dnes
Středa - jasno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - oblacno
4°C
Pokud magistrát požene 900 000 lidí měnit Opencard za legitky, bude to Prahu stát miliony
Ilustrační foto: archiv

Pokud magistrát požene 900 000 lidí měnit Opencard za legitky, bude to Prahu stát miliony

Praha si nechala vyčíslit náklady na případný přechod z karty Opencard na papírové jízdenky. Podle výpočtů dopravního podniku by vydání papírových průkazek a kuponů vyšlo na 16 milionů korun. Výměna by se týkala 900 000 cestujících.

ČTK to zjistila z materiálu, který podnik zpracoval na žádost Prahy. Z podkladů zároveň vyplývá, že problematická karta Opencard už Prahu stála 1,35 miliardy korun. Vedení města zatím neúspěšně řeší, jak s projektem naložit dál. Vázán je údajně nevýhodnými smlouvami z minulosti.

Praha se snaží odkoupit práva a problematický projekt provozovat sama. Vlastníkem autorských práv je firma eMoneyServices (EMS), která žádá 500 milionů korun. Město ale požadavek považuje za nepřijatelný. Minulý týden oznámilo, že na něj nepřistoupí. Co bude dál, není jasné.

Vedení Prahy v čele s primátorem Tomášem Hudečkem (TOP 09) mluví o otevřeném výběrovém řízení na „nové řešení". Zda jím bude nová karta, nebo třeba návrat k papírovým kuponům, prý zatím neví. EMS tvrdí, že pokud s Prahou nenajde shodu, mohou po 15. červnu nastat potíže, zejména s vydáváním nových karet.

Kvůli Opencard je stíhán současný i bývalý primátor

Anketa

Vadilo by vám, kdybyste místo Opencard museli začít znovu používat papírové tramvajenky?

75.9%
(75.9%)
24.1%
(24.1%)
Dopravní podnik v materiálu vedení města upozornil na problémy spojené s případným přechodem na papírové jízdenky. Všichni cestující budou muset navštívit výdejní místa, vyplnit potřebné dokumenty a dodat fotografie. „Předprodejní místa by patrně tento nápor nebyla schopna zvládnout," píše DPP.

Sporný projekt sice pochází z doby primátora Pavla Béma (ODS), problémy se zákonem mají ale úředníci a současné vedení. Policie kvůli Opencard stíhá část nynější i minulé rady včetně primátora Hudečka a bývalého primátora, poslance Bohuslava Svobody (ODS).

Nedávno podala návrh na jejich obžalobu. V souvislosti s Opencard už bylo odsouzeno pět úředníků magistrátu. Občanské iniciativy i média upozorňují, že skuteční strůjci kontroverzního projektu zůstávají nepotrestáni.


Další články
Nahoru