dnes
Pátek - polojasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - skorojasno
2°C
Pražská politika

Pokračují práce na zvětšení retenčního prostoru Čihadel

První fáze odvozu historické navážky z prostoru suchého poldru Čihadla je v plném proudu. Po jejím celkovém odstranění bude následovat vybudování malé vodní plochy napájené Svépravickým potokem. Celkové náklady na zvětšení retenčního prostoru Čihadel plně hrazené Magistrátem hl. m. Prahy činí 2 300 000 korun. 

Po vyhodnocení posledních povodňových situací a požadavku na maximální zvětšení retence území v povodí Rokytky přistoupil Odbor ochrany prostředí MHMP k odtěžení historické navážky z roku 1975, čímž se zvětší prostor pro zadržení vody v suchém poldru o 6700 m3. Dalších cca 5 000 m3 retenčního prostoru lze získat revitalizací a modelací vyčištěné plochy.

Celkově se předpokládá vylepšení retenčního objemu suchého poldru o více než 10 000 m3, což bude mít nesporně pozitivní vliv na dolní tok Rokytky. To je důležité zejména pro zastavěné oblasti Prahy 8 a 9. 

Suchý poldr Čihadla byl postaven v 80. letech 20. století a zaujímá plochu bezmála 27 hektarů. Nachází se na východním okraji Prahy v Hostavicích, mezi sídlištěm Černý Most a Dolními Počernicemi. Jedná se o největší suchý poldr v Praze a slouží k zachycování přívalových srážek z povodí potoka Rokytky, Svépravického potoka a Hostavického potoka.

V roce 1975, ještě před vznikem suchého poldru, byla vedle Rokytky provedena 1,5 m vysoká navážka zeminy a stavebního odpadu. Na této navážce pak vzniklo kynologické cvičiště. Při výstavbě suchého poldru se tato plocha stala součástí zátopy. Při povodních 2002 a 2013 po naplnění poldru vodou bylo cvičiště zcela zaplaveno a poničeno. 

 


Další články
Nahoru