Dnes Pondělí - zatazeno 26°C
Zítra Úterý - polojasno 31°C
Pondělí 17. 6. 2024
Svátek má Adolf
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Podniky se otevírají, finanční potíže pokračují. Jak se koronavirová krize zapsala do registrů dlužníků?
ByznysKoronavirusKomerční sdělení
Ilustrační foto: Pexels

Podniky se otevírají, finanční potíže pokračují. Jak se koronavirová krize zapsala do registrů dlužníků?

Kdo v uplynulém roce nebyl nucen pracovat z domu, uzavřít svůj podnik nebo se kompletně zdržet výkonu svého zaměstnání, ten měl velké štěstí. Opatření s cílem zabránit šíření onemocnění covid-19 byla v některých momentech opravdu drastická a vyžádala si velké oběti.

Jistoty se v mnoha domácnostech zcela vytratily a velká spousta z nich měla problémy ze svých snížených příjmů platit běžné náklady na chod domácnosti. 

Nyní už se rychlým tempem zase rozvolňuje, počet vakcinovaných Čechů stoupá a současně klesá denní nárůst případů. I když ale blízká budoucnost vypadá velmi nadějně, finanční situace v domácnostech se zatím žádným závratným tempem nezlepšuje.

Konec úvěrového moratoria lidem pořádně zavařil

Ze strany České bankovní asociace (ČBA) a později i státu loni na jaře přišla částečná pomoc v podobě takzvaného úvěrového moratoria – tedy možnosti odložit splátky půjček sjednaných před propuknutím koronavirové krize, a to bez sankcí a negativních záznamů.

Češi tuto možnost využívali skutečně hojně. Podle údajů ČBA došlo k odkladu splátek přibližně u 360 tisíc úvěrů, a to na tři nebo šest měsíců, jak určil zákon.

Moratorium však skončilo k 31. říjnu 2020 a jak si jistě pamatujete, právě v té době začalo přituhovat. Počty nakažených den ode dne stoupaly rychlým tempem, a tak se opět začala řada podniků zavírat.

Tentokrát už ale k žádnému plošnému odkladu splátek nedošlo. Banky i jiné úvěrové společnosti se rozhodly klientům poskytovat individuální řešení

Přibližně 11 % dlužníků, kteří jarního moratoria využili, bylo nuceno potíže se splácením řešit i po jeho skončení. Nejčastěji se poskytovatelé půjček obraceli k úplnému pozastavení splátek nebo jejich snížení s prodloužením celkové splatnosti úvěru.

Oba případy však pro dlužníky vždy znamenají jednu zásadní věc – celkově zaplatí vyšší úroky, jelikož se počítají za celou dobu splatnosti úvěru. Kromě toho se navíc neobejdou bez záznamu v registru dlužníků, který pro ně v budoucnu může znamenat potíže se schválením nového úvěru.

Co když máte záznam?

Registrů dlužníků máme u nás hned několik a všechny mají za úkol zabránit tomu, aby si problémoví klienti brali další půjčky. Tím je zajištěna bezpečnost jak pro poskytovatele půjček, tak i samotné dlužníky, kteří by se mohli snadno zamotat do dluhové pasti.

Do rejstříků se totiž propisují informace o exekucích, opožděných splátkách nebo také podaných žádostech o úvěr. 

Bankovní i nebankovní společnosti mají povinnost tyto registry prověřovat a vnímat je jako jeden z pilířů správného určování bonity klienta – neboli jeho schopnosti splácet. Pokud má člověk jeden či více negativních záznamů, stává se z něj méně vhodný kandidát na půjčku.

Možná v současnosti nemáte ani pomyšlení na to, že byste si sjednali nějaký úvěr, ale v budoucnu se to může snadno změnit. Něco se rozbije nebo vám přijdou účty navíc a vám nezbyde nic jiného než situaci vyřešit nějakou formou půjčky.

Naštěstí všude existují výjimky a i v těchto situacích se máte kam obrátit. Celá řada společností poskytuje takzvané rychlé půjčky bez registru. U nich ke kontrole záznamů z vaší úvěrové historie sice dochází, ale nároky jsou o něco nižší.

Škraloup získaný během pandemie tedy nemusí v náročných situacích představovat problém, stále je však třeba dbát na obezřetnost. Mít přehled o tom, co si můžete dovolit, je u sjednávání půjčky nejzásadnější, protože problémy se splácením mohou být reálnou hrozbou.

Vždy se dá pochopitelně situace řešit, a pokud máte jistotu, že splátky utáhnete, není se čeho bát. Řádným splácením naopak v některých registrech získáváte pozitivní záznamy, které mohou být při budoucím sjednávání úvěru prospěšné. Jediné, co k tomu potřebujete, je dodržování smluvených podmínek.


Autor: red

Vienna Insurance Group zpřísňuje pravidla udržitelnosti v oblasti investic a underwritingu

13. června 2024 v 11:43

Vienna Insurance Group (VIG) rozšiřuje Strategii udržitelnosti v oblasti investic a underwritingu, závaznou pro všechny společnosti VIG. Kromě toho zakládá v rámci aktuálního programu udržitelnosti „VIG 25“ vlastní Group Sustainability Office.

PVK: Aktivně přispíváme svými projekty k plnění klimatického plánu Prahy

5. června 2024 v 17:31

Hlavní město Praha přijalo v roce 2019 přelomové usnesení, ve kterém se město dobrovolně zavázalo začít aktivně sledovat a postupně snižovat své přímé i nepřímé emise oxidu uhličitého (CO2). Město tím oficiálně vyhlásilo svůj klimatický závazek snížit emise CO2 o 45 % do roku 2030 ve srovnání...

Testbed jako brána do inovací. Den otevřených dveří představil příklady digitalizace z praxe

4. června 2024 v 11:50

Trendy, vize, technologické inovace i praktická řešení pod taktovkou Průmyslu 4.0 vyvíjená v prostředí průmyslových testbedů. To byla témata Dne otevřených dveří pro Průmysl 4.0, akce, která ve středu 29. května otevřela ředitelům a manažerům výrobních podniků prostory RICAIP Testbedu Praha na...

Do dozorčí rady VIG byli nově zvoleni Kulhánek, Machačová, Simhandl a Svoób

2. června 2024 v 17:12

V pátek 24. května se ve Wiener Stadthalle konala 33. řádná valná hromada společnosti VIENNA INSURANCE GROUP AG Wiener Versicherung Gruppe (VIG).Jedním z bodů byla i volby do dozorčí rady.

Na veletrh Expo Real míří opět ve společné expozici Praha, Ostrava i Moravskoslezský kraj

27. května 2024 v 11:55

Prestižní developerský veletrh Expo Real se uskuteční ve dnech 7. až 9. října 2024 v německém Mnichově. Prezentují se na něm desítky tisíc účastníků z více jak 70 zemí světa, což jej řadí mezi světově nejvýznamnější investiční veletrhy. Ostrava, Moravskoslezský kraj a Praha se této prestižní a...

Další články
Nahoru