Dnes Čtvrtek - oblacno 10°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 15°C
Čtvrtek 29. 2. 2024
Svátek má Horymír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pokračuje příprava revitalizace Nedvědova náměstí podle návrhu architekta Vávry
Nedvědovo náměstí projde revitalizací podle návrhu architekta Davida Vávry. Foto: P4

Pokračuje příprava revitalizace Nedvědova náměstí podle návrhu architekta Vávry

Praha 4 pokračuje v přípravě revitalizace Nedvědova náměstí podle návrhu architekta Davida Vávry. Na nové podobě náměstí se shodla Komise územního rozvoje i výrazná většina respondentů, kteří se zúčastnili první veřejné debaty nad návrhem na jaře 2021, i účastníci ankety ke konceptu návrhu v létě roku 2021.

Obyvatelé se seznamovali a diskutovali o projektu i v rámci loňského a letošního ročníku Festivalu Podolí a během adventní procházky Podolím s Davidem Vávrou v prosinci loňského roku.

Závěry z těchto projednání byly promítnuty do finálního zadání realizačního projektu.

„V rámci revitalizace parku se zvýší počet stromů a dojde k oživení travní plochy, nejen lepším využitím zachycené srážkové vody k zavlažování trávníku, který je vystaven prudkému slunci, ale také vytvořením novým míst k posezení a odpočinku,“ uvedl radní pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).

Budou opraveny povrchy pěších cest, na jejichž špatný stav upozornila řada občanů. Vznikne nová nenápadná cesta mezi školou a kavárnou. Ta je navržena v místě, které žáci základní školy využívají jako zkratku a tráva je zde častým používáním vyšlapaná.

Zlepší se osvětlení parku. Dojde ke sjednocení a navýšení mobiliáře, laviček a odpadkových košů. Dětské hřiště změní rozměry a bude nově vybaveno. Bude také upraveno jeho nejbližšího okolí.

Několik obyvatel vyjádřilo až po ukončení ankety obavu z nárůstu ploch, které nepropouštějí vodu, což podle jejich názoru povede k přehřívání náměstí, obzvláště schodiště a formálního prostoru před školou, a úbytku zeleně.

„K těmto obavám není důvod,“ uvedl architekt David Vávra. „Budeme více vysazovat než kácet, zkratka k bazénu je řešena dlažbou částečně trávou prorostlou. Podíl zatravněných ploch se sníží pouze o patnáct procent a i zpevněné plochy budou částečně propustné. Voda, která se nevsákne, bude odváděna do retenčních nádrží a využívána k zálivce zeleně, a tím přispěje i ke zlepšení mikroklimatu před školou. A navíc se plocha zeleně zvětší o průměr korun nově vysazených stromů,“ vysvětlil architekt.

Prostor před školou s pomníkem a schodiště směřující k vodárně budou po velkou část dne částečně zastíněny budovou školy nebo nově vysazenými stromy. Praha 4 vytváří veřejný prostor i k celoročnímu pobytu. Od podzimu do jara návštěvníci ocení místa, kde bude hřát slunce. Teplý dřevěný povrch schodiště bude příjemný i k posezení.

Opakovaně z řad veřejnosti zazněla obava, že nové lavičky budou ve večerních hodinách využívat opilci a sociálně nepřizpůsobiví lidé. Objevil se rovněž názor, že betonová zídka u školy není dobrý nápad, protože bude brzy posprejovaná. Je však sociologicky prokázáno, že “prostředí vychovává”, tedy že v esteticky hodnotném a dobře udržovaném veřejném prostoru se vyskytují sociopatologické jevy méně často a s menší intenzitou než ve veřejných prostorech neatraktivních a zanedbaných. To potvrzují i zkušenosti z nedalekého seniorského hřiště, které je lavičkami hojně vybaveno, a žádné negativní jevy se tam nevyskytují.

„Omezovat vybavení pro pobytové aktivity ve veřejném prostoru se zdůvodněním, že tím předejdeme jeho nežádoucímu využívání, tedy není řešení. Bude-li zídka využívána jako plocha pro graffiti, nepovažujeme to za problém. Naopak, může být místem pro výtvarné vyjádření mladé generace, a nejen žáků,“ uvedl radní pro informatiku, bezpečnost a sport Jaroslav Míth (ODS).

Revitalizace by mohla začít, pokud bude vydáno sloučené stavební povolení do dubna příštího roku, už v květnu 2023. Práce jsou plánovány na čtyři měsíce, tedy přibližně do konce srpna.Autor: Cen

Muž zemřel po pádu z lešení

26. února 2024 v 18:54

Policie vyšetřuje smrtelný pád muže, který se na Žižkově v pondělí po poledni zřítil z lešení. Policisty zajímá, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce.

V Podolí hořela garáž

25. února 2024 v 10:38

Nad nedělním ránem zasahovali pražští hasiči Praze 4 Podolí u požáru garáže. Informovali o tom na síti X. „Vynesli jsme tlakovou lahev a plameny jsme uhasili dvěma vodními proudy,“ sdělili.

Další články
Nahoru