Podpora pro výzkumníky měřící respirátory a roušky. Praha koupila filter tester za čtyři miliony korun
6. května 2020 07:15
Rada hlavního města Prahy schválila nákup testovacího zařízení za zhruba čtyři miliony korun, které pomůže rozšířit technické kapacity a podpořit práci unikátního českého výzkumného pracoviště pomáhajícího nejen nám, ale celému Česku – institucím i vývojářům a výrobcům – zorientovat se v dosud téměř neznámém terénu.
Praha postupně otestovala téměř všechny prostředky, které jednotlivé organizační složky objednávaly a předávaly zdravotníkům, složkám IZS, sociálním pracovníkům a dalším skupinám. Ověřována byla i účinnost prostředků z distribuce státu.
„Rozdíly v účinnosti především mezi respirátory jsou obrovské, a to většinou nikoli v materiálu, ale především ve střihu a těsnosti na obličeji. Laboratoř Akademie věd České republiky, která nejpřesněji měří filtrační účinnost, tak prokazuje, co většina zdravotníků již v březnu tušila – čínské respirátory na evropských hlavách příliš nepomáhají,“ komentuje poznatky Petr Hlubuček, náměstek primátora pro oblast bezpečnosti.
Praha proto v těchto týdnech vypisuje veřejné zakázky na „dobré roušky“, které mají záchyt srovnatelný s respirátory FFP2 a stojí zlomek jejich ceny. A zároveň objednává polomasky s vysokou účinností, na kterých lze použít i zjednodušené filtry za jednotky korun. Cílem společného výzkumu hlavního města Prahy, Státního ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany a Ústavu chemických procesů AV ČR je najít a podpořit regionální výrobce účinných ochranných prostředků, vybavit kritický personál, nabídnout smysluplnou ochranu Pražanům a lépe se připravit na krize budoucí.
„Městským institucím i Pražanům tak v příštích týdnech můžeme zodpovědně nabídnout účinnější jednorázové roušky, které strčí do kapsy většinu respirátorů, a jednoduchou polomasku s filtrem za pár korun, která předčí ty nejlepší a drahé FFP3 výrobky,“ uzavírá Hlubuček.

