Podobnosti dnešních událostí na Ukrajině se sovětskou okupací Československa jsou podle Němcové zarážející
22. února 2022 11:07
„V druhé polovině šedesátých let došlo u nás k uvolňování totalitního režimu. Byli propouštěni političtí vězni, zrušena cenzura, KSČ se štěpila na obrodné křídlo a na tvrdé stalinisty. Sovětský svaz s Brežněvem v čele se rozhodl tento proces zastavit, protože prý ohrožoval celistvost území, které nazýval sférou svého vlivu. Ve skutečnosti země jako my, které do tohoto vlivu spadaly, byly zbaveny suverenity ve všech otázkách zahraniční i vnitřní politiky. Byly naprostými vazaly Kremlu a sovětská invaze do tehdejší ČSSR v srpnu 1968 to stvrdila,“ uvedla Němcová.
Němcová připomíná, že v roce 1968 Sovětský svaz zásah u nás vysvětloval tím, že byla ohrožena jeho bezpečnost prozápadními silami. Obdobně nyní hovoří prezident Ruska Vladimir Putin, podle kterého je bezpečnost jeho země ohrožena Západem.
„Když to shrnu, vidíme, že podobnost není náhodná: cvičení vojsk v obrovské síle, prodlužování cvičení, držení vojáků na hranicích budoucí oběti, hledání spojence Moskvy. V roce 1968 to byly země Varšavské smlouvy, dnes je to Bělorusko, v obou případech podpora Číny,“ srovnává senátorka. „Dále je podobnost ve hře na diplomacii, zámince k okupaci a ve snaze obnovit vliv sféry,“ pokračuje.Podle ní je pozoruhodná ještě jedna souvislost. „Začátkem srpna roku 1968 bylo vedení ČSSR přesvědčeno, že k invazi nedojde. Vždyť jsme ve všem ustoupili, říkalo si. Víme, jak to dopadlo. Dnes totéž prorokuje Miloš Zeman, k invazi Ruska podle něj nedojde, protože Rusko nemá co získat. V tom se Zeman plete. Nebo pouze chladně manipuluje. Rusko chce pořád to samé: rozšiřovat sféru svého vlivu, podmanit si suverénní země,“ dodává senátorka Miroslava Němcová.