dnes
Středa - zatazeno
14°C
zítra
Čtvrtek - oblacno
17°C
pozítří
Pátek - oblacno
17°C
Policejních stanic bez policistů vzniklo už osm, oznámení o trestném činu i výslechy se dělají přes videokonferenci
Brigádní generál Václav Kučera před obrazovkami v jednom z POL POINTů. Foto: Policie ČR

Policejních stanic bez policistů vzniklo už osm, oznámení o trestném činu i výslechy se dělají přes videokonferenci

Středočeská policie zkouší od letošního února pilotní projekt POL POINT – novou bezkontaktní alternativu komunikace veřejnosti s policií. Poté, co lidé vstoupí do bezobslužné místnosti, mohou bez jakéhokoliv vlastního zásahu začít komunikovat prostřednictvím umístěného videokonferenčního zařízení s policistou, který videokonferenci ovládá z centrální místnosti na krajském ředitelství.

V rámci pilotního projektu bylo ve Středočeském kraji zřízeno již osm kontaktních míst. Podle policistů primárním přínosem projektu posílení policejní služby v ulicích měst a obcí. Cílem je efektivní digitalizace služeb snížení administrativní zátěže. Bezkontaktní místa totiž nevyžadují fyzickou přítomnost policistů.

Bezkontaktní místa jsou zřizována ve stávajících objektech policie, v budovách městských policií, ale i v zázemí obecních, či městských úřadů.

Po zazvonění a prvotním představení vpustí policista z „centrály“ občana do bezkontaktní místnosti opatřené stolem a židlí a vybavené obrazovkou s mikrofonem a reproduktorem. Nedílnou a důležitou součástí je komunikační zařízení skládající se z obrazovky a kamery.

Lidé mohou z kontaktního místa podat jakékoliv oznámení o spáchání trestného činu nebo jiném protiprávním jednání, prostřednictvím systému POL POINT podat vysvětlení k určité události, či absolvovat výslech.

Od února letošního roku, kdy je projekt ve zkušebním provozu, se podařilo vybudovat již osm těchto nových kontaktních míst, a to na Karlštejně, Přerově nad Labem, Čechticích, Rudné, Lysé nad Labem, Zruči nad Sázavou, Sedleci-Prčicích a v Lánech.

„Osoba podávající oznámení nemusí nic podepisovat, výpověď jsme schopni efektivně zaznamenat a dále pracujeme s nahrávkou a písemným záznamem, který sepíše policista. Vytváří nám to v daných lokalitách prostor pro policisty ve výkonu, kteří nemusejí čekat na služebně, ale mohou být užiteční v terénu,“ uvedl ředitel krajského ředitelství policie Středočeského kraje Václav Kučera.

„Setkáváme se tu s osobami, které nám chodí hlásit různou trestnou činnost, ale někteří se chtějí jen informovat, získat radu,“ doplňuje zkušenosti z fungování Jitka Poštulková, policistka Středočeského kraje, která obsluhuje centrální pracoviště a pomáhá občanům.

Prostřednictvím systému POL POINT může veřejnost komunikovat s orgány státní správy bezkontaktně a v podstatě odkudkoli. „Aktuálně také pracujeme na zapojení tlumočníků z cizích jazyků, aby tímto způsobem mohli s policií komunikovat nejen naši občané, a současně se snažíme navázat spolupráci i s tlumočníky do znakové řeči,“ řekl brigádní generál Václav Kučera.

„Vytváříme systém, abychom například na žádost vyslýchané osoby mohli příslušného tlumočníka online připojit a provést výslech na daném místě,“ dodal.


Platnost řidičských průkazů se prodlouží. V nouzovém stavu průkaz nebude nutné měnit za nový

Včera v 18:36

Ministerstvo dopravy ČR společně s Ministerstvem vnitra ČR rozhodlo o toleranci neplatných řidičských průkazů v rámci nouzového stavu na území České republiky. Lidé s propadlým průkazem tak budou moci dále řídit svá vozidla a na doklad se bude hledět po dobu nouzového stavu jako na platný. Hlavní...

Praha 4 pomáhá obyvatelům zadržovat dešťovou vodu

Včera v 07:48

Více než 316 tisíc korun obdrží 45 fyzických i právnických osob, které v září požádaly městskou část Praha 4 o dotaci na nákup retenčních nádob na podporu akumulace a využití srážkových vod. 

Praha 4: Park Jezerka bude krásnější. Zapojte se do ankety

19. října 2020 v 16:57

Praha 4 připravuje postupnou revitalizaci unikátního parku Jezerka, díky které by se měl stát co nejpříjemnějším místem odpočinku a setkávání sousedů z blízkého i vzdálenějšího okolí.

Další články
Nahoru