dnes
Sobota - obcasny-dest
10°C
zítra
Neděle - oblacno
13°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
10°C
Zpravodajství

Pokračuje výstavba sportovního hřiště v Praze 2. Kácet se musí kvůli bezpečnosti, zní z radnice

Na rohu ulic Na Smetance a Italská od loňského roku vzniká moderní multifunkční sportoviště, které budou navštěvovat stovky žáků z nedaleké ZŠ a MŠ Na Smetance, ale i děti z dalších škol či z Domu dětí a mládeže Praha 2. Postupně jej začnou využívat i děti z ostatních základních a mateřských škol v Praze 2. Celkově tak bude hřiště až pro zhruba 1000 dětí. Vstup na něj bude mít i veřejnost, a to zejména o víkendech a ve večerních hodinách. Sportovní hřiště na tomto místě již v minulosti roky existovalo, do roku 2017 zde dočasně byla komunitní zahrada. 

V pátek podle dlouhodobého plánu stavebních prací začala stavební firma kácet jeden ze dvou vzrostlých javorů, které jsou v kolizi s projektem sportoviště a jeho zázemí. Tento plánovaný krok vzbudil nesouhlas opozice v Praze 2 i několika místních obyvatel, kteří přišli na místo protestovat. Policisté nakonec v pátek kácení přerušili, protože si firma nezajistila dostatečný zábor ulice.

„Vedení radnice Prahy 2 nechává pokácet vzrostlé stromy v horkých dnech uprostřed vegetační doby. Místo vzrostlého zdravého javoru vzniknou parkovací místa. Druhý javor musí ustoupit, jelikož při projektování hřiště nebyl brán na stromy ohled,“ uvedli na svém facebookovém profilu Piráti z Prahy 2.

Podle místostarosty Prahy 2 pro oblast majetku Michaela Grundlera (TOP 09) radnice zvažovala stromy zachovat. „Ale nadřadili jsme bezpečnost dětí a kvalitu stavby. Obzvláště, když se poblíž nacházejí rozsáhlé Riegrovy sady s dětským hřištěm U Draka, které Praha 2 rekonstruovala. A lidé, bydlící v sousedství Smetanky, jsou zvyklí tam chodit. Věříme, že i oni časem ocení sportoviště vznikající pro školáky,“ řekl a zároveň upozornil, že za poslední čtyři roky vysadila městská část přes 550 nových stromů do parků i ulic. K adekvátní náhradní výsadbě podle něj dochází i v rámci stavby sportoviště.

Protesty některých občanských a ekologických aktivit i politické opozice v Praze 2 doprovází vznik multifunkčního hřiště od začátku. Odpůrcům hřiště vadí zánik komunitní zahrady, přestože byla na pozemku v pronájmu a od začátku zamýšlená jako dočasná. Stavba se kvůli těmto projevům nesouhlasu zpozdila hned na začátku o několik měsíců.

„Pro mě je naprosto nepochopitelné, jak může někdo vynaložit tolik úsilí ve snaze zabránit školním dětem ve sportování. Zkoušejí všechno možné,“ komentoval to již dříve Grundler. 

Kritici radnici vyčítají, že měla místo do nového hřiště investovat do toho stávajícího TJ Sokol v Riegrových sadech, které je nedaleko odtud. Podle Grundlera Praha 2 do tohoto hřiště nemůže investovat, neboť se jedná o soukromý majetek.

„Nelze financovat opravu něčeho, co Praze 2 nepatří – vlastníkem areálu je Sokol. Navíc, těžko by se prvňáčci vydali v rámci hodiny tělocviku tak daleko od školy. A že děti sportovat potřebují, na tom se shodneme snad všichni,“ dodal Grundler.

Vedení městské části se ve snaze zamezit dezinformacím a dezinterpretacím rozhodlo uspořádat odbornou debatu pro obyvatele Prahy 2. Na dotazy budou odpovídat radní, nebude chybět odborná veřejnost, zúčastní se i ředitelka školy Na Smetance či zástupce TJ Sokol Královské Vinohrady. Místo a datum konání debaty budou ještě upřesněny. Mezitím se dnes od 18 hodin konala na místě budoucího hřiště manifestace a petice proti pokračujícímu kácení.


Praha 8 ušetří osm milionů na energiích, nakoupila je na komoditní burze

Dnes v 08:26

Praha 8 a její příspěvkové organizace sníží v příštích dvou letech náklady na energie o 8 milionů korun. Plyn byl nakoupen v srpnu a elektřinu o měsíc později na Českomoravské komoditní burze Kladno za ceny, které jsou v průměru o 31 procent nižší než letošní. V rámci centrálního nákupu elektřiny...

Volby: Telefonní čísla pro hlasování doma do přenosné volební schránky

24. září 2020 v 09:05

Ve dnech 2. a 3. října a v případě druhého kola ve dnech 9. a 10. října 2020 se v Praze uskuteční ve třech volebních obvodech volby do Senátu Parlamentu České republiky. Voličům v nařízené karanténě nebo izolaci je podle v srpnu schváleného zákona umožněno hlasovat u drive-in volebního stanoviště...

Další články
Nahoru