Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 19°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pohled do jiné metropole: Radnice rozdá ženám tampóny a vložky zdarma. Co ji k tomu vede?
Z červeného stojanu si budou moci dívky a ženy brát vložky a tampóny zdarma. Foto: Votava/ PID se svolením Eurocomm

Pohled do jiné metropole: Radnice rozdá ženám tampóny a vložky zdarma. Co ji k tomu vede?

Polovina populace pravidelně menstruuje. Přesto je menstruace společenským tabu, které je navíc nákladné. Hygienické pomůcky ve formě vložek a tampónů stojí každou ženu během života v průměru 75 tisíc korun.  

Vídeňská radnice se proto od října rozhodla spustit nový pilotní projekt pod názvem „Rote Box“, tedy Červená krabice, ve které budou po čtyři měsíce k dispozici tampóny a vložky zdarma. 

Přístup k hygienickým menstruačním potřebám je podle vídeňské radní Kathrin Gaalové základní lidskou potřebou, a proto má být dostupná všem ženám a dívkám ve Vídni. Právě nákup tampónů a vložek představuje pro mnoho žen velkou finanční zátěž. Podle propočtů vídeňské radnice spotřebuje žena za svůj život asi sedmnáct tisíc tampónů, to odpovídá nákladům okolo 75 tisíc korun. 

Aby měly všechny ženy ve Vídni přístup k hygienickým potřebám, spustila radnice pilotní projekt, takzvanou Červenou krabici, která bude po dobu čtyř měsíců umístěna ve dvacátém vídeňském okrese na čtyřech stanovištích a bude dívkám a ženám nabízet vložky a tampóny zdarma. 

Mnoho žen a dívek, které si nákup hygienických potřeb nemohou dovolit, se po dobu menstruace izolují a stydí se. Jiné používají nehygienické náhražky v podobě látkových odstřižků nebo toaletního papíru.

„Ty jsou nejen nehygienické, ale mohou být zátěží nejen pro psychiku ale i fyzický stav ženy,“ uvedla vídeňská radnice v tiskovém prohlášení. 

„Je to problém, že jsme v roce 2021 stále tak upjatí, když je řeč o menstruaci. Negativně to ovlivňuje i vývoj dívek v dospělosti. O to důležitější je tento pilotní projekt: normalizuje menstruaci a usnadňuje situaci dívek a žen,“ okomentovala nový projekt zastupitelka vídeňské radnice Marina Hankeová.

Červené krabice budou v první fázi pilotního projektu k dispozici až do konce ledna 2022. Radnice nabídne ženám ve finanční tísni osmdesát tisíc tampónů a 32 tisíc dámských vložek.

Oslovení politici z vedení Prahy, kteří ale nechtěli být jmenováni, uvedli, že hlavní město s obdobným projektem nepočítá. 


Autor: Lucie Rychlá

Praha 5 se zapojila do říjnové výzvy 10 000 kroků

2. října 2022 v 19:47

Od začátku měsíce se můžete zapojit do říjnové výzvy 10 000 kroků. Minulé, jarní výzvy, se účastnilo přes 10 000 účastníků z celé republiky a zapojena byla stovka měst. Cílem výzvy není jen ujít denně 10 000 kroků, ale navrátit chůzi do našich životů. Zúčastnit se může kdokoliv od 6 let věku....

Letňany zvou na preventivní akci Den zdraví

2. října 2022 v 16:36

Ve středu 12. října se v obřadní síni radnice Prahy 18 v Bechyňské ulici 639 uskuteční akce Den zdraví. Mezi desátou a sedmnáctou hodinou si mohou občané této městské části nechat změřit hladinu cukru nebo cholesterolu v krvi, krevní tlak a puls, množství tuku v těle. Dále zde bude zajištěna...

Den zdraví 2022

29. září 2022 v 10:51

Ve čtvrtek 20. října se ve vestibulu Polikliniky Parník od 7 do 12 hodin koná Den zdraví. Během dopoledne si můžete nechat změřit cukr a hladinu cholesterolu v krvi, krevní tlak a poradit se můžete o virových onemocněních.

Lidé s epilepsií se rozvádějí častěji než zdraví lidé, ukázala studie

26. září 2022 v 11:48

Společenské stigma provází lidi s epilepsií často od útlého dětství. Kvůli nízkému sebevědomí a nepochopení okolí tak mohou mít problém s navázáním partnerských vztahů. Podle brazilské studie „Rodinný stav pacientů s epilepsií: Faktory a kvalita života“ čelí lidé s epilepsií dokonce vyššímu riziku...

Nová pobytová služba pro dospělé s autismem

23. září 2022 v 11:40

Diakonie Praha ve spolupráci s hlavním městem slavnostně otevřela novou pobytovou sociální službu pro Pražany s těžší formou autismu, kteří potřebují individuální, intenzívní, a hlavně neustálou péči. Nový Domov Daniela ve Stodůlkách vznikl jako dostavba a sloužit bude od...

Další články
Nahoru