Dnes Středa - prehanky-dest 24°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 29°C
Středa 29. 6. 2022
Svátek má Petr a Pavel
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Podvodníci v převlecích za úspěšné podnikatele vymámili z bank miliony. Říkali si herci
Člen skupiny podvodníků na přepážce Sberbank. Kvůli probíhajícímu vyšetřování má na snímku rozostřený obličej. Zdroj foto: Policie ČR

Podvodníci v převlecích za úspěšné podnikatele vymámili z bank miliony. Říkali si herci

Pro páchání trestné činnosti, převážně na území hlavního města, skupinka šesti lidí často měnila vzhled i role mezi sebou, říkali si herci. Jejich účinkování nyní po několika měsících ukončili detektivové z hospodářské kriminální služby. Informoval o tom mluvčí pražské policie Jan Rybanský.

Na přelomu loňského a letošního roku se na pražskou hospodářskou kriminálku obrátili zástupci velkých peněžních ústavů s podezřením, že účty jejich klientů se staly terčem zájmu neznámých pachatelů.

Ti se podle všech zjištění měli vydávat za jejich klienty a prostřednictvím padělaných dokladů pak převádět finanční prostředky na svůj účet, či je v hotovosti vybírat přímo na pobočce. Vše se mělo odehrávat převážně v metropoli.

„Detektivové okamžitě začali tato oznámení prověřovat a zjistili, že se zakládají na pravdě. Získané indicie a vyhodnocené důkazy je přivedly na stopu šestičlenné skupiny podezřelých. Tyto osoby získávaly informace o klientech banky z veřejně dostupných rejstříků nebo například sledováním zpráv na internetu,“ popsal Rybanský.

Pokud se veřejně prezentovala úspěšná firma či podnikatel, snažily se o nich získat potřebné informace a také fotografie osob. Poté si nechaly vyrobit falešné doklady, které opatřily svou fotografií, a vyrazily na pobočku banky. Aby byli všichni co možná nejméně identifikovatelní, často měnili svou image.

„Nosili falešné vousy, používali paruky, či si vlasy a vousy různě barvili. Z tohoto důvodu si začali říkat herci. Hodně jim paradoxně pomohla i covidová pandemie, kdy navíc mohli být skryti za ochranou dýchacích cest. Před úředníky bank pak vystupovali sebejistě bez známky nervozity a zaváhání, u každého výběru měli předem připravenou legendu o majiteli, kterou si zjistili z dostupných zdrojů,“ sdělil policejní mluvčí. 

Aby skutečný majitel účtu neodhalil prostřednictvím zpráv z banky, že je hotovost vybírána, či převáděna, ještě před touto transakcí změnil „herec“ u účtu kontaktní údaje. Pod smyšlenou legendou dokonce dokázal změnit i podpisový vzor.  

Podobným způsobem pracovali i s odcizenými, či nalezenými doklady a listinami, jako byly výpisy z bankovních účtů, firemní listiny vyhozené u popelnic. 

„Ztotožnění podezřelých bylo velmi složité a stály za nimi doslova hodiny a hodiny mravenčí práce, jako bylo analyzování předchozích případů vykazující stejný modus operandy. Důležitá byla i znalost prostředí, ve kterém se podezřelí pohybovali. Převážně se totiž jednalo o drogově závislé osoby,“ řekl Jan Rybanský.

Vynikající práci podle něj odvedli pracovníci Kriminalistického ústavu v Praze, kteří dokázali ze zajištěných fotografií podezřelých vypracovat antropologické posudky, které pak výrazně dopomohly ke ztotožnění.

Kriminalisté při zadržení, které proběhlo v uplynulých týdnech v Plzni, zajistili velké množství padělaných dokladů, SIM karet, mobilních telefonů, elektroniky a různých doplňků potřebných k páchání této trestné činnosti.

Zadržení jsou v tuto chvíli podezřelí ze spáchání trestných činů padělání a pozměnění veřejné listiny, podvod, neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací. Pokud budou odsouzeni, hrozí jim podle policejního mluvčího až osmiletý trest odnětí svobody.

„Celková škoda byla vyčíslena na bezmála devět milionů korun. Nebýt však obezřetnosti některých bankovních úředníků, přesahovala by daleko přes deset milionů korun,“ dodal.


Autor: Jan Puci

Napadl odpadkový koš a lavičku

Včera v 11:18

Frustraci z tíživé rodinné situace vyventiloval podnapilý muž na vybavení zastávky MHD a přilehlého parku. Strážníkům, kteří dorazili na místo, se k činu přiznal. Pro svoji vysokou míru intoxikace byl následně převezen do protialkoholní záchytné stanice.

K sebevraždě žena naštěstí nesebrala odvahu

Včera v 07:52

Žena v těžké životní situaci chtěla spáchat sebevraždu. Strážníkovi se podařilo získat její důvěru. Následně si ji do péče převzali záchranáři.

Místo dokladu totožnosti údery a kopance

27. června 2022 v 17:14

Ulice Prahy 4 a Prahy 8 se o víkendu staly svědky napadení strážníků. V obou případech figurovala agresivní reakce dotyčného na snahu o jeho ztotožnění následovaná odpovědí strážníků v podobě donucovacích prostředků.

Pojď se prát, vyzval muž strážníka

23. června 2022 v 07:06

Při kontrole parku na náměstí Míru si strážník u tramvajové zastávky všiml muže se psem, který nebyl na vodítku. Slušně ho vyzval, aby si dal zvíře na vodítko, načež mu muž odpověděl, že žádné nemá.

Technická závada lednice způsobila požár

19. června 2022 v 17:46

V neděli 20. června po půlnoci zasahovali hasiči u požáru vybavení bytu v Horčičkově ulici v Praze 11.

Při požáru bytu v Praze 11 zemřela kočička, dvě osoby se nadýchaly kouře

17. června 2022 v 19:12

Hasiči ze tří stanic zasahovali v Michnově ulici v Praze 11 u požáru bytu v 11. patře panelového domu. Hasiči nasadili jeden vodní proud vnitřní částí budovy a použili výškovou techniku.

Muži rozbíjeli okno u osobního auta

15. června 2022 v 10:24

Duté rány z nedalekého parkoviště upoutaly v pátek po 2. hodině ranní pozornost strážníků při noční hlídce v Milánské ulici v Horních Měcholupech. Na místě spatřili dva muže, kteří rozbíjeli zadní okno u osobního auta.

Sprej v kapse, konopí a amfetamin

14. června 2022 ve 20:19

Stál u zdi na Sofijském náměstí, a když uviděl hlídku, začal rychle odcházet. Modrý sprej v jeho zadní kapse pozornosti strážníků neušel. Na zdi hlídka našla jen tenké kresby fixem, proto ho požádala o vyprázdnění ledvinky, kterou měl přes rameno. Osmadvacetiletý muž byl nervózní, mluvil...

Ubytovali se ve vraku plném odpadků

13. června 2022 ve 21:20

Na parkovišti v Mozartově ulici hlídka objevila nepojízdné osobní auto bez registračních značek a v něm dva muže.

Napadli, zranili a okradli seniora

7. června 2022 v 10:46

Svým chováním obtěžovali ostatní cestující. Žádost staršího muže o zklidnění je rozčílila natolik, že seniora napadli pěstmi, okradli ho a utekli z autobusu. Strážníci je dopadli po několika minutách.

Další články
Nahoru