Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 11°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 11°C
Čtvrtek 22. 2. 2024
Svátek má Petr
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Doprava

Podobu vysokorychlostní trati v Praze může ovlivnit i veřejnost

Správa železnic spustila tzv. pocitovou mapu, on-line portál, který dává veřejnosti příležitost zapojit se do přípravy projektu vysokorychlostní trati (VRT) v Praze od samotného počátku. V pocitové mapě občané vyznačují místa, která jsou pro ně hodnotná, nebo je naopak trápí a chtějí je změnit v rámci výstavby nové trati. Jejich podněty převezmou odborníci, kteří je zapracují do urbanistické koncepce území, kterým nová trať prochází.

Ať už jsou to brownfieldy, vyloučené lokality, nebo znečištěné životní prostředí – pomocí pocitové mapy mohou lidé Správě železnic sdělit, co je v jejich lokalitě trápí. Do mapy lze zanést třeba i špatnou dopravní dostupnost, nebezpečnou dopravu, nebo naopak ukázat, co si v obyvatelé v území přejí zachovat či posílit. Jde také o cenné přírodní lokality či místa setkávání. Pocitová mapa tak podpoří i možnosti nových cyklostezek, chodníků nebo hřišť. Všechny zanesené podněty Správa železnic následně zohlední při vytváření urbanistické studie a návrhu železničních tratí. 

V rámci pilotního provozu je k dispozici pocitová mapa pro 12kilometrový úsek VRT mezi Prahou-Vršovicemi a Prahou-Běchovicemi, který naváže na projektovanou VRT Polabí spojující Prahu-Běchovice s Poříčany. Ta vlakům umožní zajíždět do pražského uzlu a obsloužit stávající nádraží. 

Pocitová mapa je součástí nového přístupu k projektování VRT. Architekti a urbanisté začnou svoji práci tím, že zmapují vztahy v území spolu s jednotlivými záměry (například výstavby bytů nebo zřízení nového parku) a zasadí novou trať do celkového kontextu. Získané podněty tak nejsou reakcí na konkrétní podobu projektu (nová trať na mostě, náspu či v tunelu), ale slouží pro lepší pochopení potřeb místních obyvatel. Teprve pak se pustí do práce projektanti. Spolu s týmem urbanistů připraví varianty vedení trati tak, aby co nejlépe prošly územím a přinesly i další pozitivní efekty v okolí trati. 

Pocitovou mapu najdete na tomto odkazu: Pocitová mapa VRT Praha (pocitovemapy.cz). Její vyplňování bude možné do konce letošního ledna, vyhodnocení pak bude k dispozici na stejném odkazu během února.


Autor: red

Demolice zavřené části Libeňského mostu začne zhruba za dva měsíce

Včera ve 13:35

Silničáři začnou bourat nyní uzavřenou část pražského Libeňského mostu blíže k Palmovce na přelomu letošního dubna a května. Do konce února přeloží inženýrské sítě a rovněž začnou v této části odstraňovat tramvajové koleje. Na úterním jednání výboru pro dopravu pražského magistrátu to řekl...

Flixbus kvůli blokádě přesune autobusy z hlavního nádraží na Florenc

18. února 2024 v 10:31

Autobusový dopravce Flixbus v pondělí v souvislosti s pražskou blokádou zemědělců přesune odjezdy autobusů ze zastávky u hlavního nádraží na autobusové nádraží Florenc. Dopravce podle mluvčího Tomáše Beránka pro řidiče vytipoval několik objízdných tras, autobusy se budou magistrále vyhýbat....

Mostek vedoucí přes Litovicko-Šárecký potok je pro auta uzavřen

17. února 2024 v 15:13

Mostek vedoucí přes Litovicko-Šárecký potok na Jenerálce je v havarijním stavu. Odhalil to posudek Kloknerova ústavu. Důvodem je významné podemletí obou jeho opěr.

Praha 15 připravila interaktivní mapu autovraků

11. února 2024 v 17:30

Co je vrak motorového vozidla? Jak se zahajuje řízení, kterým se zjišťuje, zda vozidlo vrakem je či není? Jak se zjišťuje majitel vozidla, když SPZ na vozidle chybí? Jak dlouho od zahájení odstranění trvá? Co se s vozidlem děje po jeho odstranění z ulice a kdo odstranění...

Další články
Nahoru