dnes
Pátek - oblacno
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - skorojasno
5°C
Sochař ukazuje, jak si postavit pojízdný domeček z plechovek, polystyrenu a palet za pět tisíc
Pavel Karous vyrobil s kolegy originální příštřeší, do kterého se nastěhuje bezdomovkyně. Foto: Petr Vrabec

Sochař ukazuje, jak si postavit pojízdný domeček z plechovek, polystyrenu a palet za pět tisíc

Vozík za auto, dřevěné palety, polystyren, stavební pěna a hliníkové plechovky od piva. Z těchto materiálů vyrobili sochař Pavel Karous a spol. minimální mobilní domeček pro člověka bez přístřeší. Stojí na Šmukýřce v Praze 5. Vyroben byl za necelých pět tisíc korun.

„Plechovky od piva jsou z hliníku, což je nehořlavý materiál, je lehký, hygienicky nezávadný, má skvělou tepelnou odrazivost,“ pochvaluje sochař Pavel Karous hliníkové šupiny, které tvoří povrch domečku. „Uřízli jsme spodek a vršek plechovky, rozstřihnuli jsme ji, čímž jsme získali krásnou šupinu,“ prozrazuje.

„Konstrukce je z dřevěných palet, které se nedají vykupovat. Sehnali jsme je zadarmo z černé skládky. Je to způsob, jak recyklovat dřevěný odpad. Paleta má dva pláště. Doprostřed jsme strčili polystyren, vytmelili jsme to stavební pěnou, celý stavební povrch jsme pokryli zmíněnou hliníkovou fólií,“dodává. Výroba domečku je podle něj jednoduchá a zvládne ji téměř každý.

Jelikož hliník odráží sluneční záření, v létě není v domečku s okýnkem a lůžkem vedro. Podle Karouse je hliník přizpůsobivý i k mrazům. „Teplo člověka vrací zpátky do prostoru,“ říká. V zimě zkrátka není domeček mrazírnou a v létě saunou. Karous dodává, že to není systémové řešení ani náhrada domova se vším všudy, ale přespávat v domečku lze.

Domeček je pojištěný a má espézetku

Navíc je cenově dostupný – nejnákladnější položkou byl vozík z bazaru, který vyšel na tři tisíce korun. Vše ostatní na necelé dva. Domeček je pojištěný a má espézetku. Jelikož je na kolečkách, nejedná se o černou stavbou. Stojí na Šmukýřce v páté městské části a už má svoji nocležnici. Prý se jí v něm spí dobře.

Mobilní domeček a návod na jeho stavbu

Minimální mobilní domeček, který je funkční, má pěkný design a jeho výroba je cenově dostupná, byl představen v rámci sousedské slavnosti. Může sloužit i jako inspirace lidem, kteří mají zahrádku a rádi by na ní někdy přespali.

Domeček vznikl v rámci projektu česko-slovenské iniciativy CANstarter, která chce zábavnou formou zvýšit povědomí mladých lidí o výhodách plechovky coby nápojového obalu a zároveň podpořit její recyklaci.

Vypsána byla sochařská soutěž na vytvoření kinetického objektu, který by používal jako jeden z materiálu právě nápojové plechovky z hliníku.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru