dnes
Pátek - jasno
14°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
Podolská porodnice slaví sto let existence. Na svět zde přichází nejvíce dvojčat v Česku
Podolská porodnice. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Podolská porodnice slaví sto let existence. Na svět zde přichází nejvíce dvojčat v Česku

Ústav pro péči o matku a dítě v Praze 4 – Podolí (ÚPMD), známý spíše pod lidovým názvem Podolská porodnice, slaví 100. výročí založení. Pražské sanatorium vzniklo z popudu jedné z nejvýznamnějších postav českého lékařství, chirurga a rentgenologa prof. MUDr. Rudolfa Jedličky. Jako jediné pracoviště ve střední Evropě dnes umožňuje provádět operace nenarozených dětí s vývojovými vadami uvnitř těla matky.

Od začátku nového tisíciletí se počet porodů v ÚPMD zvýšil o téměř 110 procent, počet ošetřených novorozenců zaznamenal 75 procent nárůst.

Jen loni se zde narodilo 5330 dětí, z toho 162 dvojčat a 2 trojčata. Narodilo se zde nejvíce dvojvaječných a jednovaječných dvojčat v celé České republice. Zcela unikátní byl také červnový porod přirozeně počatých paterčat.

ÚPMD si za dobu své existence připsal řadu úspěchů a podařilo se v něm vybudovat několik vysoce specializovaných oddělení poskytujících péči na světové úrovni, jako je Centrum fetální medicíny či neonatologické oddělení.

Ústav prošel za posledních deset let významnými změnami. „Za poslední dekádu se nám podařilo vybudovat několik specializovaných pracovišť, která jsou dnes zárukou péče na nejvyšší možné úrovni,“ uvádí ředitel ÚPMD doc. MUDr. Jaroslav Feyereisl, CSc.

Originální léčebné programy

V oblasti péče o narozené děti vyvinul ústav několik originálních léčebných programů. „Na našem pracovišti umíme léčit následky vrozené brániční kýly, onemocnění sítnice nedonošených dětí a zaměřujeme se také na časnou rekonstrukci rozštěpových vad,“ představuje specializaci doc. MUDr. Zbyněk Straňák, CSc., MBA, primář pediatrického oddělení.

V rámci ošetření malých pacientů se zde zaměřují na individuální péči, která příznivě ovlivňuje psychomotorický vývoj dětí, zkracuje dobu, kdy jsou připojeny na podporu dýchání, a celkově přispívá k rychlejšímu zlepšení jejich zdravotního stavu.

Každým rokem se v ÚPMD narodí v průměru 500 novorozenců s porodní váhou pod 2500 gramů a 135 novorozenců s hmotností dokonce pod 1500 gramů. Každý sedmý novorozenec v České republice s porodní hmotností pod 1500 gramů se narodí právě v ÚPMD.


Další články
Nahoru