Dnes Úterý - jasno 16°C
Zítra Středa - polojasno 17°C
Úterý 4. 10. 2022
Svátek má František
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Policie: Lidé v Praze dodržují nová omezení pohybu, sankce zatím nepadly
Ilustrační foto: ŠJů / Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0

Policie: Lidé v Praze dodržují nová omezení pohybu, sankce zatím nepadly

Pražští policisté se včera nesetkali se závažným prohřeškem proti novým protiepidemickým opatřením. Nikomu nedali pokutu, ničí případ nepředali do správního řízení. Na příjezdech do hlavního města otočili a poslali zpět zhruba desítku aut, řekl odpoledne novinářům ředitel pražské policie Tomáš Lerch. Dodržování vládních nařízení kontroluje 300 policistů, od úterý k nim přibude stovka příslušníků armády, vojenské policie a celní správy.

S kontrolami omezení volného pohybu lidí mezi okresy započali pražští policisté podobně jako v ostatních regionech o nedělní půlnoci. Prověřují lidi nejen na silnicích vedoucích do města, ale i na dopravních uzlech uvnitř metropole, na vlakových a autobusových nádražích. Po celé Praze také dělají namátkové kontroly chodců. Hranice okresů lze ode dneška překročit jen kvůli cestě do práce, k lékaři nebo na úřad.

„Všichni občané respektují tato nařízení. Nesetkali jsme se s žádným zásadním prohřeškem," prohlásil Lerch. Policisté podle něj dnes pouze vysvětlují, jaká opatření se zavedla a jaká potvrzení musí mít lidé pro překročení hranice okresu u sebe.

„Žádné sankce dosud nepadly," dodal. I do budoucna budou podle něj policisté řešit porušení krizových opatření spíše domluvou, pouze pokud to nepůjde, přistoupí k pokutám.

Většina lidí včera cestovala podle šéfa pražské policie do hlavního města odůvodněně. Lerch připomenul, že Praha je cílovou destinací většiny lidí ze Středočeského kraje kvůli zaměstnání, návštěvám úřadů či zdravotních zařízení.

Při cestě do práce mimo okres bydliště je třeba se prokázat potvrzením zaměstnavatele, které lze vystavit i na určité období. Alternativou je pracovní smlouva nebo zaměstnanecký průkaz, pokud je z nich jasné, že pracovník potřebuje cestovat do jiného okresu. Pro cestu k lékaři či na úřad mimo okres je potřeba formulář nebo čestné prohlášení s místem, časem a cílem cesty.

Policejní prezidium už dřív uvedlo, že policisté budou v souvislosti s omezením volného pohybu lidí hlídkovat v ČR na 500 vybraných stanovištích na významných dopravních tepnách. Vedle toho budou pohyb lidí kontrolovat mobilní hlídky podle vyhodnocení místních policejních velitelů.

Celkově má policii s kontrolou dodržování nových restrikcí proti šíření koronaviru pomáhat přes 3800 vojáků a 270 celníků. Zpřísněná vládní opatření o omezení pohybu, zakrývání úst a nosu a uzavření dalších obchodů a služeb platí ode dneška tři týdny a na kontrolu jejich dodržování bude podle policie nasazeno přes 30 000 lidí.


Autor: ČTK

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru