dnes
Sobota - zatazeno
17°C
zítra
Neděle - oblacno
15°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
13°C
Podobu Vrchlického sadů před hlavním nádražím určí soutěž, výsledky budou za rok
Tramvajová trať povede v parku před odbavovací halou hlavního nádraží. Foto: archiv

Podobu Vrchlického sadů před hlavním nádražím určí soutěž, výsledky budou za rok

Hlavní město uspořádá soutěž na podobu úprav Vrchlického sadů u hlavního nádraží spojených s plánovanou stavbou tramvajové trati, která má přes park vést. Bude mít formu soutěžního dialogu, při kterém se do přípravy s projektanty zapojí odborníci a zástupci magistrátu, dopravního podniku, Prahy 1 a dalších zainteresovaných stran. Stejnou formu už město použilo při hledání projektu rekonstrukce Karlova náměstí. Soutěž, jejíž výsledky by měly být známé v květnu příštího roku, včera schválili pražští radní.

Vrchlického sady, kterým je nelichotivě přezdíváno pražský Sherwood, dostanou novou podobu včetně nové tramvajové trati. Park, který leží vedle hlavního nádraží, bude revitalizován a jeho zpracovatele vybere Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) v takzvaném soutěžním dialogu.

„Lokalita Vrchlických sadů je v současnosti pouze místem, kterým lidé rychle procházejí, když směřují na nádraží. Naším cílem je vytvořit ze současného stavu park, kde se Pražané nejenom nebudou bát, ale budou zde chtít trávit i volný čas. Nové řešené by tak mělo přispět i k dalšímu propojení města přes nádraží,“ uvedl 1. náměstek primátora pro oblast územního rozvoje Petr Hlaváček (TOP 09).

Cílem revitalizace je také realizovat novou tramvajovou trať mezi zastávkami Muzeum a Bolzanova. Nová tramvajová trať by dle podkladu pro spolu projednávanou změnu územního plánu měla vést ulicemi Wilsonovou, Politických vězňů a Washingtonovou, dále před prostorem nové odbavovací haly hlavního nádraží ve Vrchlického sadech a dále ulicí Opletalovou, kde by se měla připojit do stávající tramvajové trati v křižovatce Opletalova x Bolzanova. Trasování musí ještě schválit pražští zastupitelé. Kdy stavba začne, není jasné.

„Po vzoru západních měst dáme sice trať do parku, ale díky architektonické soutěži a výslednému řešení týmu urbanistů, dopravních inženýrů i krajinářských architektů budou společně dobře fungovat, tvořit komplexní celek a přestupy na různé druhy dopravy budou blíž k sobě,“ uvedl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Z dopravního hlediska má podle něj nová tramvajová trať obrovský potenciál. Ulehčí předimenzované dopravě v centru Prahy v ulicích Jindřišská a Vodičkova. Zajistí přímé napojení největšího nádraží v Česku na tramvajovou síť, jako tomu bylo v minulosti. „Přidanou hodnotou je také spojení dvou vlakových nádraží v centru, hlavního a Masarykova,“ dodal Scheinherr.

Zatímco stavbu kolejí bude mít na starosti dopravní podnik, Praha 1 zároveň již roky plánuje celkovou revitalizaci parku před nádražím, který je mezi Pražany znám pod přezdívkou Sherwood a koncentrují se v něm lidé bez domova a drogově závislí. Cílem schválené soutěže je oba záměry zkoordinovat.

Financování obou projektů má zůstat odděleno, takže DPP zaplatí stavbu trati a městská část úpravy v parku. Magistrát by podle materiálu mohl Praze 1 přispět účelovou dotací.

Hlavní město se rozhodlo vybrat zpracovatele v takzvané soutěžním dialogu, do nějž budou zapojeni odborníci na stěžejní témata. Po přihlášených týmech bude požadována taktéž vysoká odbornost ve složení: krajinářský architekt, architekt a dopravní inženýr se specializací na tramvajové tratě.

Jako podklad pro soutěžní dialog bude mimo jiné sloužit i antropologické šetření, participace s místními provozovateli, dendrologický průzkum a hlukové prověření tramvajové tratě.

„V průběhu přípravy vedení tramvajové trati přes Vrchlického sady se ukázalo nezbytné řešit tento prostor jako celek, nikoli jako samostatné oddělené projekty. Jednotlivá témata – krajinářská, dopravní, sociální, urbanistická nebo památková, jsou totiž úzce propojená. Proto je vhodné vybrat zpracovatele formou řízení, ve kterém budou účastníci řešit dohromady jak prostor parku, tak i tramvajovou trať,“ vysvětlil volbu výběrového řízení ředitel IPR Ondřej Boháč.


Dotační programy na rok 2021 vyhlásila Praha 5

Včera ve 20:45

Rada městské části Praha 5 schválila vyhlášení dotačních programů pro rok 2021. Stejně jako v letech minulých podpoří účelovou dotací projekty v oblasti kultury, životního prostředí, sportu, školství a rozvoje občanské společnosti. Na dotační programy plánuje Praha 5 v příštím roce věnovat částku...

Trhy v Praze 13 i v listopadu

Včera v 15:30

Trhy, které probíhají každé pondělí od 8 do 18 hodin na Slunečním náměstí v Nových Butovicích, se blíží k zimní přestávce.

Praha 10 od pondělí přijímá žádosti o dotace

Včera v 10:35

Občané městské části Praha 10 mohou žádat od pondělí 26. října do 9. listopadu do 12 hodin o dotace. V rámci programu vyčlení radnice ze svého rozpočtu 30 milionů korun na prospěšné aktivity v kultuře, sportu, ochraně životního prostředí a udržitelného rozvoje a sociální a zdravotní...

Praha 8 letos rozsvítí pět vánočních stromů

Včera v 09:04

Na slavnostní rozsvěcení vánočních stromů zve Praha 8 koncem listopadu. První ze stromků se rozsvítí na Karlínském náměstí 23. listopadu.

Praha 2 pokračuje v bezpečnostních opatřeních. Dočasně mění úřední hodiny

Včera v 08:23

Praha 2 upravila provoz i návštěvní hodiny úřadu pro veřejnost a zároveň zohlednila skutečnost, že na středu 28. října připadá státní svátek. Občanům tento den nově úředníci vynahradí o den později – ve čtvrtek 29. října, kdy budou jednotlivé agendy vyřizovat v celodenním režimu od 07:30 do...

Praha 5 prodloužila projekt Splněná přání do školních lavic

22. října 2020 v 16:39

Odrostly vám děti a máte doma oblečení, které můžete darovat? Zapojte se do charitativní akce, která pomůže druhým – Splněná přání do školních lavic.

Praha nabídne městům zdarma zdrojové kódy k IT systému V Praze jako doma

22. října 2020 v 16:17

Hlavní město Praha nabídne prostřednictvím městských společností Prague City Tourism a Operátor ICT (OICT) zdrojový kód k IT systému V Praze jako doma. Zájemci z řad měst a obcí mohou tento systém snadno využít pro přípravu vlastních projektů na podporu ohrožených segmentů tuzemské...

Další články
Nahoru