriminalizaci politického rozhodování demokraticky zvoleného orgánu.

„Garantujeme bezúhonnost svých členů v Radě hlavního města Prahy a podporuje Radu jako celek. V žádném případě nedoporučuje členům Rady odstupovat a předat rozhodování o Praze ´starým osvědčeným kádrům´,“ uvedlo předsednictvo ve svém tiskovém prohlášení. 

Vyjádření primátora Svobody

„Po dohodě se všemi členy Rady hl. m. Prahy jsem se rozhodl podat stížnost na postup policie v této věci. V tuto chvíli bych rád důrazně vyzval média, aby odlišovala dva rozdílné úkony -  zahájení trestního stíhání, které v tomto případě iniciovala policie v Českých Budějovicích, a podání obžaloby, ke kterému zatím nedošlo,“ uvedl primátor Bohuslav Svoboda.

"Zahájení trestního stíhání nemusí, a v minulosti se to již několikrát stalo, skončit podáním obžaloby. To znamená, že celá věc nemusí skončit před soudem. Je zarážející, že stíhání v tomto případě provádí policie v Českých Budějovicích,“ dodal.Autor: Dalibor Kracík

Praha 3: Nemůžete se za závažných důvodů dostavit k volbám?

12. ledna 2018 v 09:14

Volič může požádat ze závažných důvodů obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena.

Další články
Nahoru