Dnes Úterý - jasno 14°C
Zítra Středa - jasno 11°C
Úterý 30. 5. 2023
Svátek má Ferdinand
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Podrobný návrh filharmonie na Vltavské bude hotový letos na podzim
Vítězný návrh budovy filharmonie. Zdroj: IPR Praha

Podrobný návrh filharmonie na Vltavské bude hotový letos na podzim

Pokračuje v přípravě plánované filharmonie na Vltavské, její podrobnou architektonickou studii by měli architekti z dánského studia Bjarke Ingels Group dokončit na podzim. Na dotaz ČTK to za přípravný tým projektu sdělila mluvčí Adéla Kovářová. Dánští architekti uspěli v mezinárodní soutěži, jejíž výsledky zástupci hlavního města vyhlásili přesně před rokem.

Příprava projektové dokumentace pro rozsáhlou stavbu má podle loni podepsané smlouvy vyjít na zhruba miliardu korun, samotná stavba pak má podle odhadu z loňského června vyjít na 9,4 miliardy korun. Město chce na stavbu získat státní příspěvek a zvažuje i zapojení soukromých investorů. Stavba má podle harmonogramu začít v roce 2027 a hotovo má být o pět let později.

„Projekt Vltavské filharmonie se rok od vyhlášení vítěze architektonické soutěže nachází ve fázi dopracování vítězného soutěžního návrhu do podrobné architektonické studie," uvedla Kovářová. „Dopracovaná podrobná architektonická studie bude dokončena letos na podzim a s jejími výsledky bude veřejnost seznámena,“ dodala.

Magistrát zároveň podle nedávného vyjádření náměstka primátora Jiřího Pospíšila (TOP 09) pracuje na ekonomickém modelu fungování filharmonie. Ten bude řešit přesné využití prostor nebo to, jestli město na provoz filharmonie zřídí zvláštní organizaci či společnost. Od toho se podle Pospíšila bude odvíjet i další postup ohledně financování stavby.

V plánovaném areálu má působit Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, Česká filharmonie nebo hudební oddělení Městské knihovny v Praze. Kulturní funkci doplní i kavárny, restaurace a obchodní prostory. Podle dřívějších informací má mít filharmonie tři sály – koncertní pro 1800 diváků, menší pro komorní hudbu s kapacitou 500 míst a multifunkční pro ostatní žánry a typy akcí s kapacitou až 700 osob.

Výstavba nového kulturního centra u Vltavy je součástí proměny lokality Bubny-Zátory, kde město plánuje vznik čtvrti až pro 25 000 lidí. Vznikla k tomu územní studie, na jejímž základě nyní město schvaluje změnu územního plánu.


Autor: ČTK

Praha 1 pokračuje v dopravně-bezpečnostních akcích

Dnes ve 23:11

Minulý týden ve čtvrtek se uskutečnila v pořadí již čtvrtá dopravně-bezpečnostní akce a tentokrát se městští strážníci a představitelé radnice Vojtěch Ryvola(ANO) a Giancarlo Lamberti (TOP 09) zaměřili na neukázněné řidiče v ulicích Perlová a Rytířská, do kterých platí zákaz vjezdu s výjimkou...

Praha 1: Volná pracovní místa v Oddělení sociální péče a služeb

Dnes ve 22:27

Praha 1 hledá Sociálního pracovníka/ci na Oddělení sociální péče a služeb odboru sociálních věcí a zdravotnictví.

Pěstounské rodiny představí Dny pěstounství

Dnes v 16:10

Hlavní město zve na další ročník osvětové akce zaměřené na náhradní rodinnou péči, Dny pěstounství. Lidé se mohou od 1. do 20. června přijít dozvědět více o pěstounské péči a výchově dětí. Akce je určena nejen pěstounům a zájemcům o pěstounství, ale i široké...

Další články
Nahoru