dnes
Pondělí - prehanky-snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
9°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Podvodníků neubylo, v Praze došlo i loni ke stovkám černých odběrů vody
Vodoměry. Ilustrační foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Podvodníků neubylo, v Praze došlo i loni ke stovkám černých odběrů vody

V roce 2013 odhalily a prokázaly Pražské vodovody a kanalizace (PVK) celkem 460 případů černých odběrů, z toho v 260 případech šlo o na černo vypouštěné odpadní vody a v 200 o černé odběry pitné vody.

Ve srovnání s rokem 2012 byl prokázán téměř stejný počet případů, v roce 2012 jich bylo 451. Společnost PVK za tyto neoprávněné černé odběry včetně sankcí fakturovala celkem přes 4,5 milionu korun.

U černých odběrů vody šlo v 73 % případů o manipulace s vodoměrem nebo porušení plomby, jindy měl odběratel neměřenou odbočku před vodoměrem či propojení trubkou. Při vypouštění odpadních vod na černo se jednalo o nepřihlášenou kanalizační přípojku či přímé napojení do revizní šachty.

PVK mohou provést kontrolu nemovitosti

PVK se vyhledávání černých odběrů a vypouštění věnují velmi intenzivně již několik let. Provádějí vytipování potencionálních černých odběrů nebo neoprávněné vypouštění odpadních vod kontrolou odběrných míst z databáze. Když stávající smlouva na vodné neobsahuje ujednání o odvádění odpadních ,respektive srážkových, vod kanalizací pro veřejnou potřebu, provedou v nemovitosti kontrolu.

Společnost také kontroluje objekty, které nejsou v její databázi (jedná se o vlastní studně) s ohledem na napojení do veřejné kanalizace. Stav vypouštění odpadních vod je zjišťován také pomocí kamerového průzkumu a speciálních úkonů.

Na základě přešetření je stanovena výše způsobené škody. Pokud nelze objektivně zjistit dobu užívání, ani ji stanovit pomocí stavebních úřadů nebo dodavatelských organizací a užívání nemovitosti trvá delší dobu, doba trvání se vypočítává. U fyzických nepodnikajících osob jsou to tři roky zpětně od data zjištění neoprávněného vypouštění. U fyzických podnikajících a právnických osob čtyři roky zpětně.


Další články
Nahoru