Dnes Sobota - oblacno 8°C
Zítra Neděle - skorojasno 5°C
Sobota 10. 4. 2021
Svátek má Darja
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Policejních stanic bez policistů vzniklo už osm, oznámení o trestném činu i výslechy se dělají přes videokonferenci
Brigádní generál Václav Kučera před obrazovkami v jednom z POL POINTů. Foto: Policie ČR

Policejních stanic bez policistů vzniklo už osm, oznámení o trestném činu i výslechy se dělají přes videokonferenci

Středočeská policie zkouší od letošního února pilotní projekt POL POINT – novou bezkontaktní alternativu komunikace veřejnosti s policií. Poté, co lidé vstoupí do bezobslužné místnosti, mohou bez jakéhokoliv vlastního zásahu začít komunikovat prostřednictvím umístěného videokonferenčního zařízení s policistou, který videokonferenci ovládá z centrální místnosti na krajském ředitelství.

V rámci pilotního projektu bylo ve Středočeském kraji zřízeno již osm kontaktních míst. Podle policistů primárním přínosem projektu posílení policejní služby v ulicích měst a obcí. Cílem je efektivní digitalizace služeb snížení administrativní zátěže. Bezkontaktní místa totiž nevyžadují fyzickou přítomnost policistů.

Bezkontaktní místa jsou zřizována ve stávajících objektech policie, v budovách městských policií, ale i v zázemí obecních, či městských úřadů.

Po zazvonění a prvotním představení vpustí policista z „centrály“ občana do bezkontaktní místnosti opatřené stolem a židlí a vybavené obrazovkou s mikrofonem a reproduktorem. Nedílnou a důležitou součástí je komunikační zařízení skládající se z obrazovky a kamery.

Lidé mohou z kontaktního místa podat jakékoliv oznámení o spáchání trestného činu nebo jiném protiprávním jednání, prostřednictvím systému POL POINT podat vysvětlení k určité události, či absolvovat výslech.

Od února letošního roku, kdy je projekt ve zkušebním provozu, se podařilo vybudovat již osm těchto nových kontaktních míst, a to na Karlštejně, Přerově nad Labem, Čechticích, Rudné, Lysé nad Labem, Zruči nad Sázavou, Sedleci-Prčicích a v Lánech.

„Osoba podávající oznámení nemusí nic podepisovat, výpověď jsme schopni efektivně zaznamenat a dále pracujeme s nahrávkou a písemným záznamem, který sepíše policista. Vytváří nám to v daných lokalitách prostor pro policisty ve výkonu, kteří nemusejí čekat na služebně, ale mohou být užiteční v terénu,“ uvedl ředitel krajského ředitelství policie Středočeského kraje Václav Kučera.

„Setkáváme se tu s osobami, které nám chodí hlásit různou trestnou činnost, ale někteří se chtějí jen informovat, získat radu,“ doplňuje zkušenosti z fungování Jitka Poštulková, policistka Středočeského kraje, která obsluhuje centrální pracoviště a pomáhá občanům.

Prostřednictvím systému POL POINT může veřejnost komunikovat s orgány státní správy bezkontaktně a v podstatě odkudkoli. „Aktuálně také pracujeme na zapojení tlumočníků z cizích jazyků, aby tímto způsobem mohli s policií komunikovat nejen naši občané, a současně se snažíme navázat spolupráci i s tlumočníky do znakové řeči,“ řekl brigádní generál Václav Kučera.

„Vytváříme systém, abychom například na žádost vyslýchané osoby mohli příslušného tlumočníka online připojit a provést výslech na daném místě,“ dodal.


Nová klubovna pro skauty z Prahy 8

Dnes v 08:12

Klubovna pro skauty z Prahy 8 se v současné době dokončuje v areálu mateřské školy Dolákova. Skauti budou mít k dispozici zázemí k tvůrčím aktivitám včetně kuchyňky. Klubovna byla jedna z priorit radnice osmé městské části, i když cesta k vybudování nebyla...

Praha 5 chystá vlastní geoportál. Vyhledá hřiště, školy nebo volební místnosti

8. dubna 2021 v 07:36

Praha 5 plánuje spustit vlastní geoportál, interaktivní mapu, která občanům pomůže lépe se orientovat na území městské části a zjednoduší i řešení problémů v různých oblastech života.

Praha 8 nabízí granty pro rok 2021

7. dubna 2021 v 17:21

Spolky a organizace v osmé městské části mohou získat finanční příspěvek v oblastech sport, volný čas, kultura a sociální oblast. Celkově je na všechny oblasti vyčleněno 13 milionů korun.

Výzkum: Jak se na Palmovce cítíme a jak ji vnímáme

7. dubna 2021 v 07:52

To byly základní otázky sociologicko-antropologického výzkumu, který pomůže osmé městské části při plánování dalších kroků pro zklidnění a modernizaci Palmovky.

Další články
Nahoru