dnes
Sobota - oblacno
3°C
zítra
Neděle - zatazeno
3°C
pozítří
Pondělí - snih
1°C
Pražský život

Pokud přijdou bouřky, v Praze porostou za týden houby jako po dešti

Houby nyní v Praze rostou ojediněle, například v Klánovickém lese lze nalézt jedlou opeňku měnlivou, která roste v trsech na listnáčích. Na pražských trávnících se objevují žampiony. Podle mykologa Jaroslava Landy by houby mohly začít více růst asi za týden – je to ale s otazníkem. Porostou každopádně až po bouřkách. Povodně ale ovlivnily jejich růst. 

„Podle našich zkušeností z minulých dnů není růst hub zvlášť dobrý,“ uvedl pro Pražský patriot předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa.

„V Praze se zatím jedná o ojedinělé nálezy. Byl jsem se podívat v Klánovickém lese, roste tam třeba opeňka měnlivá, na několika místech tam dokonce začínají růst její bohatě mladé plodnice. Je to dobrá jedlá houba. O hřiby se ale v pražských lesích zatím moc nezavadí,“ řekl.

openka-menliva-01-nahled

Opěnka měnlivá

Opeňka měnlivá roste v trsech, především na pařezech a kmenech listnáčů. Pozor ale na záměnu se smrtelně nebezpečnou dvojnicí: čepičatkou jehličnanovou, která roste především na jehličnatých stromech a zcela výjimečně se může objevit právě i na listnáčích.

Houby začnou růst až po bouřkách

A kdy se to zlepší? „To je velký otazník. Pokud budou pokračovat dnešní třicetistupňové teploty, spíš se růst hub pozdrží. Snad začnou růst po bouřkách. Řekl bych, že nejdřív za týden. Jak jsem ale uvedl, je to s otazníkem,“ vysvětlil.

Anketa

Chodíte na houby?

63.6%
(63.6%)
27.3%
(27.3%)
9.1%
(9.1%)
Podle něj mnozí očekávali lepší „úrodu“ už nyní – nedávno byly vydatnější srážky a v posledních dnech se oteplilo. „Houby na to ale nereagují nějak zvlášť dobře. Na pražských trávnících sice poměrně slušně rostou žampiony, které jsou do našich poraden donášeny hojně, v lesích to je ale bída,“ uvedl.

Lidé si podle něj mají dávat pozor na mírně jedovatý a nejedlý druh žampionu – žampion zápašný, který lze s jedlými druhy žampionů zaměnit. Klobouček žampionu zápašného je na temeni popraskaný a zahnědlý. Vyznačuje se i plošnou sklenutostí, menší masitostí a čistou bělostí, je štíhlý, pokroucený a dutý. Třeň lze snadno oddělit od klobouku.

zampiony-nahled

Žampiony

Pozor je třeba dávat také na hodně nebezpečnou, byť vzácnou, vláknici začervenalou s hedvábně lesklým kloboučkem. Už se také, zatím ale nikoli v Praze, objevily otravy po muchomůrce tygrované, která má hnědý klobouček s bílými neforemnými puntíky či čtverečky.

Lidé ji mohou často zaměnit za jedlou muchomůrku šedivku, která roste ve stejném období a kvůli zápachu se hodí především do bramboračky. Rozdíl je hlavně v tom, že jedovatá muchomůrka má hladký a čistě bílý prstýnek kolem nožičky, kdežto ta jedlá jej má podélně rýhovaný.

S růstem hub zamíchaly povodně

„Z pozemních hub v Praze rostou nyní bedly. Při nabíhající letní sezóně se čeká na hřibovité houby: muchomůrky, holuběnky, lišky a další symbiotické houby. Ty začaly růst zhruba před měsícem, jejich růst ale není valný. Začínají růst před letní sezonou, před prázdninami. Nejvíce rostou až v září,“ uvedl Landa.

hrib-kovar-nahled

Hřib kovář

Před povodněmi podle něj v Praze poměrně dobře rostly jarní druhy hub – byla silná vlna kačenek, rostly smrži, ucháče a destice. „To dávno odeznělo,“ řekl Landa. Potom – letos poměrně dlouho – rostly májovky a s nimi závojenky-podtrnky.

„Před měsícem, tedy docela brzy, se i v Praze a středních Čechách, objevily hřiby-kováře,“ uvedl.

Pak ale přišly povodně. „S růstem hub v Praze zamíchaly. Přitom se čekalo, že po povodních, nikoli samozřejmě v zaplavených místech, porostou. I v pražských lesích se to tedy ukáže až s odstupem,“ podotkl Landa.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru