Dnes Úterý - polojasno 24°C
Zítra Středa - bourky 26°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Policie nenašla viníka požáru dřevěného kostela v zahradě Kinských, případ proto odložila
Dohašování požáru dřevěného kostela. Foto: HZS Praha

Policie nenašla viníka požáru dřevěného kostela v zahradě Kinských, případ proto odložila

Policie neodhalila viníka požáru, který loni na podzim zničil dřevěný pravoslavný kostel svatého Michala v zahradě Kinských. Případ proto odložila.  

Kostel ze 17. století vyhořel loni 28. října. Hasiči krátce poté sdělili, že požár zřejmě způsobila lidská chyba a že oheň mohl souviset s pohybem lidí bez domova. Technickou závadu vyloučili.

„V uplynulých dnech byl případ požáru kostela sv. Michala odložen. Na základě výsledků znaleckých zkoumání, vyhodnocení zajištěných stop, výslechů vytipovaných osob a veškerého úsilí kriminalistů nebyly zjištěny informace, které by vedly k objasnění případu a k případnému zahájení trestního stíhání vůči konkrétní osobě,“ uvedl dnes mluvčí pražské policie Jan Rybanský. V případě nových skutečností podle něj může být případ obnoven.

Magistrát se v lednu rozhodl zakrýt zbytky kostela provizorní konstrukcí, která má stavbu chránit před povětrnostními vlivy dva roky, než bude hotová rekonstrukce památky. Velká část kostela by měla jít opravit. Na obnovu památky zřídilo město veřejnou sbírku.

Na obnovu kostela přispěla částkou až jeden milion korun i Praha 5. Pár dní po požáru o tom rozhodlo vedení městské části na návrh radního pro kulturu Lukáše Herolda (ODS).

Radní rovněž rozhodli, že formou finančního daru ve výši 50 000 korun se městská část připojila k celoměstské sbírce. 

„Požár, který zničil kostel, napáchal z historického hlediska škodu nevyčíslitelných hodnot. Památka desítky let patřila k nejvýznamnějším pamětihodnostem Prahy 5, proto je naší povinností se přihlásit nejen ke sbírce vyhlášené Prahou, ale hlavně participovat na následné obnově památky,“ uvedl Herold.

Pravoslavný kostel svatého Michala, nazývaný někdy také karpatský, stál původně v obci Velké Loučky u Mukačeva na Ukrajině. Byl postaven v takzvaném bojkovském stavebním slohu s prvky lidového baroka. Byl asi 14 metrů dlouhý a 8 metrů široký, věž sahala do výšky asi 17 metrů. Roubené části kostela pokrývala šindelová střecha.

Na tehdejší Podkarpatské Rusi, která byla mezi světovými válkami součástí Československa, byl rozebrán, převezen a znovu postaven v Praze v roce 1929. Jednalo se o dar Rusínů Praze, jako jejich typické lidové stavby. Chrám se stal součástí sbírek národopisného oddělení Národního muzea v Praze.

 


Autor: red

Letní tábory v Kozojedech budou v moderním prostředí

Dnes v 07:41

Pražští radní odsouhlasili záměr veřejné zakázky na celkovou rekonstrukci táborové základny Kozojedy u Kolína, kterou zřizuje hlavní město Praha a provoz zde zajišťuje Dům dětí a mládeže Jižní Město. Obnova se uskuteční v letošním a příštím roce a financována bude z pražského rozpočtu...

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru