Dnes Sobota - zatazeno 12°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 8°C
Sobota 1. 4. 2023
Svátek má Hugo
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Polárka byla prvním úspěšně odchovaným mládětem medvěda ledního v pražské zoo
Lední medvědy chová pražská zoo od první poloviny třicátých let minulého století. Foto: Tomáš Adamec / Zoo Praha

Polárka byla prvním úspěšně odchovaným mládětem medvěda ledního v pražské zoo

Populární samička ledního medvěda Polárka, narozená 23. listopadu 1947, léta přitahovala návštěvníky a byla prvním medvídětem v pražské zoo, které odchovala matka přirozenou cestou. Stala se také předmětem reklamy. Uhynula měsíc před svými dvanáctými narozeninami, 20. října 1959.

Rodiče Polárky, první lední medvědi v pražské zoo, pocházeli z cirkusu. Samice Nora přišla v roce 1932 z cirkusu Karlas, samec Otto z cirkusu Kludský se k ní přidružil o něco později. Pár měl do svého odchodu ze zoo v roce 1949 řadu mláďat, většina z nich však nepřežila kritické první dny či týdny.

Patronem Polárky se staly Mrazírny a Polárku daly do svého loga. Usmívající se lední medvědice na kře z modrobílého znaku pak dlouhá léta střežila mražené ovoce či zeleninu, včetně proslulé Mochovské směsi, a řadu dalších výrobků.

Do historie pražské zoo se Polárka ale zapsala především jako první medvídě, odchované přirozenou cestou. Odchov ledních medvědů je celosvětově v podmínkách zoo velmi obtížný, a každé narozené mládě je velkou událostí. Odchová se však asi jen osm procent medvíďat.

polarka-medved

Expozice ledních medvědů v roce 1956. Foto: archiv Zoo Praha

Pražská zoo má lední medvědy od roku 1932. Za tu dobu se tu narodilo na 80 mláďat, ale jen sedm medvídků se dosud podařilo odchovat. Zatím posledním je medvědice Alberta, narozená v prosinci 2003.


Autor: ČTK

Dohoda Prahy 2 s provozovateli zavádí pravidla pro bikesharing na území městské části

30. března 2023 ve 23:04

Zástupci městské části Praha 2 a bikesharingových společností společně podepsali Dohodu o provozu bikesharingu na území Prahy 2, která zavádí jasná pravidla jeho provozování v této městské části. Svým podpisem se zástupci společností zavázali k jejich dodržování. Informovala o tom v tiskové zprávě...

Další články
Nahoru