Dnes Neděle - jasno -4°C
Zítra Pondělí - oblacno -4°C
Neděle 5. 2. 2023
Svátek má Dobromila
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Pokračuje modernizace železničních přejezdů, v Praze je už splněno
V Česku je vybaveno závorami celkem 1722 železničních přejezdů. Foto: Správa železnic

Pokračuje modernizace železničních přejezdů, v Praze je už splněno

Loni se v České republice podařilo zrekonstruovat přes 200 úrovňových křížení. Kromě modernizace a doplňování zabezpečovacího zařízení zajistilo vyšší bezpečnost dopravy také rušení přejezdů. K tomu došlo na více než stovce míst. Informovala o tom mluvčí státní organizace Správa železnic (SŽ) Nela Eberl Friebová. Server Patriot zjišťoval, jaká je situace ohledně modernizace přejezdů v metropoli.

Celkem se v roce 2022 podle Eberl Friebové podařilo zrekonstruovat 233 přejezdů, plány přitom počítaly s tím, že se za zmíněné období dočká úprav 150 úrovňových křížení. SŽ se zaměřila i na rušení vybraných přejezdů. Celkem se to loni povedlo na 102 místech.

„I to je rekordní číslo. Přejezdy se ruší nejen tam, kde trať kříží třeba lesní cesta, ale i v lokalitách s vysokou intenzitou dopravy. V takovém případě se nahrazují nadjezdem nebo podjezdem. Do roku 2030 se počítá s dalším snížením počtu přejezdů o přibližně pět procent,“ sdělila mluvčí.

„Co se týče samotného hlavního města, přejezdy jsou takřka v cílovém stavu nebo řešeny mimoúrovňově,“ pokračovala.

Loni došlo v rámci modernizaci tratě Praha-Smíchov – Černošice ke zrušení radotínského přejezdu v ulici Na betonce. Uzavřený přejezd bude obestavěn protihlukovými stěnami a místo silnice vznikne v sousedství přejezdu chodník, který se příští rok propojí s chystanou lávkou lemující železniční most u Horymírova náměstí. Podle SŽ se také připravuje náhrada zrušeného přejezdu ve Velké Chuchli nadjezdem.

„Výstražné kříže nahrazujeme světelným zabezpečovacím zařízením, instalujeme závory. Jen v loňském roce jsme v celé republice do přejezdů a jejich bezpečnosti investovali 3,1 miliardy korun, vůbec nejvíc v historii,“ uvedl generální ředitel SŽ Jiří Svoboda.

Ani letos podle něj organizace nepoleví v dalším zvyšování zabezpečení železničních přejezdů. Úpravy provede na 130 místech, celkové náklady přesáhnou 1,8 miliardy korun.

Podle informací SŽ je v Česku celkem 7 646 železničních přejezdů, z toho je 4269 vybaveno zabezpečovacím zařízením. Vybaveno závorami je 1722 přejezdů, výstražnými kříží 3377 přejezdů.


Autor: Jan Puci

Další zastávky v Praze 4 získají nové přístřešky

25. ledna 2023 ve 12:25

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) pokračuje v Praze 4 v obměně přístřešků na tramvajových zastávkách. Během uplynulého víkendu byla vyměněna zastávka Palouček na Táborské ve směru k Nuselské radnici a příští víkend, 28. ledna, přijde na řadu zastávka ve směru Pražské...

TSK využila teplého počasí. Za první lednové týdny opravila přes sedm a půl tisíce výtluků

23. ledna 2023 v 10:55

Mrazivé počasí v první polovině prosince s následnou rychlou oblevou poškodilo na řadě míst vozovky tak, že by bez provizorní opravy musela být snižována rychlost nebo jinak omezována doprava, a to zejména na hlavních tazích, kde jezdí i MHD.

Samoobslužné bezhotovostní jízdenkové terminály jsou v provozu ve všech autobusech DPP

23. ledna 2023 v 10:14

Cestující na všech městských linkách provozovaných Dopravním podnikem hl. m. Prahy (DPP) si mohou zakoupit jízdenky bezhotovostně prostřednictvím samoobslužných terminálů. DPP jich od podzimu nainstaloval 1200 kusů do všech svých autobusů, elektrobusů a trolejbusů. 

Zlíchovský tunel bude ve středu uzavřen

22. ledna 2023 v 11:53

Od 25. ledna do 26. ledna bude v noci od 23 do 5 hodin uzavřen západní tubus A (směr Barrandovský most) a druhý tubus bude jednosměrný v původním směru.

Další články
Nahoru