Dnes Úterý - jasno 28°C
Zítra Středa - polojasno 19°C
Úterý 3. 10. 2023
Svátek má Bohumil
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pokud Praha koupí hlavní budovu České pošty, může tam přestěhovat úředníky
Hlavní budova České pošty stojí v Jindřišské ulici. Foto: VitVit / Wikimedia Commons - (CC BY-SA 4.0)

Pokud Praha koupí hlavní budovu České pošty, může tam přestěhovat úředníky

Pokud by Praha odkoupila od České pošty její hlavní budovu v Jindřišské ulici, jednou z variant využití je, že by v ní v budoucnu mohli sídlit magistrátní úředníci. Zda se tak stane, ale není jasné, město nejdříve musí znát podmínky odkupu, sdělil ČTK městský radní Adam Zábranský (Piráti). Vedení města už zahájilo jednání s poštou, která plánuje prodej kvůli úsporám. Za poštu musí vyjednávání s Prahou ještě posvětit dozorčí rada státního podniku.

Česká pošta se letos kvůli špatnému hospodářskému stavu rozhodla od července zrušit v celé zemi 300 poboček, v metropoli to bude 35 ze 106 pošt. Při hledání úspor vedení firmy v minulosti uvedlo, že chce prodat i větší část budovy v centru Prahy a postavit nové sídlo ve Vysočanech. Možnost prodeje podpořil v pondělí ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

„Do jednání s Českou poštou ohledně potenciálního nákupu jejich aktuálního sídla v Jindřišské ulici vstupujeme z důvodu, že ji považujeme za zajímavou z hlediska využití pro potřeby úřadu. Jednání jsou na začátku. Pro budoucí rozhodování potřebujeme od pošty nejdříve vědět, jaké by byly podmínky odkupu," uvedl Zábranský.

Jak by město budovu v případě nákupu konkrétně využilo, zatím není rozhodnuto. Jednou z variant ale je, že by se tam mohli přesunout úředníci ze Škodova paláce. Magistrátu totiž končí v roce 2028 nájemní smlouva s vlastníkem, investiční společností GLL. Pražští úředníci nyní sídlí na několika místech. Velká část jich je ve Škodově paláci v Jungmannově ulici.

Do Jungmannovy ulice sestěhovalo úředníky vedení Prahy za exprimátora Pavla Béma (ODS). Situaci kolem nájmu řešila Praha následně několik let a s původním majitelem, firmou Copa retail, se neúspěšně soudila kvůli výši nájmu.

Někdejšímu vedení magistrátu v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO) se podařilo dohodnout na úpravě nájemní smlouvy. Původně měl dvacetiletý nájem město vyjít na 4,4 miliardy korun, nakonec zaplatí o 860 milionů méně. V roce 2017 palác koupila investiční společnost GLL Real Estate Partners se sídlem v Mnichově.

Rozsáhlá novorenesanční budova České pošty v Jindřišské ulici byla postavena v letech 1871 až 1874 a následně rozšiřována. V roce 1998 byla prohlášena za kulturní památku. Česká pošta v budově sídlí od roku 1873 a v bočním traktu s vchodem z ulice Politických vězňů sídlí její ředitelství.


Autor: ČTK

Čtrnáctka podle vás. Setkání nad projekty

Včera ve 14:02

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu Čtrnáctka podle vás dospěl do další fáze. Během čtyř měsíců mohli občané podávat projekty na zvelebení městské části. Celkem jich na radnici dorazilo 14. Ty, které odborníci a místní radní vyhodnotí jako realizovatelné, budou v závěru října představeny...

Praha 4: Společná debata s obyvateli přinesla nové podněty

Včera ve 13:22

Setkání veřejnosti s radními k úpravě parkování v ulici Horní přineslo nové podněty. Praha 4 uspořádala společnou debatu s obyvateli, aby zmapovala potřeby a problémy v lokalitě a návrhy na jejich možné řešení, které by uspokojilo většinu obyvatel v ulici Horní...

Začíná čtvrtý ročník Hromadného darování krve s Vězeňskou službou ČR

1. října 2023 v 19:51

V pondělí 2. října zahájí Vězeňská služba ČR již čtvrtý ročník Hromadného darování krve. Odběrů v Ústřední vojenské nemocnici se účastní generální ředitelství, Ministerstvo spravedlnosti a pět věznic (Pankrác, Ruzyně, Jiřice, Vinařice, Oráčov). Dohromady do ÚVN přijde celkem 60 dárců. Osobně bude...

Objev vědců o rozrůznění druhů ocenil časopis Nature Communications

1. října 2023 ve 13:50

Vědci a vědkyně z Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR použili matematické moduly evoluce k potvrzení Darwinových předpokladů o tom, že velká míra rozrůzňování živočišných druhů souvisí s velikostí území, na kterém se změny odehrávají. Zároveň ale objevili výjimečné...

Další články
Nahoru