Poklad mincí ze Štěpánské ulice uvidíte v muzeu
V roce 2005 byl při archeologickém výzkumu dvorku vnitrobloku domu č. 33, č. p. 645 ve Štěpánské ulici objeven poklad. Uložený byl v keramické nádobě, tzv. loštickém poháru, překryté kusem kůže ležel pod podlahou. Obsahoval 2052 stříbrných mincí ze 14. – 15. století o celkové hmotnosti 0,59 kg, pocházejících z mincovních dílen Čech, Moravy, Německa a Rakouska.
Nejstarší mince pochází z dob vlády Jana Lucemburského (1310–1346) a byla vyražena v kutnohorské mincovně. Nejpočetnější a zároveň nejmladší skupinu mincí zastupuje domácí kruhový peníz z let 1460–1468 ražený za vlády Jiřího z Poděbrad (1458–1471) opět v Kutné Hoře.
Depoty neboli poklady mincí představují finanční hotovosti ukryté s úmyslem majitelů se pro ně v budoucnu vrátit. Z nějakého důvodu se to však nepodařilo – buď zemřeli, nebo jim v tom zabránily jiné okolnosti. Důvody ukládání pokladů mincí byly různé – osobní, společenské, ale nejčastěji jsou dávány do souvislosti s válečnými konflikty.
Mnohé z mincovních pokladů pocházejí z období mezi husitskými válkami a šedesátými léty 15. století, nelze je však spojovat s konkrétními vojenskými operacemi.
K ukrytí peněz mohl jejich vlastníky vést strach z nastávajících událostí. Jiné poklady mohou být produkty kriminální činnosti.
Nacházejí se i ukryté odúmrti – peníze, které jejich nový majitel zdědil a nepřiznal v pozůstalostním řízení. Dnes už není možnost zjistit, o jaké důvody šlo v případě pokladu ze Štěpánské ulice.
Muzeum hlavního města Prahy, Hlavní budova muzea, od 16. ledna do 2. dubna.
Chcete-li si pro své děti pořídit výbavu na jaro a léto, přijďte 23. února mezi 9. – 14. hodinou do Komunitního centra sv. Prokopa, V Hůrkách 1292/8, Praha 13. Čekat na vás bude nejen oblečení a doplňky pro děti, ale i skákací hrad, vychutnat si můžete výbornou kávu, limonádu nebo...
Zahájení masopustního průvodu v sobotu 23. února v 15 hodin na Řeporyjském náměstí. Akce bude dále pokračovat občerstvením a veselicí ve Studiu Bubec – Tělovýchovná 748, Řeporyje. O hudební doprovod se postará HovaDuo+.
Matějská pouť se koná od soboty 23. února do 22. dubna v areálu Výstaviště Praha. Na návštěvníky čekají tradiční i nové zahraniční atrakce, stánky s rychlým občerstvením, suvenýry, sladkosti.
Pro návštěvníky Hořejšího nábřeží na Smíchově budou v sobotu 23. února připraveny klasické zabíjačkové speciality, jako jitrnice, jelita, prejt, tlačenka, prdelačka nebo ovar. Těšit se můžete také na dobroty z udíren – klobásy, špeky nebo uzené šunky.
V sobotu 23. a v neděli 24. února si od 10 do 18 hodin můžete na trhu vybrat hračku či oblečení pro své ratolesti.
Workshop vázání šátků, šál či kravat, jehož součástí bude i výměnný bazárek šál a šátků v sobotu 23. února.
Zavzpomínat na mistra parodií, vědecko-fantastických filmů a rodinných komedií Václava Vorlíčka můžete v sobotu a v neděli 23. a 24. února. Bio Oko vybralo šest ikonických filmů z období 60. a 70. let, jejichž originalita zapůsobila na diváky i odbornou veřejnost.
V sobotu 23. února se na farmářském tržišti Heřmaňák na Řezáčově náměstí v Praze 7 budou podávat zabíjačkové speciality rodinného uzenářství Loužeckých. Poctivé jitrnice a jelítka, libová tlačenka, domácí škvarky, řemeslný špek a také na místě černá kroupová polévka a...
Mládě žirafy severní núbijské narozené 25. ledna bude mít v neděli 17. února křtiny. Jméno samičky, zatím přezdívané Modelka pro její zálibu v pózování fotografům, slavnostně odhalí její kmotra, herečka Iva Pazderková, ve 13 hodin v Africkém domě v severní části...
Jitrnice a jelítka, tlačenku světlou i tmavou, vepřový guláš a černou kroupovou polévku – tzv. prdelačku, ovar, světlý a tmavý prejt, škvarky a také uzená masa – uzenou krkovičku, bůček, ocásky a žebírka nabídne v sobotu 16. února na náplavce na trhu Kvardovo...
V soboru 16. února budou maminky prodávat věci, které už nepotřebují. Na bazárku najdete jak dětské, tak i dospělácké věci. Především oblečení, ale i hračky, knížky a dekorace.
Masopustní veselí v Suchdole začne v sobotu 16. února od 13. hodiny strojením masek a malováním na obličej v přízemí radnice.
V únorovém kurzu šití v Obecním domě ve Vysočanech si vyzkoušíte neobvyklou a originální metodu pletení. S pomocí silných jehlic upletete kabelu do ruky nebo přes rameno z tlusté bavlněné příze.
Pivo z Japonska, polévka z Thajska, bagety z Vietnamu. Ochutnejte v sobotu 16. února na Plechárně celou Asii.
V sobotu 16. února projdete přírodovědeckou výstavou, která vysvětluje klíčovou roli slunečního světla pro život na Zemi. Začíná se v jeskyních, kde žijí zvířata přizpůsobená pro život bez slunečních paprsků. Navštívíte travnaté pláně zalité světlem, které dávají potravu nejen stádům kopytníků,...