dnes
Pátek - polojasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - polojasno
3°C
Podobu nové čtvrti v Praze 3 dá sedm architektonických ateliérů
Jedna z vizualizací Parkové čtvrti. Zdroj: Aulík Fišer Architekti / Central Group

Podobu nové čtvrti v Praze 3 dá sedm architektonických ateliérů

Developerská společnost Central Group chce svůj projekt Parková čtvrť severně od Nákladového nádraží Žižkov v Praze 3 začít stavět v roce 2020. Urbanistickou koncepci pozemku o rozloze odpovídající ploše tří Václavských náměstí, vytvořil architekt Jakub Cigler, na konečné podobě se bude podílet dalších šest ateliérů.

V rámci architektonického workshopu Central Group ve spolupráci s hlavním architektem lokality vybral sedm předních českých ateliérů a 11 různých architektonických konceptů. Ty se objeví na různých místech v nové čtvrti a budou se tak podílet na její pestré vnější tváři. Celkem investor a hlavní architekt vybírali z 37 předložených soutěžních konceptů.

„Naším cílem bylo zachovat pevně daný logický urbanismus, jednotící linii a funkční vnitřní uspořádání bytových domů od jediného autora, ale zároveň zajistit různorodou moderní architekturu. Do práce na finální vnější podobě nové čtvrti jsme proto přizvali ty nejlepší architektonické ateliéry z Česka,“ řekl šéf Central Group Dušan Kunovský.

Zcela unikátní pojetí tvorby nové čtvrti, kdy v prvním kroku po urbanistické studii vzniklo funkční vnitřní řešení budov a teprve ve druhém kroku následuje řešení vnější podoby jednotlivých domů, tak podle něj zajistí, že ani jeden z bloků se v projektu nebude opakovat a originálem bude i každá z šesti věží areálu.

Přes léto jednotlivé ateliéry rozpracují své koncepty pro konkrétní zvolené segmenty jednotlivých bloků. Finální podoba celé čtvrti by tak mohla být známa v září, kdy Central Group ve spolupráci s Prahou 3 plánuje projekt opět představit veřejnosti, tentokrát už v ucelené podobě. Zároveň chce zapojit veřejnost do rozhodování o tom, jaké v lokalitě vzniknou obchody, služby a restaurace, nebo o tom, jak bude vypadat nový veřejný park velký 14 000 m2.

Zanedbaný brownfield severně od budovy Nákladového nádraží Žižkov chce začít Central Group měnit v unikátní Parkovou čtvrť již v roce 2020. Územní plán počítá pro tuto oblast se zhruba 2100 až 2600 byty podle velikosti. Projekt si vyžádá investici v řádu devíti miliard korun.

To, co je pro Parkovou čtvrť příznačné a podle čeho také dostala svůj název, je množství zeleně. „Hned od začátku přípravy urbanistické studie jsme se s investorem shodli na tom, že velkou pozornost je třeba věnovat práci na hodnotném veřejném prostoru s množstvím zeleně. Díky tomu vznikne na velké ploše v okolí bytových domů designově řešené prostředí z kvalitních materiálů, které bude vytvořeno funkčně i esteticky tak, aby lákalo lidi k trávení volného času venku,“ řekl hlavní architekt Parkové čtvrti Jakub Cigler.

V současnosti je již připravena koncepce veřejného prostoru se zelení, vodními lagunami a mosty v hlavní pěší ose, stromořadí v ulicích ale třeba i zeleň v poloveřejných vnitroblocích s místy sloužícími k relaxaci nebo třeba také ke grilování. Na okraji parku vznikne šestitřídní mateřská škola, spádová pro celé okolí s vlastní zahradou a vývařovnou. Školku v hodnotě 60 milionů korun postaví Central Group na vlastní náklady a převede ji do vlastnictví městské části.


Další články
Nahoru