Dnes Pondělí - skorojasno 24°C
Zítra Úterý - jasno 27°C
Pondělí 24. 6. 2024
Svátek má Jan
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Podpořená změna územního plánu na Cibulce umožní stavbu hospice
Střecha Cibulky. Foto: Nadace rodiny Vlčkových

Podpořená změna územního plánu na Cibulce umožní stavbu hospice

Praha 5 podpořila změnu územního plánu, která by v části parku Cibulka umožnila rozšíření historické usedlosti na dětský hospic plánovaný Nadací rodiny Vlčkových. Ve čtvrtek to schválili zastupitelé městské části. Dlouho chátrající usedlost koupila nadace generálního ředitele antivirové firmy Avast Ondřeje Vlčka a jeho manželky Kataríny začátkem loňského roku, nyní dokončuje architektonickou soutěž na podobu hospice.

„Bylo jasné, že potřebujeme někde na Cibulce postavit nové křídlo, to znamená novou budovu," řekla na jednání zastupitelů ředitelka nadace Ivana Plechatá. Proto je podle ní část pozemků přiléhajících k usedlosti nutné v územním plánu změnit z parkových ploch na smíšenou funkci, což umožní rozšíření. Zastupitelé městské části podnět ke změně podpořili drtivou většinou hlasů. O změnách územního plánu finálně rozhoduje celoměstské zastupitelstvo.

Opoziční zastupitel Karel Kryl (Piráti) uvedl, že by mohl nastat problém s tím, že investor zatím nepředložil studii výstavby, což obvykle magistrátní výbor pro územní rozvoj k projednání požaduje.

Předsedkyně výboru pro územní rozvoj městské části Zuzana Hamanová (za STAN) k tomu řekla, že na podobu stavby je vypsána architektonická soutěž a do vyhlášení jejích výsledků není možné žádné podklady zveřejnit. Plechatá řekla, že výsledky soutěže budou známy 3. března.

Ředitelka také uvedla, že neexistuje riziko, že by v usedlosti vzniklo něco jiného, než deklarované zařízení pro péči o děti s nevyléčitelnými nemocemi. Budovy jsou podle ní zapsány ve zřizovací listině nadace a ze zákona nezcizitelné.

„Není možné jakkoliv majetek převést na komerční nebo jiný subjekt, mohla by to být opět nadace, která by ovšem muselo opět splnit ten původní účel," uvedla.

Plánovaný hospic mají využívat děti s život ohrožujícím onemocněním a jejich rodiny. Dále bude určen dětem, jejichž léčba byla již vyčerpána a potřebují tzv. paliativní péči na sklonku života.

Zároveň bude podle informací nadace část objektu sloužit veřejnosti – má tam vzniknout kavárna a klubovna nebo společenská místnost pro vzdělávací, společenské či kulturní akce.

O osudu nevyužité usedlosti se jedná od 90. let minulého století, několikrát ji obsadili squatteři. Bývalý majitel usedlosti Oldřich Vaníček předloni oslovil radnici Prahy 5 s nabídkou odkupu, poté ale změnil názor a začal jednat s jiným zájemcem.

Tím se ukázala být právě nadace Vlčkových. Manželé Ondřej a Katarína Vlčkovi do své nově vzniklé nadace vložili aktiva v hodnotě 1,5 miliardy korun s cílem vybudovat dětský hospic a paliativní středisko.

Vlčkovi navazují na aktivity své šest let fungující charitativní organizace Zlatá rybka, jejímž posláním je plnit přání dětem, které mají život ohrožující onemocnění. Aktiva jejich rodinné nadace pocházejí z Vlčkova čtvrt století trvajícího působení v Avastu, ze kterého se za tu dobu stala úspěšná globální softwarová společnost. Jeho žena Katarína je lékařka působící v mobilním hospici Cesta domů.


Autor: ČTK

Kameny zmizelých jsou nově na Janáčkově nábřeží

Dnes v 11:15

Starostka Prahy 5 Radka Šimková uctila památku obětí holocaustu společně s vrchním pražským rabínem Davidem Peterem.

Zastupitelstvo schválilo strategii cestovní ruchu na léta 2024–2027

Dnes v 09:26

Nová strategie cestovního ruchu, kterou schválilo Zastupitelstvo hl. m. Prahy, navazuje na předchozí koncepci příjezdového cestovního ruchu, která změnila směr a podobu cestovního ruchu v metropoli. Vyhodnocení na základě datové analýzy potvrdilo, že Praha nastolila dobrý směr a je schopna...

V Česku vznikne národní centrum pro polovodiče a čipy

Včera v 11:10

Už příští rok by v Česku mělo vzniknout Národní kompetenční centrum pro polovodiče, které bude podporovat cíle „Chips for Europe“, prvního pilíře evropského zákona o čipech (ChipsAct). Centrum zapojí ČR do vznikající evropské sítě kompetenčních center. V souladu s návrhem Národní polovodičové...

Změna územního plánu umožní výstavbu bytového komplexu

Včera v 10:51

Do cíle doputovala dlouholetá kauza týkající se pozemků, na nichž stojí bývalá sportovní hala Tatry Smíchov a fotbalové hřiště SK Smíchov. Zastupitelé Prahy ve čtvrtek schválili změnu územního plánu, které celý téměř tříhektarový sportovní areál u železničního mostu převádí do smíšené funkce....

Pražští hasiči zasahovali kvůli následkům bouřky jen u pár drobných případů

22. června 2024 ve 12:15

Kvůli pátečnímu pásmu bouřek v Česku posílili pražští hasiči souvislosti s výstrahou na velmi silné bouřky operační středisko. Prověřili jejich běžná opatření a v režimu zvýšené pohotovosti bylo připraveno 16 dobrovolných jednotek. Nakonec byl klid, hasiči zasahovali jen u pěti případů zlomených...

Další články
Nahoru