dnes
Středa - zatazeno
0°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
0°C
pozítří
Pátek - oblacno
4°C
Podvodníci vylákali díky falešné smlouvě z podnikatele statisíce, podvod odhalili úředníci
Radnice Prahy 1 sídlí ve Vodičkově ulici. Foto: JP

Podvodníci vylákali díky falešné smlouvě z podnikatele statisíce, podvod odhalili úředníci

Pomocí falešných smluv na pronájem nebytových prostor vylákali neznámí pachatelé z vietnamského podnikatele na údajných kaucích téměř půl milionu korun. Podvod při jednání s postiženým podnikatelem odhalili úředníci radnice, kteří si všimli zfalšovaného podpisu starosty Prahy 1 Petra Hejmy, neexistujícího razítka i dalších chyb. Případ již vyšetřují pražští policisté. 

„Spolu s naší pozornou pracovnicí mě navštívil vietnamský podnikatel s tlumočníkem, který držel v ruce nájemní smlouvu, která byla údajně uzavřena mezi hlavním městem a tímto podnikatelem,“ uvedl Hejma. Jedna smlouva se týkala nebytových prostor v Jungmannově ulici, další prostor v ulici Na Poříčí.

„Podezřelý byl už samotný fakt, že smlouvy měly být uzavřeny s magistrátem. Oba prostory totiž spravuje Praha 1. Ta také ve skutečnosti uzavírá příslušné smlouvy. Okamžitě jsme mu bohužel museli potvrdit, že se stal obětí podvodu," řekl Hejma, jehož zfalšovaný podpis spolu se zfalšovaným podpisem magistrátního šéfa odboru majetku Jana Raka na smlouvách byl.

Na dokumentech bylo i padělané razítko, které se vůbec nepodobá těm užívaným první městskou částí nebo magistrátem.

Podpis smluv se uskutečnil v restauraci s odůvodněním, že je kvůli epidemii uzavřena budova úřadu. Následně podnikatel poslal na číslo účtu uvedené na smlouvách kauce za prostory ve výši téměř půl milionu korun.

Podvedený podnikatel podal trestní oznámení, kterým se již zabývají policisté. Starosta první městské části Petr Hejma se hodlá k oznámení připojit.

„Chceme také varovat všechny podnikatele, aby v žádném případě neuzavírali smlouvy mimo budovu úřadu. Vždy by měli vše ověřit přímo na úřadě, a pokud jde jako v tomto případě o lukrativní prostory a větší množství peněz, ideální je mít českého právního zástupce,“ dodal.


Policie: Kriminalita v Praze 2 letos klesla. Souvisí to s nouzovým stavem

24. listopadu 2020 ve 21:32

Kriminalita v Praze 2 je v době nouzového stavu o 27 procent nižší než ve srovnatelném období loňského roku. Vyplývá to policejních statistik. Je to v důsledku vyhlášeného nouzového stavu a s ním souvisejících omezujících opatření vlády. Podle policistů k tomu přispělo i zvýšení sankce u vybraných...

U Cholupic se srazilo osobní auto s nákladním

24. listopadu 2020 v 17:36

Na Pražském okruhu v oblasti Cholupic ve směru na letiště zasahovala v pondělí od 19:53 hodin jednotka pražských hasičů u nehody osobního a nákladního auta.

Dlažební kostkou poškodil auto, strážníkům neunikl

17. listopadu 2020 v 09:51

Strážníkům se podařilo vypátrat muže, který v poledne 14. listopadu rozbil dlažební kostkou čelní sklo u zaparkovaného auta. K jeho dopadení pomohl svědek.

Hledá se majitel ztracené peněženky s finanční hotovostí

13. listopadu 2020 v 17:23

V pondělí 2. listopadu nedlouho před polednem předala šedesátiletá žena kolegům na policejní služebně na Vinohradech cizí peněženku i s obsahem. Nález učinil malý chlapec na stole u dětského hřiště ve Slovenské ulici na Vinohradech a předal ho ženě, která jej hlídala a následně celou věc oznámila...

Ve skladu v Praze 10 unikla chemická látka

13. listopadu 2020 v 07:00

Ve čtvrtek 12. listopadu v 15:59 přijalo operační středisko pražských hasičů oznámení o úniku asi 500 litrů chemické látky v komerčním objektu v ulici K Hrušovu v Praze 10. Na místo vyjely 3 jednotky hasičů s chemickou službou a technickým automobilem určeným pro zásahy...

Kladivem do výlohy. Prý se potřeboval uklidnit

12. listopadu 2020 v 15:03

Do Jičínské ulice v Praze 3 jela hlídka prověřit oznámení o muži, který měl kladivem rozbíjet výkladní skříně provozovny. Na místě ji kontaktoval oznamovatel a uvedl, že škodu způsobil zavalitý muž s plnovousem a pantoflemi na nohou.

Další články
Nahoru