dnes
Úterý - obcasny-dest
8°C
zítra
Středa - zatazeno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Pokácení kulturní památky naštvalo hudebníky. Byl to jedinec průměrné hodnoty, hájí se Senát
Líska turecká se poroučela k zemi. Foto: Milan Pavýza

Pokácení kulturní památky naštvalo hudebníky. Byl to jedinec průměrné hodnoty, hájí se Senát

Tento týden byl na pozemku Senátu pokácen památkově chráněný strom Líska turecká, který je nemovitou kulturní památkou zapsanou v Ústředním seznamu kulturních památek. Podle posudku Senátu byl značně poškozený. S tím nesouhlasí Jazzová sekce, která sídlí naproti horní komoře Parlamentu.

Líska turecká (Corylus colurna)

Strom z čeledi břízovitých.
Pochází z jihovýchodní Evropy a jihozápadní Asie.
Největší druh lísky, dosahuje velikosti až 25 metrů, jeho kmen má průměr 1,5 metru.
Kvete před olistěním – v březnu. 
Jeho plodem je oříšek.

Podle znaleckého posudku, který si objednal Senát, měla Líska turecká (Carylus colurn) výrazně sníženou vitalitu, špatný zdravotní stav či neuspokojivý pěstební stav. Její sadovnická hodnota – ačkoliv byla kulturní památkou – byla znalcem označena jako „jedinec podprůměrné hodnoty“.

Strom byl na základě posudku označen za rizikový pro okolí, pata stromu byla napadena houbou, koruna výrazně prosychala, nestvořil se obrost a podobně.

Jazzová sekce protestovala marně

strom-pred-pokacenim-nahled

Strom před pokácením

„Strom byl se souhlasem památkového odboru Magistrátu a Národního památkového ústavu poražen. Proti likvidaci protestovala u daných organizací Jazzová sekce, která se také obrátila na předsedu Senátu,“ uvedl pro Pražský patriot šéf Jazzové sekce Karel Srp.

Strom byl podle slov Srpa navíc zlikvidován v době, kdy není vegetační klid a zákon to přímo zakazuje. Vysoký byl asi třicet metrů, objem kmenu byly dva metry, mohl být starý asi 130 let.

„Když byl strom na přibližně 100 kulatin, nebyla na jediné známka toho, co uváděl znalecký posudek. Strom byl zcela zdravý, schopný života dalších padesát let,“ dodal Srp.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru