Dnes Středa - zatazeno 9°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 11°C
Středa 24. 4. 2024
Svátek má Jiří
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Podzimní volby v Praze proti sobě svedou nynějšího a bývalého primátora
Komunální volby se letos budou konat 23. a 24. září. Ilustrační foto: archiv

Podzimní volby v Praze proti sobě svedou nynějšího a bývalého primátora

Podzimní komunální volby v Praze proti sobě svedou nynějšího primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a bývalého primátora Bohuslava Svobodu (ODS), který metropoli vedl mezi roky 2010 až 2013. Zatímco Hřib je lídrem kandidátky Pirátů, Svoboda povede společnou kandidátku koalice Spolu, kterou tvoří ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Lídry už oznámila i další dvě hnutí zasedající v nynějším zastupitelstvu, a to STAN a Praha Sobě. Hnutí ANO výběr ještě čeká.

V Česku se letos na podzim uskuteční obecní a senátní volby, prezident je vyhlásil na 23. a 24. září. Volit se budou zastupitelé obcí a městských obvodů a třetina Senátu. Komunální volby v roce 2018 v Praze vyhrála ODS, která má v 65členném městském zastupitelstvu 14 mandátů.

Na druhém místě skončili Piráti s 13 zastupiteli, stejný počet má Praha Sobě a čtvrté Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN). ANO má 12 zastupitelů a spolu s ODS je v opozici. Na koalici se dohodli Piráti, Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu.

Mezi prvními oznámili lídra pro letošní volby Piráti. Hřiba si do čela kandidátky vybrali letos v únoru. Primátor v rozhovoru s ČTK již loni v prosinci řekl, že jeho cílem je snaha udržet současnou koalici a vytvořit v Praze stabilní politické prostředí.

Hřib je primátorem od roku 2018. V kampani se Piráti zaměří na dostupné bydlení, energetiku, rozvoje tramvajových tratí, výsadby stromů nebo zlepšení života na sídlištích.

Kandidátní listinu STAN povede nynější první náměstek primátora Petr Hlaváček, který byl v roce 2018 zvolen jako nominant TOP 09 v rámci Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN). TOP 09 se však rozhodla spojit pro letošní volby s ODS a lidovci a Hlaváček se přidal ke STAN.

Hlavním cílem je podle něj co nejlepší propojení všech gescí a komplexní řízení města v dopravě, bydlení či udržitelnosti. STAN do voleb podpořili i Demokraté Jana Kasla a Liberálně ekologická strana.

Poslední člen vládnoucí koalice, Praha Sobě (PS), už loni v prosinci oznámila, že lídrem bude starosta Prahy 7 Jan Čižinský. PS je ale občanskou kandidátkou a musí ještě sesbírat podpisy minimálně sedmi procent obyvatel města.

Čižinský několikrát řekl, že věří, že podpisy sesbírají. Zaměřit se pak chce mimo jiné na rozvoj MHD, ochranu sídlišť a chce se věnovat výstavbě bytů a zlepšovat podobu veřejného prostoru. Kandidátku na magistrát chce mít PS sestavenu na konci června.

Lídrem pražské ODS bude poslanec a bývalý primátor Svoboda. Povede společnou kandidátku koalice Spolu. ODS má s koaličními partnery dohodu, že první místo na kandidátce patří právě občanským demokratům a druhé TOP 09. Koalice uvedla, že chce napravit chyby současného vedení města, které vidí například v dopravě.

Kromě lídra už vybral své kandidáty krajský sněm ANO, avšak o lídrovi a kandidátovi na primátora zatím nerozhodl. Předseda zastupitelského klubu ANO na magistrátu Ondřej Prokop v květnu ČTK řekl, že se tak stane na základě dalších jednání.

Kandidátem na primátora by ale mohl být podle dřívějších informací poslanec a městský zastupitel Patrik Nacher. Finální podobu kandidátní listiny bude ještě schvalovat celorepublikový výbor hnutí ANO. Jednání by se mělo uskutečnit do konce června.

Kandidátky oznámily také některé strany mimo zastupitelstvo. Společně půjdou do voleb sociální demokraté a Zelení, kteří si jako kandidátku na primátorku vybrali bývalou ombudsmanku a mluvčí Charty 77 Annu Šabatovou.

Orientovat se chtějí na bydlení, životní prostředí, dopravu či sociální oblast. Na kandidátní listině se za Šabatovou vždy po jednom střídají zástupci ČSSD a Zelených.

Kandidátku KSČM v podzimních volbách na pražský magistrát povede místopředseda strany, publicista a aktivista Milan Krajča. Komunisté se v kampani zaměří na témata bydlení, dopravy a zdražování.

Podzimních voleb se chce zúčastnit také nová politická strana Motoristé sobě. Voliče hodlá oslovit bojem za zájmy řidičů a automobilistů. Za stranou stojí Petr Macinka, který dlouhodobě působí v Institutu Václava Klause.


Autor: ČTK

Tématy nových výstav v Pragovka Gallery jsou rituály, intimita i čas

1. října 2023 ve 20:33

Ve čtvrtek 5. října zahájí Pragovka Gallery v 18 hodin čtyři nové výstavy. Skupinová výstava Deep Time Walk, jejíž kurátorkou je Lenka Dolanová, zve návštěvníky k prožívání hloubky historie v pohybu prostřednictvím tvorby Michala Kindernaye, Jimeny Mendozy, Kataríny Poliačikové a Jana Pražana....

Další články
Nahoru