Dnes Pondělí - jasno 26°C
Zítra Úterý - polojasno 28°C
Pondělí 2. 10. 2023
Svátek má Olívie, Galina, Oliver
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Policie obvinila deset cizinců z Prahy z legalizace peněz z podvodu na ženách
Ilustrační foto: archiv

Policie obvinila deset cizinců z Prahy z legalizace peněz z podvodu na ženách

 

Zhruba 1,5 milionu korun z internetových podvodů se podle policie snažila zlegalizovat organizovaná skupina vysokoškolských studentů z Prahy. Peníze pocházely od 12 žen, které si mylně myslely, že je posílají lékaři na misi OSN. Obvinění cizinci takto získané peníze utratili nebo je posílali do zahraničí. Nyní jsou ve vazbě a za legalizaci výnosů z trestné činnosti jim v případě odsouzení hrozí od dvou do osmi let vězení. Na policejním webu o tom informoval mluvčí pražské policie Jan Rybanský.

Policisté případ vyšetřovali od loňského října, kdy je na podezření na trestnou činnost upozornil Finanční analytický úřad. Obvinění podle mluvčího totiž peníze, které byly podvodně vylákány na ženách, dostali na své bankovní účty a svojí činností se snažili zastřít jejich původ, a tedy ztížit nebo znemožnit zjištění jejich původu.

Rybanský v této souvislosti připomněl, že takové podvody nejsou ojedinělé a způsob jejich provedení je velice podobný. Podvodníci při nich kontaktují na sociálních sítích ženy, které veřejně uvádějí svůj stav jako rozvedená nebo nezadaná, a představí se jim jako voják na misi v Afghánistánu, těžař na ropné plošině či lékař na misi OSN.

„Mezi obětí a podvodníkem pak probíhá čilá korespondence s jasným cílem vzbudit v ženě zájem. Oběť často podlehne slovům o zamilovanosti a uvěří lživé, ale stále fungující legendě, že aby se oba mohli setkat, musí podvodníkovi zaslat peníze na cestu. On samozřejmě finance má, ale nemůže se k nim z různých důvodů dostat," popsal konání podvodníků mluvčí. Doplnil, že podvodníci na své oběti vyvíjejí systematický psychologický tlak a ty jim často vyhoví a peníze pošlou, ačkoli mnohdy tuší, že jde o podvod.

Jihomoravští policisté nedávno informovali, že spolu s celníky zadrželi Češku, která podle nich pro skupinu působící v Rakousku legalizovala peníze z internetových podvodů. I v tomto případě peníze pocházely od žen, které se na internetu nechaly oklamat sofistikovanými romantickými podvody, kdy falešným americkým vojákům a lékařům pod různými záminkami posílaly statisícové částky.

V celkovém objemu to bylo přes 11 milionů korun a desítky poškozených, uvedl v polovině května mluvčí jihomoravských policistů Pavel Šváb. Podle něj byla nigerijská skupina včetně organizátora dopadena letos v lednu a zahájeno trestní řízení v Rakousku.


Autor: ČTK

Díky brusce se dostali do kontejneru na použitý textil

23. září 2023 v 09:20

Dvojice s bruskou u kontejneru na textil neušla ve středu 20. září po třetí hodině ranní pozornosti obyvatelky z Libeřské ulice v Praze 12. Přivolaní strážníci muže a ženu vyslechli a přivolali státní kolegy. Informovala o tom mluvčí Městské policie hl. m. Prahy Irena...

Na Ostrově Štvanice zemřel před hudebním klubem muž

10. září 2023 ve 21:44

Před klubem na Ostrově Štvanice u Hlávkova mostu zemřel po fyzickém napadení muž. Podle informací pražské policie, která případ vyšetřuje, úmrtí podle policistů nepředcházela potyčka vícero osob. Zároveň nesdělili, před jakým klubem k napadení došlo. V prostorách, které v minulosti byly součástí...

Další články
Nahoru