Dnes Středa - jasno -8°C
Zítra Čtvrtek - jasno -7°C
Středa 8. 2. 2023
Svátek má Milada
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Podvodníci v převlecích za úspěšné podnikatele vymámili z bank miliony. Říkali si herci
Člen skupiny podvodníků na přepážce Sberbank. Kvůli probíhajícímu vyšetřování má na snímku rozostřený obličej. Zdroj foto: Policie ČR

Podvodníci v převlecích za úspěšné podnikatele vymámili z bank miliony. Říkali si herci

Pro páchání trestné činnosti, převážně na území hlavního města, skupinka šesti lidí často měnila vzhled i role mezi sebou, říkali si herci. Jejich účinkování nyní po několika měsících ukončili detektivové z hospodářské kriminální služby. Informoval o tom mluvčí pražské policie Jan Rybanský.

Na přelomu loňského a letošního roku se na pražskou hospodářskou kriminálku obrátili zástupci velkých peněžních ústavů s podezřením, že účty jejich klientů se staly terčem zájmu neznámých pachatelů.

Ti se podle všech zjištění měli vydávat za jejich klienty a prostřednictvím padělaných dokladů pak převádět finanční prostředky na svůj účet, či je v hotovosti vybírat přímo na pobočce. Vše se mělo odehrávat převážně v metropoli.

„Detektivové okamžitě začali tato oznámení prověřovat a zjistili, že se zakládají na pravdě. Získané indicie a vyhodnocené důkazy je přivedly na stopu šestičlenné skupiny podezřelých. Tyto osoby získávaly informace o klientech banky z veřejně dostupných rejstříků nebo například sledováním zpráv na internetu,“ popsal Rybanský.

Pokud se veřejně prezentovala úspěšná firma či podnikatel, snažily se o nich získat potřebné informace a také fotografie osob. Poté si nechaly vyrobit falešné doklady, které opatřily svou fotografií, a vyrazily na pobočku banky. Aby byli všichni co možná nejméně identifikovatelní, často měnili svou image.

„Nosili falešné vousy, používali paruky, či si vlasy a vousy různě barvili. Z tohoto důvodu si začali říkat herci. Hodně jim paradoxně pomohla i covidová pandemie, kdy navíc mohli být skryti za ochranou dýchacích cest. Před úředníky bank pak vystupovali sebejistě bez známky nervozity a zaváhání, u každého výběru měli předem připravenou legendu o majiteli, kterou si zjistili z dostupných zdrojů,“ sdělil policejní mluvčí. 

Aby skutečný majitel účtu neodhalil prostřednictvím zpráv z banky, že je hotovost vybírána, či převáděna, ještě před touto transakcí změnil „herec“ u účtu kontaktní údaje. Pod smyšlenou legendou dokonce dokázal změnit i podpisový vzor.  

Podobným způsobem pracovali i s odcizenými, či nalezenými doklady a listinami, jako byly výpisy z bankovních účtů, firemní listiny vyhozené u popelnic. 

„Ztotožnění podezřelých bylo velmi složité a stály za nimi doslova hodiny a hodiny mravenčí práce, jako bylo analyzování předchozích případů vykazující stejný modus operandy. Důležitá byla i znalost prostředí, ve kterém se podezřelí pohybovali. Převážně se totiž jednalo o drogově závislé osoby,“ řekl Jan Rybanský.

Vynikající práci podle něj odvedli pracovníci Kriminalistického ústavu v Praze, kteří dokázali ze zajištěných fotografií podezřelých vypracovat antropologické posudky, které pak výrazně dopomohly ke ztotožnění.

Kriminalisté při zadržení, které proběhlo v uplynulých týdnech v Plzni, zajistili velké množství padělaných dokladů, SIM karet, mobilních telefonů, elektroniky a různých doplňků potřebných k páchání této trestné činnosti.

