dnes
Neděle - obcasny-dest
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
5°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
11°C
Na Výtoni si vyzkoušíte proplout na voru peřejemi legendárních Svatojánských proudů
Vorové přístaviště v 19. století. Světlý dům napravo je Podskalská celnice, před kterou je dnes tramvajová zastávka. Ostatní domy byly později zbořeny. Foto: podskali.eu

Na Výtoni si vyzkoušíte proplout na voru peřejemi legendárních Svatojánských proudů

Expozice Muzea hlavního města Prahy v Podskalské celnici na Výtoni se letos na jaře dočká velkých změn. Zbrusu nová expozice nabídne návštěvníkům možnost seznámit se s původním účelem této krásné historické stavby, která sloužila k vybírání cla z dřeva připlaveného do Prahy. Kromě historických materiálů zde budou i moderní prvky.

Clo se v časech středověku vybíralo v naturální formě, z vorů se „vytínala“ jedna dvanáctina klád z voru. Později bylo převedeno na peněžní podobu a poplatek náležel Novému Městu pražskému, což dodnes připomíná i štukový novoměstský znak nad vchodem do celnice.

Podskalská celnice zároveň představuje poslední připomínku starého Podskalí, dnes zcela přeměněné pražské čtvrti na břehu Vltavy, jejíž domky, charakteristické dřevařské ohrady i vorové přístavy ustoupily moderní výstavbě na konci 19. a počátkem 20. století.

Život plavců, obchodníků s dřívím, dřevařů, pískařů, ledařů a dalších „lidí od vody“ je zachycen na velkém množství fotografií, případně kreseb, s nimiž se návštěvník bude moci seznámit, stejně tak jako s nástroji používanými podskalskými řemeslníky.

Expozice bude zaměřena i na dokumentaci proměn dopravy na Vltavě v okolí Prahy – podobu tradiční voroplaby či rozvoj lodní dopravy budou návštěvníci moci sledovat opět prostřednictvím dobové fotodokumentace.

Proplujte Svatojánskými proudy

Zájemci si budou díky mechanicko-elektronickému simulátoru moci vyzkoušet plavbu legendárními Svatojánskými proudy, které museli po staletí voraři překonávat při plavení vorů do Prahy.

Po úspěšném „proplutí“ proudy bude možné pokusit se o propojení voru s parním remorkérem, projíždění propustí, případně proplavení zdymadlem.
Pro názornou představu o reálné podobě vorových pramenů a vltavských plavidel budou v expozici opět umístěny modely lodí i voru.

Celé pojetí expozice bude zaměřeno i pro děti, které v expozici najdou interaktivní prvky a do expozice je bude lákat herní koutek na prostranství před budovou s využitím herních prvků s tématikou plavby a voroplavby.

Expozice v Podskalské celnici bude otevřena letos na jaře.


České fetiše pomohou pražským bezdomovcům

1. listopadu 2017 v 16:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Lidé bez domova, kteří prodávají časopis Nový prostor, letos na Vánoce nabídnou svým čtenářům a příznivcům krom časopisu i knihu. Půjde o druhý výběr fejetonů Jana Sterna nazvaný Česko je hezko. Prodejci Nového Prostoru začnou knihu prodávat 1. listopadu. Jsou jejím výhradním distributorem, jinde...

Další články
Nahoru