Dnes Středa - zatazeno 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 15°C
Středa 29. 3. 2023
Svátek má Taťána
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Pohled do jiné metropole: Radnice rozdá ženám tampóny a vložky zdarma. Co ji k tomu vede?
Z červeného stojanu si budou moci dívky a ženy brát vložky a tampóny zdarma. Foto: Votava/ PID se svolením Eurocomm

Pohled do jiné metropole: Radnice rozdá ženám tampóny a vložky zdarma. Co ji k tomu vede?

Polovina populace pravidelně menstruuje. Přesto je menstruace společenským tabu, které je navíc nákladné. Hygienické pomůcky ve formě vložek a tampónů stojí každou ženu během života v průměru 75 tisíc korun.  

Vídeňská radnice se proto od října rozhodla spustit nový pilotní projekt pod názvem „Rote Box“, tedy Červená krabice, ve které budou po čtyři měsíce k dispozici tampóny a vložky zdarma. 

Přístup k hygienickým menstruačním potřebám je podle vídeňské radní Kathrin Gaalové základní lidskou potřebou, a proto má být dostupná všem ženám a dívkám ve Vídni. Právě nákup tampónů a vložek představuje pro mnoho žen velkou finanční zátěž. Podle propočtů vídeňské radnice spotřebuje žena za svůj život asi sedmnáct tisíc tampónů, to odpovídá nákladům okolo 75 tisíc korun. 

Aby měly všechny ženy ve Vídni přístup k hygienickým potřebám, spustila radnice pilotní projekt, takzvanou Červenou krabici, která bude po dobu čtyř měsíců umístěna ve dvacátém vídeňském okrese na čtyřech stanovištích a bude dívkám a ženám nabízet vložky a tampóny zdarma. 

Mnoho žen a dívek, které si nákup hygienických potřeb nemohou dovolit, se po dobu menstruace izolují a stydí se. Jiné používají nehygienické náhražky v podobě látkových odstřižků nebo toaletního papíru.

„Ty jsou nejen nehygienické, ale mohou být zátěží nejen pro psychiku ale i fyzický stav ženy,“ uvedla vídeňská radnice v tiskovém prohlášení. 

„Je to problém, že jsme v roce 2021 stále tak upjatí, když je řeč o menstruaci. Negativně to ovlivňuje i vývoj dívek v dospělosti. O to důležitější je tento pilotní projekt: normalizuje menstruaci a usnadňuje situaci dívek a žen,“ okomentovala nový projekt zastupitelka vídeňské radnice Marina Hankeová.

Červené krabice budou v první fázi pilotního projektu k dispozici až do konce ledna 2022. Radnice nabídne ženám ve finanční tísni osmdesát tisíc tampónů a 32 tisíc dámských vložek.

Oslovení politici z vedení Prahy, kteří ale nechtěli být jmenováni, uvedli, že hlavní město s obdobným projektem nepočítá. 


Autor: Lucie Rychlá

Praha 4 instaluje na hřiště nové workoutové prvky

25. března 2023 ve 13:08

Vybavení několika oblíbených sportovišť v Praze 4 doplní v letošní sezóně nové workoutové prvky. Rozšíření počtu veřejných hřišť, na kterých budou návštěvníkům k dispozici i konstrukce pro posilování s vlastní vahou již schválila rada městské části.

Tip: Astrovíkend v Příbrami

21. března 2023 ve 20:03

V Estrádním sále Divadla A. Dvořáka v Příbrami se koná již tuto sobotu 25. března Astrovíkend. Od 10 hodin jsou pro zájemce připraveny přednášky, meditace, workshopy nebo prodej hand made výrobků.

Praha 14 pomáhá s prevencí

21. března 2023 v 19:07

Praha 14 se každoročně připojuje k preventivním aktivitám v oblasti prevence nádorových onemocnění. Pravidelně vyhlašuje program, jehož cílem je podpořit prevenci nádorového onemocnění prsu prostřednictvím finančního příspěvku určeného na kvalifikované...

Adapterra Awards hledá v Praze projekty zaměřené proti suchu, přehřívání nebo záplavám

19. března 2023 v 07:26

Až do 31. března je stále možné nominovat administrativní budovy, domy, veřejná prostranství, parky, úpravy řek či území v krajině do 5. ročníku celostátní soutěže Adapterra Awards, kterou pořádá Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting. Jednat se má o již realizované projekty...

Den pro zdraví v Praze 6

17. března 2023 ve 20:13

Ve středu 22. března se od 9:30 hodin koná na hřišti Aritmy v Praze 6 – Vokovicích Den pro zdraví.

Další články
Nahoru