dnes
Neděle - oblacno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih-dest
1°C
Pražský životSeniorská Praha

Pohoda, nebo fuška? Digitální mapa ukáže informace o přístupnosti budov

Nová digitální mapa přístupnosti budov a veřejných prostor pro osoby s omezenou schopností pohybu, na jejímž vývoji se podílela Pražská organizace vozíčkářů, je veřejnosti přístupná na adrese www.mapapristupnosti.cz a je optimalizovaná i pro tablety a mobilní telefony.

Mapa takzvaným semaforovým způsobem (zelená, oranžová, červená) kategorizuje jednotlivé objekty na přístupné, částečně přístupné a nepřístupné. Mapu využijí nejen vozíčkáři, ale i maminky s kočárky či senioři.

Metropole nechala v první fázi zmapovat oblast Pražské památkové rezervace, kde bylo popsáno zatím 150 budov a veřejných prostor (úřady, památky, parky atd.). „Každý zmapovaný objekt je označen doplňujícími piktogramy a popisem, takže zájemce najde přesné informace o tom, jaká úskalí zde na něj čekají. Mapa nabízí možnost vyhledávání dle typu objektu či lokality a možnost filtrace,“ vysvětlil Adam Švejda z Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahu.

Vedle mapování, které zadalo hlavní město, využily nabídku k zapojení i mnohé městské části, které mohou už druhým rokem od magistrátu čerpat dotace na mapování (až 50 tisíc korun ročně), a mapují objekty na svém území. Celkem tak nyní mapa obsahuje 297 zmapovaných objektů.

V budoucnu by se mapa měla aktualizovat jak prostorově, tedy bude zmapováno větší území, tak i z hlediska vrstev. Zmapována by měla být třeba přístupnost autobusových zastávek, osloveny budou také soukromé subjekty. V plánu je i vytvoření doporučených historických tras či anglické mutace stránek.


Dvojka pro seniory: Plavání v bazénu na Vinohradech

13. prosince 2017 v 07:20

Každé úterý od 14 do 14:45 a čtvrtek od 15:45 do 16:30 probíhají lekce plavání pro seniory z Prahy 2, členy Klubu Dvojka pro seniory. Lekce trvá 45 minut a probíhá na vlastní zodpovědnost cvičence.

Další články
Nahoru