dnes
Čtvrtek - zatazeno
3°C
zítra
Pátek - zatazeno
0°C
pozítří
Sobota - oblacno
0°C
Zpravodajství

Pokračuje výstavba sportovního hřiště v Praze 2. Kácet se musí kvůli bezpečnosti, zní z radnice

Na rohu ulic Na Smetance a Italská od loňského roku vzniká moderní multifunkční sportoviště, které budou navštěvovat stovky žáků z nedaleké ZŠ a MŠ Na Smetance, ale i děti z dalších škol či z Domu dětí a mládeže Praha 2. Postupně jej začnou využívat i děti z ostatních základních a mateřských škol v Praze 2. Celkově tak bude hřiště až pro zhruba 1000 dětí. Vstup na něj bude mít i veřejnost, a to zejména o víkendech a ve večerních hodinách. Sportovní hřiště na tomto místě již v minulosti roky existovalo, do roku 2017 zde dočasně byla komunitní zahrada. 

V pátek podle dlouhodobého plánu stavebních prací začala stavební firma kácet jeden ze dvou vzrostlých javorů, které jsou v kolizi s projektem sportoviště a jeho zázemí. Tento plánovaný krok vzbudil nesouhlas opozice v Praze 2 i několika místních obyvatel, kteří přišli na místo protestovat. Policisté nakonec v pátek kácení přerušili, protože si firma nezajistila dostatečný zábor ulice.

„Vedení radnice Prahy 2 nechává pokácet vzrostlé stromy v horkých dnech uprostřed vegetační doby. Místo vzrostlého zdravého javoru vzniknou parkovací místa. Druhý javor musí ustoupit, jelikož při projektování hřiště nebyl brán na stromy ohled,“ uvedli na svém facebookovém profilu Piráti z Prahy 2.

Podle místostarosty Prahy 2 pro oblast majetku Michaela Grundlera (TOP 09) radnice zvažovala stromy zachovat. „Ale nadřadili jsme bezpečnost dětí a kvalitu stavby. Obzvláště, když se poblíž nacházejí rozsáhlé Riegrovy sady s dětským hřištěm U Draka, které Praha 2 rekonstruovala. A lidé, bydlící v sousedství Smetanky, jsou zvyklí tam chodit. Věříme, že i oni časem ocení sportoviště vznikající pro školáky,“ řekl a zároveň upozornil, že za poslední čtyři roky vysadila městská část přes 550 nových stromů do parků i ulic. K adekvátní náhradní výsadbě podle něj dochází i v rámci stavby sportoviště.

Protesty některých občanských a ekologických aktivit i politické opozice v Praze 2 doprovází vznik multifunkčního hřiště od začátku. Odpůrcům hřiště vadí zánik komunitní zahrady, přestože byla na pozemku v pronájmu a od začátku zamýšlená jako dočasná. Stavba se kvůli těmto projevům nesouhlasu zpozdila hned na začátku o několik měsíců.

„Pro mě je naprosto nepochopitelné, jak může někdo vynaložit tolik úsilí ve snaze zabránit školním dětem ve sportování. Zkoušejí všechno možné,“ komentoval to již dříve Grundler. 

Kritici radnici vyčítají, že měla místo do nového hřiště investovat do toho stávajícího TJ Sokol v Riegrových sadech, které je nedaleko odtud. Podle Grundlera Praha 2 do tohoto hřiště nemůže investovat, neboť se jedná o soukromý majetek.

„Nelze financovat opravu něčeho, co Praze 2 nepatří – vlastníkem areálu je Sokol. Navíc, těžko by se prvňáčci vydali v rámci hodiny tělocviku tak daleko od školy. A že děti sportovat potřebují, na tom se shodneme snad všichni,“ dodal Grundler.

Vedení městské části se ve snaze zamezit dezinformacím a dezinterpretacím rozhodlo uspořádat odbornou debatu pro obyvatele Prahy 2. Na dotazy budou odpovídat radní, nebude chybět odborná veřejnost, zúčastní se i ředitelka školy Na Smetance či zástupce TJ Sokol Královské Vinohrady. Místo a datum konání debaty budou ještě upřesněny. Mezitím se dnes od 18 hodin konala na místě budoucího hřiště manifestace a petice proti pokračujícímu kácení.


Pečovatelské centrum Praha 7 převzalo nový elektromobil

Včera v 11:26

Pečovatelské centrum Praha 7 převzalo nový elektromobil značky Nissan e-NV 200. Vůz nahrazuje dosluhující, 15 let starý Fiat Ducato. Stejně jako on bude sloužit klientům pečovatelské služby například při cestách za lékaři či do Denního stacionáře a také rozvážet obědy těm, kteří si již sami uvařit...

Další články
Nahoru