Dnes Pátek - zatazeno 1°C
Zítra Sobota - zatazeno 1°C
Pátek 9. 12. 2022
Svátek má Vratislav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Pokračuje příprava revitalizace Nedvědova náměstí podle návrhu architekta Vávry
Nedvědovo náměstí projde revitalizací podle návrhu architekta Davida Vávry. Foto: P4

Pokračuje příprava revitalizace Nedvědova náměstí podle návrhu architekta Vávry

Praha 4 pokračuje v přípravě revitalizace Nedvědova náměstí podle návrhu architekta Davida Vávry. Na nové podobě náměstí se shodla Komise územního rozvoje i výrazná většina respondentů, kteří se zúčastnili první veřejné debaty nad návrhem na jaře 2021, i účastníci ankety ke konceptu návrhu v létě roku 2021.

Obyvatelé se seznamovali a diskutovali o projektu i v rámci loňského a letošního ročníku Festivalu Podolí a během adventní procházky Podolím s Davidem Vávrou v prosinci loňského roku.

Závěry z těchto projednání byly promítnuty do finálního zadání realizačního projektu.

„V rámci revitalizace parku se zvýší počet stromů a dojde k oživení travní plochy, nejen lepším využitím zachycené srážkové vody k zavlažování trávníku, který je vystaven prudkému slunci, ale také vytvořením novým míst k posezení a odpočinku,“ uvedl radní pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).

Budou opraveny povrchy pěších cest, na jejichž špatný stav upozornila řada občanů. Vznikne nová nenápadná cesta mezi školou a kavárnou. Ta je navržena v místě, které žáci základní školy využívají jako zkratku a tráva je zde častým používáním vyšlapaná.

Zlepší se osvětlení parku. Dojde ke sjednocení a navýšení mobiliáře, laviček a odpadkových košů. Dětské hřiště změní rozměry a bude nově vybaveno. Bude také upraveno jeho nejbližšího okolí.

Několik obyvatel vyjádřilo až po ukončení ankety obavu z nárůstu ploch, které nepropouštějí vodu, což podle jejich názoru povede k přehřívání náměstí, obzvláště schodiště a formálního prostoru před školou, a úbytku zeleně.

„K těmto obavám není důvod,“ uvedl architekt David Vávra. „Budeme více vysazovat než kácet, zkratka k bazénu je řešena dlažbou částečně trávou prorostlou. Podíl zatravněných ploch se sníží pouze o patnáct procent a i zpevněné plochy budou částečně propustné. Voda, která se nevsákne, bude odváděna do retenčních nádrží a využívána k zálivce zeleně, a tím přispěje i ke zlepšení mikroklimatu před školou. A navíc se plocha zeleně zvětší o průměr korun nově vysazených stromů,“ vysvětlil architekt.

Prostor před školou s pomníkem a schodiště směřující k vodárně budou po velkou část dne částečně zastíněny budovou školy nebo nově vysazenými stromy. Praha 4 vytváří veřejný prostor i k celoročnímu pobytu. Od podzimu do jara návštěvníci ocení místa, kde bude hřát slunce. Teplý dřevěný povrch schodiště bude příjemný i k posezení.

Opakovaně z řad veřejnosti zazněla obava, že nové lavičky budou ve večerních hodinách využívat opilci a sociálně nepřizpůsobiví lidé. Objevil se rovněž názor, že betonová zídka u školy není dobrý nápad, protože bude brzy posprejovaná. Je však sociologicky prokázáno, že “prostředí vychovává”, tedy že v esteticky hodnotném a dobře udržovaném veřejném prostoru se vyskytují sociopatologické jevy méně často a s menší intenzitou než ve veřejných prostorech neatraktivních a zanedbaných. To potvrzují i zkušenosti z nedalekého seniorského hřiště, které je lavičkami hojně vybaveno, a žádné negativní jevy se tam nevyskytují.

„Omezovat vybavení pro pobytové aktivity ve veřejném prostoru se zdůvodněním, že tím předejdeme jeho nežádoucímu využívání, tedy není řešení. Bude-li zídka využívána jako plocha pro graffiti, nepovažujeme to za problém. Naopak, může být místem pro výtvarné vyjádření mladé generace, a nejen žáků,“ uvedl radní pro informatiku, bezpečnost a sport Jaroslav Míth (ODS).

Revitalizace by mohla začít, pokud bude vydáno sloučené stavební povolení do dubna příštího roku, už v květnu 2023. Práce jsou plánovány na čtyři měsíce, tedy přibližně do konce srpna.Autor: Cen

Pietní shromáždění v Praze 15 k uctění památky Antonína Švehly

Včera ve 12:46

U příležitosti výročí úmrtí státníka Antonína Švehly se koná pietní shromáždění k uctění jeho památky v sobotu 10. prosince od 14 hodin u hrobky Antonína Švehly.

Anketa: Kudy se bude ubírat Praha 5?

Včera v 06:46

Strukturální plán Prahy 5 řeší kde měnit územní plán, jak se má městská část a její čtvrti rozvíjet i kam umístit nové školy, školky a další veřejnou vybavenost. Aby tento dokument opravdu vyjadřoval potřeby občanů Prahy 5, nemohou ho tvořit pouze odborníci, pracovníci úřadu a političtí zástupci....

Socha skřeta s obličejem Putina dočasně stojí na místě Koněvova pomníku

6. prosince 2022 v 09:13

Na náměstí Interbrigády v Praze 6 od včerejška dočasně stojí socha znázorňující ruského prezidenta Vladimira Putina jako skřeta, který utahuje plynový kohout. Na místě, kde stál dříve pomník kontroverzního sovětského maršála Ivana Koněva, bude 30 dnů a následně půjde do dražby. Vydražené peníze...

Další články
Nahoru