dnes
Pátek - zatazeno
1°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
2°C
pozítří
Neděle - snih
1°C
Policie chce obžalovat pražské radní kvůli projektu Opencard
A zavírací doba? Foto: archiv

Policie chce obžalovat pražské radní kvůli projektu Opencard

Policie navrhla obžalovat pražské radní kvůli projektu městské karty Opencard. Případ teď má na stole Městské státní zastupitelství v Praze, které rozhodne, zda podá obžalobu k soudu. Vyplývá to z dnešního vyjádření mluvčí státního zastupitelství Štěpánky Zenklové pro ČTK.

Bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS) i současný primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) čelí s dalšími radními obvinění z porušení pravidel hospodářské soutěže a povinností při správě cizího majetku. Všichni vinu odmítají.

Městské státní zastupitelství podle Zenklové v pátek obdrželo od policie návrh na podání obžaloby na všechny obviněné v souladu s usnesením o zahájení trestního stíhání. „Státní zástupkyně nyní bude zpracovávat obsáhlý spisový materiál, ale meritorní rozhodnutí ve věci bude vydáno až poté, co bude vykonán dohled nadřízeným státním zastupitelstvím," doplnila Zenklová.

Deset bývalých a současných radních pražského magistrátu za ODS a TOP 09 čelí podezření z porušení předpisů v souvislosti se zadáním zakázky na podporu programového vybavení firmě Haguess. Město údajně pochybilo tím, že nevypsalo otevřenou soutěž, vznikla tak prý škoda asi 25 milionů korun. Radní se brání tím, že v dané situaci nemohli postupovat jinak kvůli licenčním smlouvám.

Radní: I když půjdeme k soudu, neodstoupíme

„Naprosto nechápu, proč nejsou stíháni skuteční viníci a proč policie neřeší, kam opravdu městské peníze odtekly. Místo toho se zabývá námi, kteří problémy Pavla Béma a jeho ODS řešíme. Naprosto odmítám, že bychom jakkoli jednali proti zákonu či zájmu Pražanů," sdělil ČTK primátor Hudeček.

Dodal, že k poslednímu kroku policie nemá on ani právník žádné informace, proto se nemůže blíže vyjádřit. Podle bývalého primátora Svobody jde od samého začátku o smyšlenou kauzu, v níž se kriminalizují lidé, kteří chtěli projekt „zpackané" Opencard vyřešit a napravit nevýhodné smlouvy mezi městem a společností Haguess. „Věřím, že soud bude mít více zdravého rozumu než policie a paní státní zástupkyně. Na soudní proces se upřímně těším," uvedl Svoboda, který je nyní poslancem. Sněmovna jej vydala k trestnímu stíhání 5. února.

Hudeček a obvinění radní za TOP 09 už loni na podzim oznámili, že zůstanou ve funkcích i v případě, že budou v kauze Opencard postaveni před soud. Kauzou se také od dubna ve Sněmovně zabývá vyšetřovací komise, která má rozhodnout, zda policie a státní zástupci v této kauze pracují správně a zda jsou schopni vyhodnotit důkazy.

Podmíněné tresty pro úředníky

Karta Opencard slouží jako tramvajenka či průkazka do knihovny. Projekt začal v době, kdy Prahu vedl Pavel Bém (ODS). Opencard vyvolala řadu podezření kvůli pochybnému způsobu přidělování zakázek. Kritizovaný projekt stál už nejméně 1,25 miliardy korun. V souvislosti s Opencard už bylo odsouzeno pět úředníků magistrátu.

Městský soud v Praze jim letos v únoru uložil podmíněné tresty ve výši od jednoho do tří let za zvýhodnění Haguess v projektu. Soud ale zároveň zdůraznil, že úředníci rozhodně nebyli hlavními aktéry či hybateli událostí. Prý byli odpovědní za průběh veřejné zakázky v době, kdy metropoli řídil primátor Bém, který v kauze vypovídal pouze jako svědek.

V souvislosti s kauzou Opencard je nad městským státním zastupitelstvím vykonáván od března dohled, který dělá pražské vrchní státní zastupitelství. Nařídilo to Nejvyšší státní zastupitelství poté, co ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) kritizovala práci městského zastupitelství a žádala šéfa Nejvyššího státního zastupitelství Pavla Zemana o prověrku jeho činnosti.


Praha 3: Nemůžete se za závažných důvodů dostavit k volbám?

12. ledna 2018 v 09:14

Volič může požádat ze závažných důvodů obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena.

Další články
Nahoru