dnes
Čtvrtek - zatazeno
5°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Pražské krimi

Podváděli důvěřivce. Nabízeli provize za uzavření půjček v bance

Detektivové zabývající se hospodářskou kriminalitou z Prahy 8 pracovali od července roku 2012 na deseti případech podivných uzavírání spotřebitelských úvěrů. Čtyři muži vystupovali jako zástupci společnosti s nemovitostmi a kontaktovali své známé s nabídkou získání provizí za uzavření půjček v bance.

Důvěřivým lidem tvrdili, že finance budou investovat do lukrativních pozemků, které nechají takzvaně zasíťovat a následně je výhodně prodají. Samozřejmě je ujišťovali, že v žádném případě se nejedná o podvod, ale o výhodnou investici, na kterou přistoupili i jejich rodiče a zaručovali okamžité splácení úvěru.

Ovšem poté, co proběhla schůzka a následné podepsání smlouvy, čtveřice převzala peníze a svých slibů už nedostála. Celkově tak muži podvedli deset důvěřivých osob a způsobili škodu asi 1,4 milionu korun.

Skupina obstarala těmto lidem fiktivní doklady a potvrzení o výši příjmu, přivezla je do banky, poučila, co mají při uzavírání uvádět za nepravdivé skutečnosti. Jednou například využil jeden ze skupiny špatné finanční situace osmadvacetileté ženy, nabídl jí toto jednoduché řešení, a ta pak následně v bance vystupovala jako jeho přítelkyně, která žádá o úvěr ve výši 150 tisíc korun na rekonstrukci bytu. Když mu poté peníze předala, dostala zpět pouze 35 tisíc jako zálohu, muž dokonce zaplatil jednu splátku úvěru a pak přestal komunikovat.

Další podvedení vystupovali podle dohody jako například pracovnice banky, automechanik, dělník, servírka nebo skladník.

V prosinci roku 2012 se padesátiletý muž seznámil s jedním ze čtveřice v pražském bowlingovém centru a během debaty se mu svěřil s tím, že je nezaměstnaný a dluží poplatky za nájemné bytu. Podvodník toho hned využil a nabídl mu řešení situace. Muž na to přistoupil a poté, co obdržel úvěr ve výši 200 tisíc korun, tak si 70 tisíc ponechal za zaplacení dluhů a zbytek předal podle dohody. Podvodník přestal komunikovat a důvěřivý muž tak splácí úvěr z výplat za brigády a s pomocí rodiny.

Vyšetřovatelka, která na případu pracuje, studovala spisový materiál velmi podrobně a nespokojila se pouze s dopadením pouze těch, kteří smlouvy o úvěru podepisovali, nakonec ale dospěla k závěru, že v pozadí těchto případů jsou dokonce osoby, které podvody zosnovaly a řídily.

Pražští detektivové ve spolupráci s policisty z policejní stanice v Ledči nad Sázavou zadrželi minulý týden čtveřici podezřelých, kteří skončili na služebně kriminalistů. Tam si muži ve věku 19, 34, 38 a 39 vyslechli od vyšetřovatelky obvinění ze spáchání úvěrového podvodu, za což jim hrozí až pětiletý pobyt za mřížemi. V dostupných evidencích kriminalisté navíc zjistili, že nejmladší ze čtveřice doposud nebyl soudně trestaný a druhý nejmladší byl odsouzený za neplacení výživného. Dvojice nejstarších ovšem byla už více než pětkrát odsouzená za trestné činy jako podvod, zpronevěra nebo padělání veřejné listiny. Trestní stíhání čtveřice probíhá na svobodě.

Obviněné z úvěrového podvodu jsou samozřejmě i ty osoby, které smlouvy podepisovaly a velmi dobře věděly, že se dopouští protiprávního jednání. Policisté podle mluvčí Jany Rösslerové v souvislosti s tímto případem obvinili celkem čtrnáct osob.


Zavolal je manžel, byla v příšerném stavu! Její „míry“ šokovaly, ani se je nesnažte tipnout

7. prosince 2017 v 17:09

S žádostí o pomoc se na tísňovou linku 156 obrátil v pondělí večer muž s tím, že jeho žena je silně pod vlivem alkoholu, který navíc zkombinovala s léky.

Další články
Nahoru