dnes
Čtvrtek - zatazeno
6°C
zítra
Pátek - prehanky-snih-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
4°C
Lepší spánek, paměť, posílení imunity. Které medicinální houby jsou pro vás ty pravé?
Pražský životKomerční sdělení
Shiitake patří spolu s žampionem k nejžádanějším jedlým houbám. Foto: mycomedica.cz

Lepší spánek, paměť, posílení imunity. Které medicinální houby jsou pro vás ty pravé?

Medicinální houby jsou pokladem z přírody, jehož hodnotu znají asijské a domorodé národy po stovky až tisíce let a jsou součástí tradičních léčebných systémů, jakým je i čínská, domorodá indiánská či ruská medicína. Tento poklad začíná objevovat i „klasická“ medicína, která vědeckými výzkumy a pokusy potvrzuje to, co naši předci již dávno věděli ‒ medicinální houby mohou zabránit, aby se nemoc objevila, a když už je, uleví nám od ní.

Mezi nejznámější patří Reishi, Cordyceps, Coriolus, Maitake, Hericium, … Ale je jich mnohem více a každá má své specifické účinky…

Co houby dokážou?

Houby jsou nositelkami mnoha bioaktivních složek, které pozitivně působí na lidský organismus. Imunitnímu systému nejvíce prospívají betaglukany, ale třeba i další látky jako jsou vitamíny, triterpeny, enzymy, minerály, antioxidanty apod. Tyto látky posilují imunitní systém, dodávají mu početní i silovou převahu nad např. infekčními patogeny, jakými jsou viry, bakterie, ale i mykózy či chlamydie, dále pak i sílu bojovat s nádorovými buňkami. Houby imunitní systém ovšem pouze nestimulují, v případě alergií či autoimunitních nemocí jej naopak harmonizují a zklidňují jeho zvýšenou aktivitu.

cordyceps-mushrooms-nahled

 

Kromě imunitního systému si medicinální houby poradí i s nádorovými buňkami. Při pokusech bylo odhaleno, že mnohé houbové složky přímo zabíjejí nádorové buňky a zabraňují tvorbě metastáz. Stejně jako rakovinné buňky podléhají houbám i viry, bakterie a houby. Jsou jimi nemilosrdně zabíjeny.

Chrání slinivku, snižují cholesterol

Medicinální houby však mají mnoho dalších účinků, které stojí za zmínku. Na medicinální houby se můžeme obrátit i v případě, že nás trápí zvýšená hladina krevního cukru. Houby ji totiž snižují, zlepšují využití glukózy, její přeměnu na potřebný zásobní glykogen v játrech, ochraňují buňky slinivky, která tvoří inzulin, a také zvyšují citlivost buněk na inzulin. Podobně tak je vědeckými studiemi doloženo, že užívání hub snižuje koncentraci tuků v krvi, klesá celkový cholesterol, špatný cholesterol LDL, ale stoupá ten hodný, HDL. Těmito mechanismy nás houby chrání před před srdečně cévními chorobami, tedy i infarkty, ale také před obezitou.

image005-nahled

 

Dodají energii, zlepší spánek

Klesá-li nám energie, výdrž fyzická i psychická, můžeme využít hub, které zvyšují výkon, urychlují regeneraci po zátěži, dodávají energii, pomáhají s depresemi. Mnohé houby dokonce vylepšují mentální funkce, paměť, koncentraci, ale i spánek či sexuální funkce.

Díky tomu, že houby neutralizují i volné radikály a detoxikují, chrání tělo a jeho buňky před poškozením a degenerativními pochody, tedy i před předčasným stárnutím.

Z mnoha vědeckých textů se dozvídáme, že houby chrání játra, ledviny i mozek před poškozením toxickými látkami včetně alkoholu, navíc pomáhají tyto orgány regenerovat.

Tento výčet je pouhým krátkým přehledem. Houby zvládnou mnohem více. Není tedy proč váhat s koupí produktu z medicinálních hub, chceme-li nemocem předcházet, zlepšit své zdraví, kondici, či chceme s nemocemi, kterými trpíme, účinněji bojovat.

Jaké houby se nejčastěji používají?

img-6014-nahled Mezi houby, které mají výše zmíněné účinky, patří např. asijské houby vysoce ceněná Reishi, Cordyceps, Shiitake, Hericium, Polyporus, Maitake, dále pak houby z oblasti Sibiře ‒ Chaga, z Jižní Ameriky ‒ Agaricus.

S žádnou z těchto hub nemůžeme šlápnout vedle. Jediné, na co je důležité dát si pozor, je správný výběr houbového produktu, ne všechny obsahují houby v takové kvalitě, aby zůstaly zachovány jejich všestranné a jedinečné účinky.  Pokud si nevíme rady, kterou medicinální houbu zvolit, je možné konzultovat s praktikem čínské medicíny či fytoterapeutem.

Při výběru přípravku je nutné vybírat kvalitní houbové produkty, které si zachovávají účinky, kterými disponuje i sama houba. V klinické praxi se používají extrakty medicinálních hub. Polysacharidy (beta glukany) jsou účinné látky, kvůli kterým ve většině případů medicinální houby užíváme. Ideální podíl polysacharidů v houbovém extraktu by měl být kolem 30%. Je-li to méně, je účinek slabý. Je-li to více, je to na úkor ostatních účinných látek a hlavně se změní poměry mezi jednotlivými účinnými látkami.

Důležité také je, aby houbová surovina byla z mladých plodnic, jedině ony mají nejvyšší obsah účinných látek. Určitě víte, že houba je do sebe schopná absorbovat různé látky z okolí – toxiny, těžké kovy, pesticidy, radioaktivitu… Proto hledejte výrobce, který je schopný doložit zdravotní nezávadnost svých produktů, nejlépe nezávislou certifikovanou laboratoří. Je málo firem na českém trhu, které opravdu kvalitní produkty z medicinálních hub nabízejí. Jednou z nich je MycoMedica.cz.


Další články
Nahoru