Dnes Středa - zatazeno 7°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 9°C
Středa 28. 2. 2024
Svátek má Lumír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Podvodníci v převlecích za úspěšné podnikatele vymámili z bank miliony. Říkali si herci
Člen skupiny podvodníků na přepážce Sberbank. Kvůli probíhajícímu vyšetřování má na snímku rozostřený obličej. Zdroj foto: Policie ČR

Podvodníci v převlecích za úspěšné podnikatele vymámili z bank miliony. Říkali si herci

Pro páchání trestné činnosti, převážně na území hlavního města, skupinka šesti lidí často měnila vzhled i role mezi sebou, říkali si herci. Jejich účinkování nyní po několika měsících ukončili detektivové z hospodářské kriminální služby. Informoval o tom mluvčí pražské policie Jan Rybanský.

Na přelomu loňského a letošního roku se na pražskou hospodářskou kriminálku obrátili zástupci velkých peněžních ústavů s podezřením, že účty jejich klientů se staly terčem zájmu neznámých pachatelů.

Ti se podle všech zjištění měli vydávat za jejich klienty a prostřednictvím padělaných dokladů pak převádět finanční prostředky na svůj účet, či je v hotovosti vybírat přímo na pobočce. Vše se mělo odehrávat převážně v metropoli.

„Detektivové okamžitě začali tato oznámení prověřovat a zjistili, že se zakládají na pravdě. Získané indicie a vyhodnocené důkazy je přivedly na stopu šestičlenné skupiny podezřelých. Tyto osoby získávaly informace o klientech banky z veřejně dostupných rejstříků nebo například sledováním zpráv na internetu,“ popsal Rybanský.

Pokud se veřejně prezentovala úspěšná firma či podnikatel, snažily se o nich získat potřebné informace a také fotografie osob. Poté si nechaly vyrobit falešné doklady, které opatřily svou fotografií, a vyrazily na pobočku banky. Aby byli všichni co možná nejméně identifikovatelní, často měnili svou image.

„Nosili falešné vousy, používali paruky, či si vlasy a vousy různě barvili. Z tohoto důvodu si začali říkat herci. Hodně jim paradoxně pomohla i covidová pandemie, kdy navíc mohli být skryti za ochranou dýchacích cest. Před úředníky bank pak vystupovali sebejistě bez známky nervozity a zaváhání, u každého výběru měli předem připravenou legendu o majiteli, kterou si zjistili z dostupných zdrojů,“ sdělil policejní mluvčí. 

Aby skutečný majitel účtu neodhalil prostřednictvím zpráv z banky, že je hotovost vybírána, či převáděna, ještě před touto transakcí změnil „herec“ u účtu kontaktní údaje. Pod smyšlenou legendou dokonce dokázal změnit i podpisový vzor.  

Podobným způsobem pracovali i s odcizenými, či nalezenými doklady a listinami, jako byly výpisy z bankovních účtů, firemní listiny vyhozené u popelnic. 

„Ztotožnění podezřelých bylo velmi složité a stály za nimi doslova hodiny a hodiny mravenčí práce, jako bylo analyzování předchozích případů vykazující stejný modus operandy. Důležitá byla i znalost prostředí, ve kterém se podezřelí pohybovali. Převážně se totiž jednalo o drogově závislé osoby,“ řekl Jan Rybanský.

Vynikající práci podle něj odvedli pracovníci Kriminalistického ústavu v Praze, kteří dokázali ze zajištěných fotografií podezřelých vypracovat antropologické posudky, které pak výrazně dopomohly ke ztotožnění.

Kriminalisté při zadržení, které proběhlo v uplynulých týdnech v Plzni, zajistili velké množství padělaných dokladů, SIM karet, mobilních telefonů, elektroniky a různých doplňků potřebných k páchání této trestné činnosti.

Zadržení jsou v tuto chvíli podezřelí ze spáchání trestných činů padělání a pozměnění veřejné listiny, podvod, neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací. Pokud budou odsouzeni, hrozí jim podle policejního mluvčího až osmiletý trest odnětí svobody.

„Celková škoda byla vyčíslena na bezmála devět milionů korun. Nebýt však obezřetnosti některých bankovních úředníků, přesahovala by daleko přes deset milionů korun,“ dodal.


Autor: Jan Puci

Hasiči zabránili rozšíření plamenů na fotovoltaiku

22. února 2024 ve 14:05

Ve čtvrtek 22. února od 10:44 hodin zasahovali hasiči ze satalické a strašnické stanice v ulici K viaduktu v Praze-Kyjích u požáru na balkóně rodinného domu.

Agresivní cizinec napadal kolemjdoucí v parku u hlavního nádraží

15. února 2024 v 00:02

O velký rozruch se postaral třiačtyřicetiletý česky hovořící cizinec na konci ledna ve Vrchlického sadech. Kolem osmé hodiny ranní, na chodníku vedoucím od ulice Bolzanova směrem k vlakovému nádraží, nejprve s hořícími novinami v ruce ohrožoval mladou ženu a poté začal napadat náhodné kolemjdoucí....

V Praze 4 se auto po nehodě převrátilo na bok, pomohli hasiči

13. února 2024 v 11:18

Jednotka pražských profesionálních hasičů z krčské stanice zasahovala v pondělí 12. února  od 16:33 hodin v ulici Zálesí v Praze 4. Převrátilo se tam osobní auto po nehodě na bok.

Další články
Nahoru