dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
4°C
Pohřbít psa, kočku i křečka mohou Pražané už jen mimo metropoli. Za jakých podmínek?
V bohnickém pietním parku Drahaň se už nepohřbívá. Foto: www.petpieta.cz

Pohřbít psa, kočku i křečka mohou Pražané už jen mimo metropoli. Za jakých podmínek?

Umřelo vám milované zvíře a chcete je pochovat na hřbitově? Na unikátním bohnickém hřbitově se sice už několik let nepohřbívá, využít ale můžete hřbitovů v jiných krajích České republiky, některé nejsou od Prahy příliš daleko. Hned v nedalekých Říčanech vám navíc mohou zajistit zvířecí kremaci.

Ačkoli na unikátním zvířecím hřbitově v pražských Bohnicích s rozlohou pěti tisíc metrů čtverečních se už léta nepohřbívá, protože pozemek získali v restitucích soukromí majitelé, Pražané, kteří se chtějí obřadně rozloučit se svým pejskem či jiným domácím mazlíčkem, mohou využít mimopražských hřbitovů.

Zajet mohou pod Říp, do Kutné Hory, k Roudnici nad Labem, do Pardubic nebo vedle zámku Nový Hrad do Jimlína na Lounsku.

Ceny jsou všude obdobné. Pohřbení zvířete stojí od 500 do 10 000 korun podle velikosti zvířete a množství poskytnutých služeb. Majitelé zvířat mají možnost připlatit si za náhrobní kameny, rozlučkové obřady v obřadní síni, speciální rakve i za celoroční péči o hrobeček.

Důležitá je registrace na hřbitově

Podřipské pohřebiště drobných zvířat je v provozu od roku 2003. Na přání pozůstalých majitelů mohou být zvířata pochována do země v rakvi, je možné i nechat zhotovit náhrobní desku se jménem i textem.

Na desce je možné mít fotografii zvířete, pohřebiště může zajistit i převoz zvířátka na hřbitov. Hrob je možné následně navštěvovat.

zvirecihrbitov2-nahled Také hřbitov v Kutné Hoře nabízí pohřbení a možnost návštěv u hrobečků mrtvých zvířat. Nenabízí ale odvoz zemřelého zvířete.

„Předpokládáme totiž, že se se svým kamarádem chcete rozloučit přímo na místě jeho posledního odpočinku,“ je uvedeno na webu hřbitovu. Hrobové místo připraví po telefonické dohodě.

„Důležité je dle veterinárního zákona, abyste si pro registraci na našem hřbitově obstarali potvrzení od veterinárního lékaře. V něm musí být doloženo, že pes, kočka nebo jiné teplokrevné zvíře nezemřelo na infekční nemoc,“ uvádí hřbitovní portál. Pohřbení malých zvířat, hlodavce či ptáka, spolu s pronájmem hrobečku na pět let, vyjde na 1500 korun, ceny se zvedají podle velikosti zvířat.

Možná je i kremace zvířete

Hřbitov pro domácí zvířata Nenia poblíž Roudnice nad Labem a Mariánských Lázní zajistí uložení ostatků zvířete do země v lokalitě Českého lesa, současně vyřeší všechny náležitosti související s jeho úmrtím. Obdobné služby nabízí i hřbitov v Pardubicích.

Koncem loňského roku byl otevřen také zvířecí hřbitov, který „vyrostl“ na oploceném pozemku vedle zámku Nový Hrad v Jimlíně na Lounsku. Hřbitov vznikl na místě bývalé skládky, umístěna je tam i malá pojízdná kaplička. Jeho „otcem“ je Jaroslav Kubalík ze sousedního psího útulku.

Anketa

Nechali byste pohřbít svého mazlíčka na zvířecím hřbitově?

72.1%
(72.1%)
27.9%
(27.9%)
Pražané mohou využít též služeb společnosti Frostex v nedalekých Říčanech. Společnost sice neprovozuje přímo hřbitov, zajistí však kremaci zvířete a majitel si v závěru odnese urnu s jeho popelem – tu si pak může uložit nebo popel rozprášit. Frostex se původně věnoval prodeji, montáži a servisu chladicích zařízení.

Následně se specializoval na dodávky chladicích zařízení pro uložení zemřelých včetně příslušenství. Od roku 2003 začal spolupracovat s Krematoriem zvířat Brno, které chladicím zařízením pro mrtvá zvířata disponuje.

Pochování na zahradě či u veterináře

Další kremační místo je v Rakovníku, které též připraví rozlučkový obřad. Cena kremace i s dopravou vyjde přibližně na 4000 až 10 tisíc korun, podle velikosti zvířete.

zvirecihrbitov3-nahled Pokud zvíře neváží víc než třicet kilogramů, Pražané ho mohou – při dodržování hygienických předpisů – pohřbít i na vlastním pozemku. Pejsek či jiný miláček musí být pochován minimálně osmdesát centimetrů pod zemí a posypán dezinfekčním prostředkem, třeba vápnem.

Mrtvé zvíře je možné též odvést k veterináři, který je uskladní, či zavolat asanační službu – zvíře je pak zpracováno v kafilerii.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru