Dnes Čtvrtek - zatazeno 2°C
Zítra Pátek - snih -1°C
Čtvrtek 30. 11. 2023
Svátek má Ondřej
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Pokračuje modernizace železničních přejezdů, v Praze je už splněno
V Česku je vybaveno závorami celkem 1722 železničních přejezdů. Foto: Správa železnic

Pokračuje modernizace železničních přejezdů, v Praze je už splněno

Loni se v České republice podařilo zrekonstruovat přes 200 úrovňových křížení. Kromě modernizace a doplňování zabezpečovacího zařízení zajistilo vyšší bezpečnost dopravy také rušení přejezdů. K tomu došlo na více než stovce míst. Informovala o tom mluvčí státní organizace Správa železnic (SŽ) Nela Eberl Friebová. Server Patriot zjišťoval, jaká je situace ohledně modernizace přejezdů v metropoli.

Celkem se v roce 2022 podle Eberl Friebové podařilo zrekonstruovat 233 přejezdů, plány přitom počítaly s tím, že se za zmíněné období dočká úprav 150 úrovňových křížení. SŽ se zaměřila i na rušení vybraných přejezdů. Celkem se to loni povedlo na 102 místech.

„I to je rekordní číslo. Přejezdy se ruší nejen tam, kde trať kříží třeba lesní cesta, ale i v lokalitách s vysokou intenzitou dopravy. V takovém případě se nahrazují nadjezdem nebo podjezdem. Do roku 2030 se počítá s dalším snížením počtu přejezdů o přibližně pět procent,“ sdělila mluvčí.

„Co se týče samotného hlavního města, přejezdy jsou takřka v cílovém stavu nebo řešeny mimoúrovňově,“ pokračovala.

Loni došlo v rámci modernizaci tratě Praha-Smíchov – Černošice ke zrušení radotínského přejezdu v ulici Na betonce. Uzavřený přejezd bude obestavěn protihlukovými stěnami a místo silnice vznikne v sousedství přejezdu chodník, který se příští rok propojí s chystanou lávkou lemující železniční most u Horymírova náměstí. Podle SŽ se také připravuje náhrada zrušeného přejezdu ve Velké Chuchli nadjezdem.

„Výstražné kříže nahrazujeme světelným zabezpečovacím zařízením, instalujeme závory. Jen v loňském roce jsme v celé republice do přejezdů a jejich bezpečnosti investovali 3,1 miliardy korun, vůbec nejvíc v historii,“ uvedl generální ředitel SŽ Jiří Svoboda.

Ani letos podle něj organizace nepoleví v dalším zvyšování zabezpečení železničních přejezdů. Úpravy provede na 130 místech, celkové náklady přesáhnou 1,8 miliardy korun.

Podle informací SŽ je v Česku celkem 7 646 železničních přejezdů, z toho je 4269 vybaveno zabezpečovacím zařízením. Vybaveno závorami je 1722 přejezdů, výstražnými kříží 3377 přejezdů.


Autor: Jan Puci

Úpravy v Táborské ulici zvýší bezpečnost u školy

28. listopadu 2023 ve 21:05

Praha 4 připravila návrh nestavebních úprav, které mají za cíl zvýšit bezpečnost u Základní školy Táborská. Městská část o tom informovala na svém webu. Podle plánů má dojít k instalaci umělých obrubníků u přechodu v Táborské, ale také u vyústění Sezimovy ulice. Cílem je zkrátit délku přechodů a...

Nákladní auto strhlo trolej na Výtoni, tramvajová doprava byla přerušena

22. listopadu 2023 v 09:34 | Aktualizováno v 11:40

Mezi zastávkami Palackého náměstí a Výtoň a mezi Albertovem a Podolskou vodárnou dnes ráno a dopoledne nejezdily tramvaje, spoje na linkách 2, 3, 7, 17 a 21 jezdily odklonem. Bylo to kvůli stržené troleji na Výtoni pod železničním mostem. Strhlo ji nákladní auto s bagrem na korbě. Předpoklad...

Další články
Nahoru