Dnes Úterý - zatazeno -1°C
Zítra Středa - zatazeno 0°C
Úterý 7. 12. 2021
Svátek má Ambrož, Benjamín
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Pohled do jiné metropole: Radnice rozdá ženám tampóny a vložky zdarma. Co ji k tomu vede?
Z červeného stojanu si budou moci dívky a ženy brát vložky a tampóny zdarma. Foto: Votava/ PID se svolením Eurocomm

Pohled do jiné metropole: Radnice rozdá ženám tampóny a vložky zdarma. Co ji k tomu vede?

Polovina populace pravidelně menstruuje. Přesto je menstruace společenským tabu, které je navíc nákladné. Hygienické pomůcky ve formě vložek a tampónů stojí každou ženu během života v průměru 75 tisíc korun.  

Vídeňská radnice se proto od října rozhodla spustit nový pilotní projekt pod názvem „Rote Box“, tedy Červená krabice, ve které budou po čtyři měsíce k dispozici tampóny a vložky zdarma. 

Přístup k hygienickým menstruačním potřebám je podle vídeňské radní Kathrin Gaalové základní lidskou potřebou, a proto má být dostupná všem ženám a dívkám ve Vídni. Právě nákup tampónů a vložek představuje pro mnoho žen velkou finanční zátěž. Podle propočtů vídeňské radnice spotřebuje žena za svůj život asi sedmnáct tisíc tampónů, to odpovídá nákladům okolo 75 tisíc korun. 

Aby měly všechny ženy ve Vídni přístup k hygienickým potřebám, spustila radnice pilotní projekt, takzvanou Červenou krabici, která bude po dobu čtyř měsíců umístěna ve dvacátém vídeňském okrese na čtyřech stanovištích a bude dívkám a ženám nabízet vložky a tampóny zdarma. 

Mnoho žen a dívek, které si nákup hygienických potřeb nemohou dovolit, se po dobu menstruace izolují a stydí se. Jiné používají nehygienické náhražky v podobě látkových odstřižků nebo toaletního papíru.

„Ty jsou nejen nehygienické, ale mohou být zátěží nejen pro psychiku ale i fyzický stav ženy,“ uvedla vídeňská radnice v tiskovém prohlášení. 

„Je to problém, že jsme v roce 2021 stále tak upjatí, když je řeč o menstruaci. Negativně to ovlivňuje i vývoj dívek v dospělosti. O to důležitější je tento pilotní projekt: normalizuje menstruaci a usnadňuje situaci dívek a žen,“ okomentovala nový projekt zastupitelka vídeňské radnice Marina Hankeová.

Červené krabice budou v první fázi pilotního projektu k dispozici až do konce ledna 2022. Radnice nabídne ženám ve finanční tísni osmdesát tisíc tampónů a 32 tisíc dámských vložek.

Oslovení politici z vedení Prahy, kteří ale nechtěli být jmenováni, uvedli, že hlavní město s obdobným projektem nepočítá. 


Autor: Lucie Rychlá

Zdravotnický hackathon vyhrálo zařízení na automatické měření výdeje moči pacientů

22. listopadu 2021 v 11:59

Od pátku do neděle se v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) utkalo téměř 200 českých a zahraničních hackerů na akci European Health Hackathon 2021. Akce, jejímž cílem bylo během 48 hodin vytvořit inovace ve zdravotnictví, se konala fyzicky v IKEM...

Saunia má otevřeno i 17. listopadu

15. listopadu 2021 v 18:47

Saunové světy Saunia mají otevřeno i během státního svátku ve středu 17. listopadu. Týká se to také všech šesti pražských poboček: Galerie Butovice, Vivo! Hostivař, Westfield Chodov, Centrum Černý Most, Galerie Harfa a Centrum Krakov.

Další články
Nahoru