dnes
Čtvrtek - polojasno
11°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Podzemní čtení: V tunelu spojujícím Karlín se Žižkovem bude číst 14 básníků
Básně napíší autoři na kachličky tunelu. Ilustrační foto: ŠJů / Wikimedia commons

Podzemní čtení: V tunelu spojujícím Karlín se Žižkovem bude číst 14 básníků

Příznivci kvalitní poezie by si neměli ve středu 21. října nechat ujít podzemní básnické čtení v tunelu pod pražským Vítkovem. V okachličkovaných útrobách přečte své verše 14 předních českých poetů. Vítkovský tunel propojuje dvě bývalé proletářské čtvrti – Karlín a Žižkov. A právě v Karlíně žil po jistý čas Vítězslav Nezval a za kopcem na Žižkově byl zase doma Jaroslav Seifert.

„Kdyby měli v té době tunel, jistě by se v něm na půl cesty setkávali a Nezval by v něm svým zvučným hlasem recitoval Seifertovi Apollinairovo Pásmo. Čtení básníků v tunelu budiž poctou těmto dvěma velikánům české poezie,“ uvádí aktivátor veřejného prostoru Ondřej Kobza, první z organizátorů akce. Tím druhým je Bogdan Trojak.

„Scházet se začneme v 17:30 hodin u karlínského portálu před hostincem U Tunelu, kde je možné si dát sklenici piva. V 18 hodin vyrazíme tunelem vzhůru. Čeká nás 303 metrů a 14 zastavení s básníky,“ zve Trojak.

Uprostřed tunelu bude nachystané překvapení v podobě dosud nepublikovaných básní zúčastněných autorů, kteří je vlastnoručně napíší na kachličky tunelu. Všechny básně mají přesně určenou formu (šest kachliček), jež vznikla ad hoc a byla pojmenovaná tunella. Poetický večer bude zakončen v žižkovské hospodě U Slovanské lípy.

Básníci v tunelu by chtěli upozornit na to, že i k místům spíše nevlídným a nemilovaným si lze díky umění vytvořit hezký vztah, neboť právě umění dokáže tato místa proměnit a zlidštit.  


Další články
Nahoru