dnes
Čtvrtek - skorojasno
5°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Polarograf, čočkostroj, řez mozkem. Na Letné začala „hravá“ výstava o vědě
V muzeu na Letné začala nová výstava. Foto: NTM

Polarograf, čočkostroj, řez mozkem. Na Letné začala „hravá“ výstava o vědě

Na výstavě ,,Věda a technika. Dobrodružství, které vás bude bavit!“, která začala v Národním technickém muzeu, jsou vzhledem k zaměření této instituce prezentovány přírodovědné, lékařské a technické obory, úspěchy některých ústavů, ve kterých jsou tyto obory pěstovány, i výsledky jejich práce.

Význam je kladen na představení některých významných osobností akademie a jejich následovníků. Objevy českých akademiků jsou spojeny s tvrdou prací, oddaností vědě, odhodláním a uměním riskovat. Tyto dobrodružné příběhy jsou ve výstavě přiblíženy i díky exponátům dokládajícím úspěchy české vědy.

Nalezneme zde polarograf držitele Nobelovy ceny Jaroslava Heyrovského, čočkostroj sestavený ze stavebnice Merkur, na kterém odlil první měkké kontaktní čočky Otto Wichterle, doklady o práci českého chemika Antonína Holého, leteckou kombinézu fyzika Františka Běhounka, který se kromě vědy věnoval cestování a spisovatelské práci a účastnil se známé výpravy vzducholodí na severní pól.

vystava-letna-claneka-nahled Na výstavě je představena práce dalších významných českých matematiků, fyziků, chemiků, geologů, biologů, geografů, lékařů, techniků a architektů. Mezi vystavenými předměty návštěvníky zaujme také didaktická pomůcka – řez mozkem.

Na „velkou“ vědu navazuje část vědy „malé“, inspirovaná poznáním, že řada velkých vědců i techniků své sklony k budoucímu povolání získávala ve škole i doma při hře. Ve výstavě je poprvé v takovéto šíři představena sbírka historických školních fyzikálních a dalších přírodovědných pomůcek.

Nejen malé návštěvníky potěší historické i současné polytechnické vědecké hračky, které mají velký význam pro vývoj dítěte a mohou i předurčit budoucí volbu jeho povolání.

vystava-letna-clanek-nahled Samostatný oddíl je věnován dírkovaným stavebnicím včetně úspěšné stavebnice Merkur. Jako součást výstavy je připraven doprovodný program, při kterém si děti i dospělí mohou zahrát na ,,malé vědce“ a za spolupráce s lektorem si vyzkoušet vědeckou práci.

Výstava bude přístupná do 19. července.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru