Dnes Středa - skorojasno 15°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 20°C
Středa 22. 9. 2021
Svátek má Darina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Pokračuje oprava terasy u metra Budějovická. Kdy se otevře vstup do stanice, není jasné
Dělníci odstraňují z terasy dlažbu, aby se dostali k nosným konstrukcím. Vpravo je budova DBK, vlevo v pozadí poliklinika a radnice Prahy 4. Foto: JP

Pokračuje oprava terasy u metra Budějovická. Kdy se otevře vstup do stanice, není jasné

Dělníci odstraňují na terase u stanice metra Budějovická na lince C betonové povrchy, aby se dostali k nosným konstrukcím. Tyto práce budou trvat do konce letošního srpna. Následně začne oprava terasy, což by se mělo stihnout do konce letošního roku. Celkové náklady jsou vyčísleny na 46 milionů korun, platí je hlavní město. Terasa je ve velmi špatném stavu a před více než třemi lety kvůli tomu byla dočasně uzavřena. Kvůli nynější rekonstrukci je uzavřen jižní výstup ze stanice podzemky.

„Jednalo se o ostudu Prahy, kterou se dlouho nedařilo vyřešit. Jsme rádi, že nakonec došlo k všestranné dohodě mezi městem, Českou spořitelnou, která zde vlastní budovu, společností DBK, která má obchodní dům vedle, dopravním podnikem a stánkaři. Proč se to tak dlouho neopravovalo, bylo právě proto, že části terasy mají různé vlastníky. Poměrně dlouho se utvářela právní konstrukce, jakým způsobem ji opravit. To se nakonec podařilo a přepracoval se projekt tak, aby vyhovoval všem zúčastněným stranám a v červnu letošního roku jsme po letech neřešených problémů začali opravovat," uvedl pražský radní Jan Chabr (TOP 09). 

„Nyní se snímají pochozí vrstvy, budeme pokračovat směrem k nosným konstrukcím. Je tu stanoven koridor, aby veřejnost mohla procházet mezi budovami. Následně bude koridor překlopen na druhou stranu, takže se tudy bude moci stále chodit,“ sdělil jednatel firmy BDS Benešov David Božovský.

Konstrukce, které terasu nesou, jsou silně zasaženy korozí, jedná se o hlavní problém terasy. Představa toho, co se bude opravovat na konstrukcích, je jasná, rozsah se teprve uvidí v následujících týdnech, až se k nim dělníci dostanou. Při opravě se bude muset zasáhnout i do okolních staveb, pracovat v nich.  

V září se budou dělat hydroizolace, které mají zamezit tomu, aby zatékalo do metra. „Od toho se pak bude odvíjet, zda se vchod do metra otevře dříve, nebo bude nutné jej zavřít do konce oprav," řekl Božovský.

„Pro Prahu 4 je terasa něco jako radniční náměstí. Sice zde nic nevlastníme, ale máme velký zájem na tom, aby se terasa na dohled od úřadu opravila. Jsem rád, že se na konci letošního roku budeme moci snad už radovat z funkčního náměstí, na kterém se budou moci třeba konat různé akce komornějšího charakteru, třeba trhy“ sdělil místostarosta Prahy 4 Michal Hroza (TOP 09). 

Terasa na Budějovické bude po dokončení oprav vypadat stavebně stejně jako v druhé polovině 70. let, kdy vznikla při budování DBK. V plánu je doplnění mobiliářem či dalšími drobnými prvky. O přesné podobě se jedná.

Hlavní město chystá také proměnu celého prostoru okolí Budějovické včetně takzvaného bazénu mezi vstupy do stanice pod úrovní země. Podobou se zabývá magistrátní komise. Praha 4 podle Hrozy chce, aby do plánu byl zahrnut také pozemek na rohu Budějovické a Vyskočilovy ulice, kde developer plánuje stavbu výškové budovy.

Proti záměru se radnice v minulosti několikrát postavila. „A náš postoj k tomu se nemění," řekl Hroza. Kdy dojde k celkové proměně okolí stanice, není zatím jasné.


Autor: Jan Puci

Zastaralý areál Rugby Clubu Tatra Smíchov se dočká rekonstrukce

Dnes v 08:20

Pražští radní odsouhlasili investiční záměr projektu rekonstrukce sportovního areálu Rugby Club Tatra Smíchov Národní sportovní agenturou. Spolufinancování investičních projektů rozvoje sportovní infrastruktury ve vlastnictví hl. m. Prahy je v souladu se strategií Plánu rozvoje sportu a...

Anglo-americká vysoká škola vypsala stipendia pro afghánské uprchlíky

Včera ve 22:36

Anglo-americká vysoká škola v Praze (AAU) se rozhodla vypsat dvě stipendia na celý studijní program pro afghánské uprchlíky, kteří byli letos v srpnu dopraveni do České republiky z Afghánistánu v rámci záchranné operace. Stipendium by mělo pokrýt náklady na školné a další případné výdaje....

Budovy a pozemky pošty ve Vysočanech se stanou součástí školního areálu

Včera ve 20:41

Radní Prahy vyhověli žádosti městské části Praha 9 a odsouhlasili úplatné nabytí nemovitostí České pošty do vlastnictví hlavního města, které by následně svěřili do správy Prahy 9. Jedná se o budovu pošty a související objekty a pozemky v katastrálním území Vysočan. V budoucnu by potom mohly...

Tři osobnosti se stanou Čestnými občany Prahy 8

20. září 2021 v 18:38

Zastupitelé Prahy 8 schválili ocenění Čestný občan městské části Praha 8 pro další tři osobnosti. Slavnostní udílení čestných občanství proběhne v Praze 8 již posedmé.

V Praze 2 se přednášelo o obětech trestných činů

17. září 2021 ve 13:59

Ve středu 15. září proběhla na půdě Městského soudu v Praze další ze série tematických přednášek v rámci společného projektu MČ Praha 2 a Bílého kruhu bezpečí Praha 2 – městská část vlídná k obětem zaměřená na práva a ochranu obětí.

Další články
Nahoru