Dnes Středa - polojasno 9°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 9°C
Středa 22. 3. 2023
Svátek má Leona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Podpořená změna územního plánu na Cibulce umožní stavbu hospice
Střecha Cibulky. Foto: Nadace rodiny Vlčkových

Podpořená změna územního plánu na Cibulce umožní stavbu hospice

Praha 5 podpořila změnu územního plánu, která by v části parku Cibulka umožnila rozšíření historické usedlosti na dětský hospic plánovaný Nadací rodiny Vlčkových. Ve čtvrtek to schválili zastupitelé městské části. Dlouho chátrající usedlost koupila nadace generálního ředitele antivirové firmy Avast Ondřeje Vlčka a jeho manželky Kataríny začátkem loňského roku, nyní dokončuje architektonickou soutěž na podobu hospice.

„Bylo jasné, že potřebujeme někde na Cibulce postavit nové křídlo, to znamená novou budovu," řekla na jednání zastupitelů ředitelka nadace Ivana Plechatá. Proto je podle ní část pozemků přiléhajících k usedlosti nutné v územním plánu změnit z parkových ploch na smíšenou funkci, což umožní rozšíření. Zastupitelé městské části podnět ke změně podpořili drtivou většinou hlasů. O změnách územního plánu finálně rozhoduje celoměstské zastupitelstvo.

Opoziční zastupitel Karel Kryl (Piráti) uvedl, že by mohl nastat problém s tím, že investor zatím nepředložil studii výstavby, což obvykle magistrátní výbor pro územní rozvoj k projednání požaduje.

Předsedkyně výboru pro územní rozvoj městské části Zuzana Hamanová (za STAN) k tomu řekla, že na podobu stavby je vypsána architektonická soutěž a do vyhlášení jejích výsledků není možné žádné podklady zveřejnit. Plechatá řekla, že výsledky soutěže budou známy 3. března.

Ředitelka také uvedla, že neexistuje riziko, že by v usedlosti vzniklo něco jiného, než deklarované zařízení pro péči o děti s nevyléčitelnými nemocemi. Budovy jsou podle ní zapsány ve zřizovací listině nadace a ze zákona nezcizitelné.

„Není možné jakkoliv majetek převést na komerční nebo jiný subjekt, mohla by to být opět nadace, která by ovšem muselo opět splnit ten původní účel," uvedla.

Plánovaný hospic mají využívat děti s život ohrožujícím onemocněním a jejich rodiny. Dále bude určen dětem, jejichž léčba byla již vyčerpána a potřebují tzv. paliativní péči na sklonku života.

Zároveň bude podle informací nadace část objektu sloužit veřejnosti – má tam vzniknout kavárna a klubovna nebo společenská místnost pro vzdělávací, společenské či kulturní akce.

O osudu nevyužité usedlosti se jedná od 90. let minulého století, několikrát ji obsadili squatteři. Bývalý majitel usedlosti Oldřich Vaníček předloni oslovil radnici Prahy 5 s nabídkou odkupu, poté ale změnil názor a začal jednat s jiným zájemcem.

Tím se ukázala být právě nadace Vlčkových. Manželé Ondřej a Katarína Vlčkovi do své nově vzniklé nadace vložili aktiva v hodnotě 1,5 miliardy korun s cílem vybudovat dětský hospic a paliativní středisko.

Vlčkovi navazují na aktivity své šest let fungující charitativní organizace Zlatá rybka, jejímž posláním je plnit přání dětem, které mají život ohrožující onemocnění. Aktiva jejich rodinné nadace pocházejí z Vlčkova čtvrt století trvajícího působení v Avastu, ze kterého se za tu dobu stala úspěšná globální softwarová společnost. Jeho žena Katarína je lékařka působící v mobilním hospici Cesta domů.


Autor: ČTK

Praha 2: Sousedské setkání s radním pro dopravu

Dnes v 11:02

Sousedské setkání a diskuze a radním pro dopravu Tomášem Halvou na téma Sekaninovi ulice – zvýšení bezpečnosti chodců, snížení průjezdové rychlosti, navýšení počtu parkovacích míst či bezpečná cyklostezka.

Přístup státu k Praze v oblasti školství se musí změnit, usnesl se Sněm starostů

Včera ve 20:33

Kdy přijde náraz a pražské děti nebudou mít kam usednout do lavic? Už přišel, shodli se starostové a starostky 57 městských částí, kteří se v pondělí 20. března sešli na vysočanské radnici Prahy 9 na Sněmu starostů. Hlavním tématem jednání byl hrozící kolaps pražského školství, katastrofální...

Další články
Nahoru