Dnes Úterý - zatazeno 22°C
Zítra Středa - obcasny-dest 21°C
Úterý 21. 5. 2024
Svátek má Monika
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Policie obvinila deset cizinců z Prahy z legalizace peněz z podvodu na ženách
Ilustrační foto: archiv

Policie obvinila deset cizinců z Prahy z legalizace peněz z podvodu na ženách

 

Zhruba 1,5 milionu korun z internetových podvodů se podle policie snažila zlegalizovat organizovaná skupina vysokoškolských studentů z Prahy. Peníze pocházely od 12 žen, které si mylně myslely, že je posílají lékaři na misi OSN. Obvinění cizinci takto získané peníze utratili nebo je posílali do zahraničí. Nyní jsou ve vazbě a za legalizaci výnosů z trestné činnosti jim v případě odsouzení hrozí od dvou do osmi let vězení. Na policejním webu o tom informoval mluvčí pražské policie Jan Rybanský.

Policisté případ vyšetřovali od loňského října, kdy je na podezření na trestnou činnost upozornil Finanční analytický úřad. Obvinění podle mluvčího totiž peníze, které byly podvodně vylákány na ženách, dostali na své bankovní účty a svojí činností se snažili zastřít jejich původ, a tedy ztížit nebo znemožnit zjištění jejich původu.

Rybanský v této souvislosti připomněl, že takové podvody nejsou ojedinělé a způsob jejich provedení je velice podobný. Podvodníci při nich kontaktují na sociálních sítích ženy, které veřejně uvádějí svůj stav jako rozvedená nebo nezadaná, a představí se jim jako voják na misi v Afghánistánu, těžař na ropné plošině či lékař na misi OSN.

„Mezi obětí a podvodníkem pak probíhá čilá korespondence s jasným cílem vzbudit v ženě zájem. Oběť často podlehne slovům o zamilovanosti a uvěří lživé, ale stále fungující legendě, že aby se oba mohli setkat, musí podvodníkovi zaslat peníze na cestu. On samozřejmě finance má, ale nemůže se k nim z různých důvodů dostat," popsal konání podvodníků mluvčí. Doplnil, že podvodníci na své oběti vyvíjejí systematický psychologický tlak a ty jim často vyhoví a peníze pošlou, ačkoli mnohdy tuší, že jde o podvod.

Jihomoravští policisté nedávno informovali, že spolu s celníky zadrželi Češku, která podle nich pro skupinu působící v Rakousku legalizovala peníze z internetových podvodů. I v tomto případě peníze pocházely od žen, které se na internetu nechaly oklamat sofistikovanými romantickými podvody, kdy falešným americkým vojákům a lékařům pod různými záminkami posílaly statisícové částky.

V celkovém objemu to bylo přes 11 milionů korun a desítky poškozených, uvedl v polovině května mluvčí jihomoravských policistů Pavel Šváb. Podle něj byla nigerijská skupina včetně organizátora dopadena letos v lednu a zahájeno trestní řízení v Rakousku.


Autor: ČTK
Další články
Nahoru