Dnes Čtvrtek - polojasno 14°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 14°C
Čtvrtek 21. 9. 2023
Svátek má Matouš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Podobu Suchdolského mostu určí mezinárodní architektonická soutěž
Třináct let stará vizualizace Suchdolského mostu. Skutečná podoba bude určitě jiná. Zdroj: Ředitelství silnic a dálnic

Podobu Suchdolského mostu určí mezinárodní architektonická soutěž

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vypíše do konce letošního roku mezinárodní architektonickou soutěž na podobu mostu, který povede přes Vltavu v Suchdole jako součást plánované severní části Pražského okruhu mezi Suchdolem a Březiněvsí. Informoval o tom mluvčí Ministerstva dopravy (MD)  Filip Medelský. Severní část okruhu je podle něj nyní před fází posouzení vlivu na životní prostředí EIA. Blíže k zahájení je jihovýchodní část mezi Běchovicemi a dálnicí D1.

Zástupce dotčených obcí, metropole a Středočeského kraje o tom na pravidelné koordinační schůzce informoval ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Vedení ŘSD též oznámilo, že letos na podzim by mělo dojít k veřejnému projednání posouzení vlivu staveb severní části okruhu v úsecích Ruzyně – Suchdol – Březiněves na životní prostředí (proces EIA), což je nutnou podmínkou pro další postup v přípravě staveb.

„Připravovaný Suchdolský dálniční most bude jednou z dominant severní části Pražského okruhu. Proto jsme se rozhodli jít při jeho přípravě cestou transparentní architektonické soutěže, ze které vzejde inženýrsky i architektonicky cenná stavba,“ řekl Kupka.

„Jedná se z naší strany o další vstřícný krok směrem k zástupcům dotčených městských části a obcí, abychom našli takovou variantu severních částí okruhu, která bude představovat co nejmenší zásah do okolí,“ dodal.

Ministr také avizoval, že prověří možnost vypsání architektonických soutěží i u dalších plánovaných mostních konstrukcí na trase okruhu.  

Zástupci MD a ŘSD také informovali zástupce dotčených městských částí a obcí o postupu prací na podání žádosti o stanovisko EIA.

Oficiální zahájení procesu získání kladného stanoviska k EIA by mělo nastat v průběhu léta, zároveň podání zkoordinuje ŘSD tak, aby bylo dostatek času na předložení podnětů a námitek.

K veřejnému projednání by mělo dojít v průběhu podzimních měsíců. Cílem je podle ministra získat stanovisko EIA do konce letošního roku tak, aby se následně mohly rozběhnout práce na podkladech pro dokumentaci pro vydání společného územního a stavebního povolení.

„Úspěšná výstavba těchto důležitých a složitých dopravních staveb je závislá na dobré koordinaci mezi jednotlivými aktéry. Proto jsem rád, že se naše společná jednání s městskými částmi, která jsem zavedl po nástupu do funkce, jsou konstruktivní a daří se nám řešit hlavní problémy. Jsem s Prahou i našimi investičními organizacemi v kontaktu a všechny vzniklé problémy operativně řešíme,“ řekl Kupka.

Plánovaná délka Suchdolského mostu, který bude umístěn mezi levým břehem Vltavy v Sedlci a pravým břehem řeky v Zámcích, je 606 metrů. Stane se součástí úseku SOKP 519 mezi Suchdolem a Březiněvsí. Začátek stavby je aktuálně plánován na rok 2027.

Vnější okruh kolem Prahy má po dokončení měřit asi 83 kilometrů, v současnosti je v provozu zhruba polovina. ŘSD příští rok plánuje zahájení stavby úseku mezi Běchovicemi a D1 označovaného jako úsek 511, který bude měřit 12,6 kilometru


Autor: Jan Puci

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

Dnes ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

Včera ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru