Pojďte šlapat zelí do muzea! Letenská husa a košt svatomartinského vína
Akci zahájí představení starokladrubských koní, jednoho z nejstarších plemen koní na světě a zároveň nejstaršího původního českého plemene. Před budovou muzea strážmistři Městské policie Praha návštěvníkům ukážou, jak se koně cvičí, a ti si je budou moci pohladit nebo se s nimi vyfotit.
Gastronomické zážitky čekají návštěvníky na muzejním dvoře. „Zveme na delikatesní svatomartinskou husu a další husí speciality, které připraví „Stará garda“ Asociace kuchařů a cukrářů ČR. Letos se bude podávat husí stehno s knedlíkem a zelím, polévka kaldoun a další lahůdky. Šéfkuchař restaurace „U Pupkáče“ Peter Burdátš přiveze oblíbený husí street food,“ láká k návštěvě akce ředitel pražské pobočky Josef Praks. V dalších stáncích budou k ochutnání langoše, frgály, škvarky nebo škvarkové tyčinky.
Na košt a k případnému zakoupení budou vína od renomovaných českých a moravských vinařů a vinoték, a to nejen ta svatomartinská, ale i další druhy. V muzeu si bude možné pochutnat kromě vína i na lokších a sladkých dobrotách – na výběr budou vdolky, tradiční svatomartinské rohlíčky a koláče a další sladkosti ke kávě.
Co to jsou pírka, co brka a čemu se říká pápěrky? Proč se o dlouhých zimních večerech na vesnicích dralo husí a kachní peří, k čemu sloužilo dříve a k čemu dnes? Rádi vysvětlí odborníci ze Spolku archaických nadšenců ze Sebranic. Ukázka draní peří bude probíhat po celý den.
Jak se šlape zelí a jak se může dále zpracovávat? Děti i dospělí si vyzkouší šlapání zelí přímo v muzeu, mohou se také zúčastnit workshopu kvašení s Eliškou Kováříkovou a připravit si vlastní zelí na domácí kvašení. Přednáška Jaroslava Zemana ze Zelinářské unie Čech a Moravy spojená s ochutnávkou červeného a bílého zelí a zelné šťávy osvětlí další kvality této zdravé zeleniny.
Jak správně upéci svatomartinské rohlíčky? Na to se zaměří další přednáška, kterou povede Jiří Eichner, člen Staré gardy AKC ČR. Umělecké duše může zaujmout workshop malování vínem pod taktovkou Výzkumného ústavu rostlinné výroby, který poběží po celý den. A s tradicemi bude spojené také pletení podzimního věnce s profesionálním košíkářem pro každého, kdo se chce naučit tuto tradiční dovednost.
K tanci a poslechu po celý den zahraje cimbálová muzika Alexandra Vrábela. Zvěčnit návštěvnické zážitky pomůže tematický fotokoutek. A pro soutěživé je připraven svatomartinský kvíz, ve kterém můžete vyhrát atraktivní ceny.
Název akce: Letenská husa a košt svatomartinského vína, 16. ročník
Kdy: sobota 16. listopadu 2024 od 10 do 17 hodin
Kde: Národní zemědělské muzeum Praha, Kostelní 44
Vstupné: dospělí – 100 Kč; děti od 3 let, studenti a senioři nad 65 let – 50 Kč