Dnes Úterý - zatazeno 11°C
Zítra Středa - polojasno 11°C
Úterý 16. 4. 2024
Svátek má Irena
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Podolská porodnice má u vstupu babybox, v Praze je už pátý
Instalace babyboxu v Podolí. Zdroj foto: Ludvík Hess

Podolská porodnice má u vstupu babybox, v Praze je už pátý

Ve středu 28. února byl u vstupní brány do areálu podolského Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze 4 instalován babybox, což je inkubátor pro anonymní odkládání novorozeňat. Informoval o tom Ludvík Hess, zakladatel babyboxů v České republice. Babyboxy od roku 2005 pomohly v Česku vstoupit do nového života 262 nechtěným dětem. 

„V Praze jsou čtyři babyboxy, do kterých bylo odloženo už pět desítek děťátek, hlavní město drží neblahé prvenství. S nadšením jsem přijal nabídku Jaroslava Feyreisla, ředitele Ústavu pro péči o matku a dítě, známého jako Podolská porodnice, na zřízení babyboxu,“ uvedl Hess. 

Na pořízení přístrojového vybavení podolského babyboxu poskytne ústavu Praha 4 finanční dar ve výši 70 000 korun. Specifické potřeby k zajištění správné funkce babyboxu a nezbytné následné péče o odložené děti zahrnují vybavení pulsním oxymetrem a dalším zařízením. 

„Bohužel existují i špatné začátky života některých novorozenců, a takovým špatným začátkem je opuštění matkou,“ uvedl radní pro sociální a zdravotní oblast Radek Lacko (ANO). 

„Babyboxy už nejsou v dnešní době převratnou novinkou, ale jsou stále službou potřebnou a život zachraňující. Ať se již matka rozhodne z jakýchkoliv důvodů pro tak závažný krok, jakým je vzdát se anonymně dítěte, měla by mít v okolí bezpečný prostor – babybox, kam dítě odloží, aniž by ohrozila jeho život či zdraví,“ dodal. Ústav pro péči o matku a dítě plánuje uvést do provozu čerstvě instalovaný babybox 6. března ve 12 hodin.

Anketa

Schvalujete existenci babyboxů?

99%
(99%)
1%
(1%)
Babybox je novorozenecký inkubátor, vytápěná a ventilovaná schránka s 37 stupni, snímaná uvnitř kamerou, do které mohou rodiče anonymně odložit své nechtěné dítě. 

Signalizací je napojen na stálou službu, čidla reagují na světlo i zvuk a ihned vyrozumí obsluhující personál o tom, že se dvířka babyboxu otevřela i uzavřela a že vanička byla zatěžkána.

Zároveň odchází signál do mobilních telefonů předem určených kontaktů. Stav dítěte a časy jsou zaznamenávány elektronicky a obrazově. Ten, kdo dítě vkládá, zůstává v anonymitě.

V Praze byly zatím celkem čtyři babyboxy. Kromě Libeňského zámku také u radnice Prahy 6, další v Šrobárově ulici na objektu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a babybox je také na budově radnice Prahy 2 na náměstí Míru. 


Autor: Jan Puci

Tragédie v Kyjích: Vlak srazil dva muže, přebíhali přes koleje

Dnes v 09:41

Kolem půl desáté v pondělí večer došlo k tragédii u železniční zastávky Praha – Kyje. Dva muže, které přebíhali přes koleje v místech, kde to je zakázáno, srazil vlak mířící do centra Prahy. Oba na místě zemřeli. Železniční doprava byla odkloněna.

Dotační program podpoří inovační akce

Včera v 08:07

Rada hl. m. Prahy minulý týden schválila Program na podporu akcí v oblasti inovací v hlavním městě pro rok 2024. Program spouští město s cílem poskytovat podporu inovačním akcím systematicky a předvídatelně. K financování akcí z tohoto programu Praha pro rok 2024 vyčlenila...

V Praze se konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou

14. dubna 2024 v 11:19

V Praze se čtvrtek odpoledne konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou, resp. jihokorejskou firmou KHNP. Ta mimo jiné podala i nabídku na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, a i když dosud v Evropě nic nepostavila, může se pyšnit téměř padesáti roky zkušeností se stavbou a...

Na chodníku u Strakonické ulice se našlo tělo mrtvého muže

13. dubna 2024 v 19:46

Od sobotního odpoledne prověřují kriminalisté úmrtí muže v Malé Chuchli. Jeho tělo bylo nalezeno na chodníku vedle Strakonické ulice, na dohled od Branického mostu.

Další články
Nahoru