Dnes Středa - oblacno 4°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 4°C
Středa 7. 12. 2022
Svátek má Ambrož, Benjamín
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Podniky se otevírají, finanční potíže pokračují. Jak se koronavirová krize zapsala do registrů dlužníků?
ByznysKoronavirusKomerční sdělení
Ilustrační foto: Pexels

Podniky se otevírají, finanční potíže pokračují. Jak se koronavirová krize zapsala do registrů dlužníků?

Kdo v uplynulém roce nebyl nucen pracovat z domu, uzavřít svůj podnik nebo se kompletně zdržet výkonu svého zaměstnání, ten měl velké štěstí. Opatření s cílem zabránit šíření onemocnění covid-19 byla v některých momentech opravdu drastická a vyžádala si velké oběti.

Jistoty se v mnoha domácnostech zcela vytratily a velká spousta z nich měla problémy ze svých snížených příjmů platit běžné náklady na chod domácnosti. 

Nyní už se rychlým tempem zase rozvolňuje, počet vakcinovaných Čechů stoupá a současně klesá denní nárůst případů. I když ale blízká budoucnost vypadá velmi nadějně, finanční situace v domácnostech se zatím žádným závratným tempem nezlepšuje.

Konec úvěrového moratoria lidem pořádně zavařil

Ze strany České bankovní asociace (ČBA) a později i státu loni na jaře přišla částečná pomoc v podobě takzvaného úvěrového moratoria – tedy možnosti odložit splátky půjček sjednaných před propuknutím koronavirové krize, a to bez sankcí a negativních záznamů.

Češi tuto možnost využívali skutečně hojně. Podle údajů ČBA došlo k odkladu splátek přibližně u 360 tisíc úvěrů, a to na tři nebo šest měsíců, jak určil zákon.

Moratorium však skončilo k 31. říjnu 2020 a jak si jistě pamatujete, právě v té době začalo přituhovat. Počty nakažených den ode dne stoupaly rychlým tempem, a tak se opět začala řada podniků zavírat.

Tentokrát už ale k žádnému plošnému odkladu splátek nedošlo. Banky i jiné úvěrové společnosti se rozhodly klientům poskytovat individuální řešení

Přibližně 11 % dlužníků, kteří jarního moratoria využili, bylo nuceno potíže se splácením řešit i po jeho skončení. Nejčastěji se poskytovatelé půjček obraceli k úplnému pozastavení splátek nebo jejich snížení s prodloužením celkové splatnosti úvěru.

Oba případy však pro dlužníky vždy znamenají jednu zásadní věc – celkově zaplatí vyšší úroky, jelikož se počítají za celou dobu splatnosti úvěru. Kromě toho se navíc neobejdou bez záznamu v registru dlužníků, který pro ně v budoucnu může znamenat potíže se schválením nového úvěru.

Co když máte záznam?

Registrů dlužníků máme u nás hned několik a všechny mají za úkol zabránit tomu, aby si problémoví klienti brali další půjčky. Tím je zajištěna bezpečnost jak pro poskytovatele půjček, tak i samotné dlužníky, kteří by se mohli snadno zamotat do dluhové pasti.

Do rejstříků se totiž propisují informace o exekucích, opožděných splátkách nebo také podaných žádostech o úvěr. 

Bankovní i nebankovní společnosti mají povinnost tyto registry prověřovat a vnímat je jako jeden z pilířů správného určování bonity klienta – neboli jeho schopnosti splácet. Pokud má člověk jeden či více negativních záznamů, stává se z něj méně vhodný kandidát na půjčku.

Možná v současnosti nemáte ani pomyšlení na to, že byste si sjednali nějaký úvěr, ale v budoucnu se to může snadno změnit. Něco se rozbije nebo vám přijdou účty navíc a vám nezbyde nic jiného než situaci vyřešit nějakou formou půjčky.

