Dnes Čtvrtek - snih 0°C
Zítra Pátek - oblacno 1°C
Čtvrtek 3. 12. 2020
Svátek má Svatoslav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Podolská vodárna bude po rekonstrukci připravena dodávat do pražské sítě více upravené vody z Vltavy
Interiér Podolské vodárny. Foto: archiv

Podolská vodárna bude po rekonstrukci připravena dodávat do pražské sítě více upravené vody z Vltavy

Podolská vodárna, dílo architekta Antonína Engela, si letos připomíná 90 let od uvedení do provozu. K výročí se včera v budově, která slouží také jako Muzeum pražského vodárenství, sešla řada hostů.

pvk-oslavy Oslav se, mimo jiné, zúčastnili generální ředitel společnosti Pražské vodovody a kanalizace Petr Mrkos, předseda představenstva společnosti Pražská vodohospodářská společnost  (PVS) Pavel Válek, náměstek primátora hlavního města Prahy Petr Hlubuček (STAN), místostarosta Prahy 1 Petr Hejma (My, co tady žijeme/STAN) nebo starosta Prahy 11 Jiří Dohnal (Piráti).

„Přesné datum uvedení do provozu u Podolské vodárny neznáme, protože ta doba byla poměrně hektická. V metropoli chyběla v březnu 1929 voda a vodárna v Podolí se uváděla do provozu narychlo bez větších mikrobiologických rozborů. Já doufám, že taková situace už nenastane, protože díky prozíravé politice pražského magistrátu a PVS máme připraveny dlouhodobé plány zásobování vodou tak, aby v Praze bylo stále dostatek,“ uvedl generální ředitel PVK Petr Mrkos.

Náměstek primátora Petr Hlubuček, který má ve vedení hlavního města na starost oblasti životního prostředí, infrastruktury, technické vybavenosti a bezpečnosti, řekl, že město dělá maximum pro to, aby využívání vody bylo hospodárné.

„Voda je dnes společenské téma, máme velká sucha, změnu klimatu, znečištěnou podzemní vodu na mnohých místech republiky. Naštěstí v Praze máme ještě vody dost. Věřím, že se nám do příštího září podaří zvládnout rekonstrukci Podolské vodárny, aby díky uhlíkové čističce mohla zvýšit podíl na celkovém objemu vody dodávané pražským domácnostem,“ uvedl Hlubuček.

„Podolská vodárna je vzorem mnohých staveb, které v Praze plánujeme nebo už budujeme a je neskutečné, že tato krásná stavba po devadesáti letech stále ještě funguje. Po rekonstrukci bude z této ,babičky“ vltavská voda dodávána nadále Pražanům v naprosto perfektním stavu, stále v té kvalitě pitné vody jako před devadesáti lety,“ dodal.

Podolská vodárna Pražany zásobovala upravenou vltavskou vodou od zahájení provozu v roce 1929, kdy vyrobila 4 463 385 m3 pitné vody. Výroba vody až do roku 1972 stoupala, kdy dosáhla historického maxima 68 911 372 m3. Zprovozněním Úpravny vody Želivka v témže roce začala výroba pitné vody v Podolí klesat, ale ne na dlouho. Ve druhé polovině sedmdesátých let minulého století začal v souvislosti s výstavbou nových pražských sídlišť zájem o vodu z Podolí opět stoupat.

Od roku 1982, kdy do sítě dodala 64 295 000 m3, však její výkon postupně klesal až na 10 357 000 m3 v povodňovém roce 2002. Následně začala vodárna sloužit jako záložní zdroj. Například, když byl před třemi lety opravován štolový přivaděč z úpravy vody Želivka, Podolská vodárna několik dní zásobovala metropoli vodou z Vltavy. Jinak proudí pitná voda do Prahy ze dvou standardních zdrojů – z úpraven vody Kárané a Želivka.

„Podolská vodárna je úžasná industriální památka a je obdivuhodné, že nejenom krásně vypadá, ale že dokáže sloužit k původnímu účelu. Přeji jí další dlouhá léta provozu,“ uvedl místostarosta Prahy 1 Hejma.

„Voda je důležitá součást našeho života. Je proto důležité věnovat související technické infrastruktuře patřičnou důležitost. Jsem rád, že v milosti vznikla architektonicky zajímavá budova Podolské vodárny a mám radost, že v původní stavební podobě slouží našim obyvatelům i po 90 letech. Osobně přeji vodárně, aby i nadále sloužila obyvatelům našeho hlavního města a do další devadesátky ji přeji hodně štěstí, “ uvedl starosta Prahy 11 Jiří Dohnal.

„Podolské vodárně přeji, aby dalších devadesát let mohla vyrábět kvalitní pitnou vodu,“ uvedl Marcela Dvořáková, výkonná ředitelka komunikace Veolia ČR.

„Já vodárně přeji, aby bylo v Praze vždy dostatek vody i díky té devadesátileté dámě, protože teď prochází jednou částí rekonstrukce a bude následovat další,“ přidal se do zástupu gratulantů Petr Mrkos, generální ředitel PVK.


Praha 1 nabízí magistrátu prostory pro výjezdové stanoviště záchranky

Včera ve 23:51

V Nemocnici Na Františku by mohlo být zřízeno nové výjezdové stanoviště Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy. Vyplývá to z nabídky první městské části, kterou v úterý schválilo její vedení. Praha 1 je zřizovatelem této nemocnice na Starém Městě. 

Praha 9: Podzemní kontejnery v Makedonské jsou opraveny

Včera v 15:26

Podzemní kontejnery na papír a plasty v Makedonské ulici jsou opraveny, ještě budou označeny samolepkami.

Elektronický podpis nově na radnici Prahy 5

1. prosince 2020 ve 12:56

Praha 5 spustila od 1. prosince vydávání všech běžných typů certifikátů pro elektronickou komunikaci. Certifikáty si lze nově zařídit v úředních hodinách na pracovišti ověřování podpisů, listin a Czech POINT, které se nachází na ulici Štefánikova 13.

Nakladatelství ZEĎ nadělilo knihy lidem, kteří pečují o druhé

1. prosince 2020 v 10:23

Vtipné líčení výpravy za zvířaty do exotické Guyany, rozhovory s pětadvaceti předními českými lékaři nebo humorné poučení o našich útrobách, v nichž sídlí dobří a zlí mikrouti. I takové čtení věnovali Jan Pergler a Jan Dražan z nakladatelství ZEĎ v předvánočním čase lidem, kteří se obětavě starají...

Radnice Prahy 13 má otevřeno 20 hodin týdně

1. prosince 2020 v 10:10

Úřad městské části Praha 13 byl nucen omezit úřední hodiny od 12. října na základě usnesení vlády č. 994. Usnesení stanovilo, že orgány veřejné moci a správní orgány musí omezit úřední hodiny na 2 dny v týdnu v rozsahu 5 hodin v daném dni. Starosta městské části Praha 13 společně s tajemníkem...

Další články
Nahoru