dnes
Středa - snih
3°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - snih
4°C
Podzemí na hranici Libně a Proseka se otevře za dva roky
Přírodní památka Prosecké skály. Foto: Prasopestilence / Wikimedia Commons

Podzemí na hranici Libně a Proseka se otevře za dva roky

Podzemí na hranici Libně a Proseka by mohlo být bezpečně přístupné veřejnosti do dvou let. Za několik týdnů se začne budovat podzemní vstupní objekt, následovat bude úprava samotného podzemí.

Pracovat na zpřístupnění podzemí začala městská část už před dvanácti lety, kdy byl vybudovaný technický vstup a propojené obě části podzemí. „Na podzim letošního roku by se měla začít projektovat druhá etapa," uvedl Houdek.

V plánu je vybudování vstupní trasy a úpravy podzemí, aby do něj v budoucnu bylo možné pustit turisty s průvodcem. Do budoucna by mělo u vchodu vzniknout i návštěvnické centrum.

„V příštím roce bychom pak chtěli získat stavební povolení na práci na zpřístupnění proseckého podzemí," dodal mluvčí. Hotovo by mělo být ve druhé polovině roku 2017, záležet bude na rychlosti schvalování peněz z evropských dotací.

Celkem Praha 9 počítá s náklady asi 12 milionů korun. V plánu je také úprava nadzemní části jižně od ulice Na Vyhlídce.

Otevřením podzemí by se zároveň mělo zabránit dalšímu ničení podzemních prostor, které jsou dnes částečně volně přístupné, poničené vandaly a obývané bezdomovci. Městská část si od zpřístupnění podzemní pískovny slibovala i vznik nového turistického lákadla. Například podzemí stříbrných dolů v Kutné Hoře patří mezi turisty k vyhledávaným cílům.

Chodby a jeskyně pod Prosekem vznikly jako podzemní pískovny. Jejich výhodou bylo, že se písek mohl těžit i v zimě, kdy byla v chodbách stálá teplota kolem devíti stupňů Celsia. Největšího rozmachu těžba na Proseku dosáhla pravděpodobně v letech 1885 až 1925.


Galerie 1 hostila narozeninové Vostrý kafe

13. ledna 2018 v 15:39

Vostrý kafe, pravidelná pánská setkání pro mužné sousedy z Prahy 1, slaví první narozeniny a od nového roku se navíc stěhuje do Galerie 1, kde se nyní bude jednou za měsíc konat. Prvním letošním hostem byl Michal „Radar“ Vrátný.

Praha 6 chystá řadu akcí, kterými připomene sto let od vzniku republiky

11. ledna 2018 v 15:46

Praha 6 při příležitosti stého výročí vzniku samostatného Československa pořádá celou řadu kulturních a vzpomínkových akcí, které jsou rozloženy do celého roku.

Další články
Nahoru