Poesiomat se z náměstí Míru přemístil do vinohradského parku
23. dubna 2024 11:46
Praha 2 v této souvislosti drží hned dvě prvenství. Právě v této městské části byl v roce 2015 instalován první poesiomat na světě a předloni byl v parku Folimanka zde i první dětský poesiomátek.
„S projektem Poesiomat jsme se spojili vůbec poprvé v roce 2015. Předloni jsme na něj navázali a představili veřejnosti další unikát – první dětský poesiomátek na světě, ze kterého se zatočením kliky ozývají dětské básničky a písničky. Ten si díky svému umístění poblíž dětského hřiště v parku Folimanka rychle oblíbili malí i velcí posluchači. A já pevně věřím, že stejný úspěch bude mít i nový poesiomat v Sadech Svatopluka Čecha,“ řekl u příležitosti zahájení provozu nového poesiomatu starosta Prahy 2 Jan Korseska (ODS).
Sady Svatopluka Čecha prošly nedávno částečnou revitalizací. Součástí byly i parkové úpravy a vznik nového vodního prvku se soustavou vodotrysků, jehož dno zdobí úryvek z knihy Svatopluka Čecha Pravý výlet pana Broučka do měsíce. Umístění poesiomatu, v jehož repertoáru nechybí ani ukázka z díla Svatopluka Čecha, právě v těchto místech bylo proto podle Korsesky jasnou volbou. Na náměstí Míru už poesiomat od loňského roku není.
Poesiomaty začal do veřejného prostoru umisťovat v roce 2015 spolek Piána na ulici Ondřeje Kobzy. A vůbec první poesiomat na světě vyrostl tehdy právě v Praze 2. „Osobně jsem moc rád, že se můžeme vrátit tam, kde jsme začali,” uvedl při pondělním představení. Původní poesiomat na náměstí Míru byl podle něj prototyp, který započal cestu vývoje poetických mluvítek.
„Poesiomaty prošly intenzivním vývojem. Nově mají kliku a člověk si tak musí skladbu vytočit. Navíc už není jen jukeboxem na poezii, ale nabízí širokou paletu žánrů: od písní přes pohádky až po vyprávění,” dodal Kobza, podle kterého poesiomaty v průběhu let prochází zdokonalováním a inovacemi.
O dramaturgii se postarala Hana Krejčová. „Je tam dvacet skladeb, měli jsme na výběr zhruba čtyřicet. S Prahou 2 se váže spousta osobností, takže bylo z čeho vybírat,“ řekla.
„Budu držet dohled nad dramaturgií, která se ale od začátku vyvíjela velmi zajímavě a solidně. Jsem za koncept poesiomatu rád, originálním způsobem připomíná dané místo, tady Vinohrady,“ řekl radní Prahy 2 pro kulturu Jaroslav Šolc (ODS).
Nápad se ujal na mnoha místech v Česku, ale i ve světě, například v New Yorku, Paříži, Bruselu, Belfastu, Benátkách, kde jim říkají Poetry Jukebox. Mohou fungovat na vhození drobné mince, stisknutí tlačítka nebo na kliku.
Autorem designu poesiomatu je Jitka Tomsová. „Pokud by se na tomto novém stanovišti ukázalo, že poesimat je moc vysoko, tak ho můžeme víc zahrabat do země. Uvidíme podle zpětné vazby,“ řekla a zároveň připomněla, že další poesiomat bude fungovat od úterý v Nelahozevsi.
Na pondělní spuštění poesiomatu dorazila i autorka knih pro děti Hana Lamková. „Když jsem se o tom dozvěděla, říkala jsem si, co je to za blbost. Do parku se přeci jde poslouchat ptáky, nepotřebuju tam něco, co mám doma, když třeba poslouchám rádio. Ale chápu, že musíme jít d dobrou. Možná to bude fajn, ráda se přijdu podívat, jak na poesiomat lidé reagují,“ řekla.
Z vinohradského poesiomatu zní i hlas herečky nedalekého Divadla na Vinohradech Nadi Konvalinkové. „Ráda se s poesiomatem seznamuji. Je to úžasná myšlenka. Těší mně, že Praha2 byla první na světě s tímto projektem. Přeju skvělé nahrávky a hodně posluchačů, kteří budou potěšeni a s chutí si poslechnout poesiomat,“ řekla.
Poesiomat bude v Sadech Svatopluka Čecha minimálně pět let. Praha 2 za to bude podle Korsesky platit 50 000 korun ročně. Kobza se za to bude o poesiomat starat včetně případných oprav a obměny skladeb.