Dnes Sobota - zatazeno 10°C
Zítra Neděle - polojasno 9°C
Neděle 25. 2. 2024
Svátek má Liliana
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pokračuje rekonstrukce osvětlení, v lampách jsou budovány nabíječky pro elektromobily
Lampy veřejného osvětlení. Foto: archiv

Pokračuje rekonstrukce osvětlení, v lampách jsou budovány nabíječky pro elektromobily

Pražský magistrát dá letos prostřednictvím své firmy Technologie hlavního města Prahy (THMP) zhruba 219,1 milionu korun na rekonstrukci veřejného osvětlení spojenou s instalací technologií pro budoucí osazení lamp nabíjecími stanicemi pro elektromobily. Využití peněz v pondělí schválili pražští radní. V loňském roce město do projektu investovalo 120 milionů korun.

Pražští radní schválili investice na modernizaci veřejného osvětlení v projektu e-mobility pro letošní rok ve výši téměř 220 milionů korun. V rámci této investice bude na území Prahy vybudováno 1026 stožárů a svítidel, z nichž 239 bude tzv. EVR lamp, které je možné do budoucna jednoduše osadit nabíjecími stanicemi pro elektromobily. 

Město předpokládá, že počet elektromobilů v Praze se do roku 2030 zvýší až na 180 000 vozů, pro které bude potřeba vytvořit zhruba 4500 nabíjecích míst. „Je určitě žádoucí zvyšovat počty dobíjecích stanic všemi dostupnými cestami," řekl po dnešním jednání radní Michal Hroza (TOP 09). 

„Zrychlujeme velmi důležitý projekt na podporu elektromobility v Praze. V uplynulém roce jsme dokončili 113 EVR lap a přibližně 244 stožárů a svítidel. Pro rok 2024 nyní plánujeme dalších 1026 stožárů a svítidel, z nichž bude 239 EVR lamp. Věřím, že i těmito kroky bude Praha schopna zajistit tolik potřebou infrastrukturu pro elektrické automobily,“ sdělil Hroza.  

Podle středního scénáře Generelu rozvoje dobíjecí infrastruktury, který schválila Rada hl. m. Prahy v únoru 2021, se počítá s tím, že v roce 2030 bude v ulicích Prahy jezdit přibližně 180 tisíc elektromobilů. Zapotřebí je proto do té doby vybudovat ve městě alespoň 4 500 dobíjecích stanic.  

V rámci tohoto projektu vznikají zmíněné EV-ready lampy, které je možné do budoucna osadit nabíjecími stanicemi pro elektromobily bez dalších významných finančních, technologických či časových překážek. V současnosti se jedná o jediný projekt hlavního města Prahy na výstavbu či přípravu nabíjecích stanic.  

Nové lokality pro výstavbu EVR lamp jsou vybírány na základě potřeby obnovy distribuční soustavy pro maximální úsporu nákladů při výstavbě nabíjecí infrastruktury. Zároveň je veřejné osvětlení také modernizováno pro účely svícení.


Autor: puc

V Ruské ulici někdo na cedule nalepil jména ruských politických vězňů

Včera v 17:43

Ve Vršovicích v Ruské ulici někdo na zhruba pětadvacet cedulí s názvem ulice a na tramvajovou zastávku nalepil jména ruských politických vězňů a disidentů. Ve vzkazu připevněném na pouliční lampě připomněl druhé výročí vpádu ruské armády na Ukrajinu a také nedávnou smrt ruského opozičního politika...

Před magistrátem demonstrovali mladí lidé proti zdražení MHD

22. února 2024 v 10:29

Před pražským magistrátem na Mariánském náměstí ve středu demonstrovalo několik desítek převážně mladých lidí proti možnému zdražení ročního kuponu na městskou hromadnou dopravu, informovala ČTK.

Praha 14: Setkání k revitalizaci parku Bílý kůň

22. února 2024 v 08:24

Radnice Prahy 14 zve ve středu 28. února do Kyjosku na Hutích – Splavná 652, kde můžete vyjádřit svůj názor na novou studii úpravy terénu nad bývalou pískovnou Bílý kůň na Hutích.

Další články
Nahoru