Zadržení jsou v tuto chvíli podezřelí ze spáchání trestných činů padělání a pozměnění veřejné listiny, podvod, neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací. Pokud budou odsouzeni, hrozí jim podle policejního mluvčího až osmiletý trest odnětí svobody.

„Celková škoda byla vyčíslena na bezmála devět milionů korun. Nebýt však obezřetnosti některých bankovních úředníků, přesahovala by daleko přes deset milionů korun,“ dodal.


Autor: Jan Puci

Žena se zaklínila mezi toaletou a sprchovým koutem, perné chvíle neskončily ani po vyproštění

Dnes ve 12:45

O zdraví starší ženy se obával její přítel a přivolal strážníky. Ti zjistili situaci a společně s kolegy z hasiči a záchranáři zaklíněnou ženu vyprostili a předali záchranářům. O včerejším případu informovala mluvčí Městské policie hl. m. Prahy Irena...

Světlo a teplo brali zadarmo

Včera v 19:06

Při noční kontrole opuštěného objektu v Praze 12 ve čtvrtek 2. února v noci upoutala pozornost hlídky okna zakrytá dekami a kolem prosvítající světlo. Uvnitř strážníci našli dvě osoby, které zde neoprávněně pobývaly. Na stole měly zapojený notebook, uprostřed místnosti přímotop a do elektrického...

Policisté zadržení podvodníka, který udával do oběhu falešná eura

4. února 2023 v 16:40

Pražští kriminalisté v uplynulých dnech zadrželi muže, který minimálně ve třech případech udal do oběhu falešná eura. Informoval o tom policejní mluvčí Jan Daněk.

Agresivní muž napadl strážníka

3. února 2023 v 15:41

Na křižovatce ulic Dušní a Bílkova hlídkující strážník zaregistroval mávání a volání o pomoc. Ve skupince mužů jeden napadal druhého. Vedle slovních útoků došlo i na rány pěstí.

Muž stál v okně a za nohu ho držela partnerka

1. února 2023 v 16:37

Minulý týden zasahovali policisté v Novodvorské ulici v Praze 4, kde chtěl muž spáchat sebevraždu skokem z pátého patra. Když přijeli na místo, tak zjistili, že muž stojí v okně a za nohu ho drží jeho partnerka.

Posprejovali viadukt na Holešovickém nádraží a utekli

1. února 2023 v 16:18

Autohlídka strážníků si v Partyzánské ulici v Praze 7 povšimla dvojice mužů, kteří sprejovali na betonovou konstrukci viaduktu. Muži na zákonné výzvy nereagovali a dali se na útěk.

Telefon za volantem a uprchlý vězeň

1. února 2023 ve 12:32

V pondělí před třetí hodinou ráno v Českobrodské ulici strážníci zastavili žlutou dodávku, protože její řidič držel za jízdy v ruce mobilní telefon. Při kontrole pojali podezření, že je šestatřicetiletý muž pod vlivem alkoholu nebo drog. Test na alkohol vyšel negativní, test na drogy však odmítl....

Vloupal se do čtyř provozoven a způsobil škodu za téměř čtvrt milionu korun

31. ledna 2023 v 09:32

Na začátku prosince se neznámý muž vloupal do provozovny v ulici Národní v Praze 1, odkud si odnesl zboží a hotovost celkem za bezmála sto devadesát tisíc korun. Dřevěným kůlem vypáčil část plexiskla u prodejního pultu a malým otvorem se protáhl dovnitř.

Hořel pokoj rodinného domu

31. ledna 2023 v 06:07

V pondělí 30. ledna od 19:27 hodin zasahovali hasiči ve Větrušické ulici v Praze 8 u požáru vybavení pokoje rodinného domu.

Neopatrnost při řezání kovového odpadu způsobila požár

25. ledna 2023 v 16:50

Ve středu 25. ledna krátce po 11 hodině vyjely čtyři profesionální a jedna dobrovolná jednotka hasičů do ulice Ke Kablu v Praze 15 k požáru v areálu kovošrotu.

Další články
Nahoru