Dnes Neděle - zatazeno 4°C
Zítra Pondělí - prehanky-snih 2°C
Neděle 5. 12. 2021
Svátek má Jitka
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Podobu okolí Florence a Masarykova nádraží určí mezinárodní urbanistická soutěž
Jedna z dříve zveřejněných představ, jak by mělo vypadat Masarykovo nádraží a jeho okolí, pohled z magistrály. Vizualizace: pentarealestate.com

Podobu okolí Florence a Masarykova nádraží určí mezinárodní urbanistická soutěž

Okolí Florence a Masarykova nádraží je největším brownfieldem v samotném centru Prahy. Majitelé pozemků, ČSAD Praha holding a Masaryk Station Development, ve spolupráci s hlavním městem, městskými částmi a Institutem plánování a rozvoje (IPR) zorganizují urbanistickou soutěž, která pomůže určit optimální podobu celého území. S jejich záměrem v pondělí souhlasili pražští radní. Soutěž bude vypsána na přelomu února a března 2021.

V území, které je vymezené ze západu Masarykovým nádražím a ulicí Na Florenci a z východu areálem autobusového nádraží Praha Florenc, se nachází klíčové dopravní stavby národního významu. Jejich okolí pak dnes tvoří mnoho transformačních ploch, které již neslouží svému původnímu účelu.

„Na toto území už bylo zpracováno několik studií a návrhů, nicméně k širší dohodě zatím nedošlo. I proto jsme se rozhodli podpořit záměr uspořádat mezinárodní urbanistickou soutěž, která určí, jak rozsáhlá zástavba zde může být a jak bude vypadat veřejný prostor,“ říká 1. náměstek primátora a radní pro územní rozvoj Petr Hlaváček. 

Soutěžní workshop navrhne uspořádání celého území a zapojí do procesu všechny zainteresované aktéry v čele s městem, městskými částmi Praha 1 a Praha 8 nebo IPR. Vyjádřit se bude moci rovněž veřejnost, a to jak návštěvou informačního kontejneru, tak online. Výsledek soutěže pak bude sloužit jako podklad pro změnu územního plánu.

Do soutěžního workshopu se bude moci přihlásit každý, kdo splní kvalifikační kritéria. Z přihlášených týmů pak porota na základě portfolií vybere pět týmů, které se zúčastní samotného workshopu.

Soutěžní workshop bude vyhlášen na přelomu února a března, výsledky pak budou známy na podzim 2021. V porotě zasednou urbanisté, architekti, dopravní specialisté nebo městští plánovači. Počítá se i se třemi zahraničními porotci.

„Vítáme iniciativu uspořádat na toto území soutěžní workshop. Rádi poskytneme naše aktuální data a zkušenosti s přípravou této formy soutěže, kterou jsme využili například při plánování budoucnosti Karlova náměstí,“ dodává ředitel IPR Ondřej Boháč.

Co bude s původním návrhem?

Soutěžní workshop nebude mít vliv na realizací prvních dvou objektů podél ulice Na Florenci, které již mají vydané územní rozhodnutí, a soutěžící je tedy budou muset ve svých návrzích respektovat.

Na území kolem magistrály a autobusového nádraží Florenc se již však s urbanistickým konceptem navrženým Zaha Hadid Architects nepočítá a bude se hledat nový. Jde o jádrové území, kterému se právě bude soutěžní workshop nejvíce věnovat.


Autor: Jan Puci

Milostivé léto v Praze 2

2. prosince 2021 v 11:58

Do 28. ledna 2022 probíhá akce umožňující fyzickým osobám zbavit se exekucí vedených vůči nim městskou částí Praha 2 vzniklých především v souvislosti s nájmem obecních bytů a nebytových prostor.

Praha pošle nemocnicím další čtyři miliony korun

2. prosince 2021 v 07:57

Rada Prahy na pondělním jednání odsouhlasila návrh na poskytnutí finančních prostředků v celkové výši 4 miliony korun na dofinancování lékařské pohotovostní služby pro vybrané smluvní poskytovatele zdravotních služeb na území hlavního města.

Zákazníkům zkrachovalých dodavatelů energií pomůže nový web

2. prosince 2021 v 07:48

Hlavní město se snaží pomoci Pražanům lépe se orientovat v aktuálně složité situaci v oblasti odběru energií, zejména v souvislosti s nedávným ukončením činnosti společnosti Bohemia Energy, kdy její zákazníci nyní dočasně odebírají zemní plyn a elektřinu v režimu tzv. Dodavatelů poslední instance...

Další články
Nahoru