Naštěstí všude existují výjimky a i v těchto situacích se máte kam obrátit. Celá řada společností poskytuje takzvané rychlé půjčky bez registru. U nich ke kontrole záznamů z vaší úvěrové historie sice dochází, ale nároky jsou o něco nižší.

Škraloup získaný během pandemie tedy nemusí v náročných situacích představovat problém, stále je však třeba dbát na obezřetnost. Mít přehled o tom, co si můžete dovolit, je u sjednávání půjčky nejzásadnější, protože problémy se splácením mohou být reálnou hrozbou.

Vždy se dá pochopitelně situace řešit, a pokud máte jistotu, že splátky utáhnete, není se čeho bát. Řádným splácením naopak v některých registrech získáváte pozitivní záznamy, které mohou být při budoucím sjednávání úvěru prospěšné. Jediné, co k tomu potřebujete, je dodržování smluvených podmínek.


Autor: red

V říjnu v Česku ukončilo podnikání 7 394 živnostníků, o 2 632 více, než je letošní průměr

Včera v 08:24

V říjnu zahájilo v České republice živnost celkem 7 110 lidí. Zároveň svou živnost ukončilo celkem 7 394 fyzických osob podnikatelů, nejvíce za dobu, kdy jsou tyto analýzy prováděny. Poprvé od konce roku 2020 v Česku živnostníků ubylo, a to o 284. Vyplývá to z analýzy dat portálu...

Technologie hlavního města Prahy získala licenci pro obchod s energiemi

24. listopadu 2022 ve 12:49

Energetický regulační úřad udělil městské společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP) na dobu 5 let licenci pro obchod s elektřinou a plynem. Primární motivací THMP stát se licencovaným obchodníkem je stabilní zajištění energií pro veřejné osvětlení a pro další technologické celky, které...

Vyzkoušejte si obory budoucnosti na VŠCHT

22. listopadu 2022 v 06:36

Chemická kybernetika, biochemie a mikrobiologie, environmentální analýza či vodíkové technologie a nanomateriály. Vysoká škola chemicko-technologická v Praze pořádá 25. a 26. listopadu dny otevřených dveří, na nichž představí zájemcům široké spektrum studijních programů budoucnosti. Kromě toho...

Společnost innogy uspořádala podzimní sbírku pro Armádu spásy

21. listopadu 2022 v 07:57

Vždy, když vyhlásíme v innogy sbírku, víme, že toho bude hodně. Ale letošní podzimní sbírka pro Armáda spásy předčila naše očekávání. Předali jsme zástupcům Armády spásy v Moravskoslezském kraji skutečně pořádnou nálož krabic a pomoci tak potřebným. Teplé oblečení, deky a spacáky pro klienty bez...

Na ČVUT bude možné studovat kvantovou informatiku

14. listopadu 2022 v 07:46

Kvantová informatika je nový magisterský studijní program, který od akademického roku 2024/25 nabídne studentům ČVUT v Praze. Jedná se o celoškolský magisterský program cílený na nejmodernější trendy v informatice. Pro zajištění výuky budou také vybudovány Laboratoře kvantové komunikace a...

Společnost innogy provádí servis plynových kotlů, hlídá termíny dalších prohlídek

12. listopadu 2022 ve 20:49

Společnost innogy nabízí zákazníkům péči o plynový kotel. Servis provádějí zkušení technici, kteří mají všechna potřebná oprávnění. Důkladná prohlídka trvá alespoň 60 minut. 

V říjnu bylo vyhlášeno 49 firemních bankrotů, nejméně za tento rok

11. listopadu 2022 v 11:36

V říjnu bylo v České republice vyhlášeno 49 bankrotů obchodních společností, 381 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 958 osobních bankrotů. Zároveň bylo podáno 77 návrhů na bankrot obchodních společností, 360 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů a 978 návrhů na osobní...

Tipy, jak ušetřit nějakou tu kačku za energie

9. listopadu 2022 v 19:21

Společnost innogy zveřejnila praktické rady, jak lze ušetřit za energie. Jsou mezi nimi známé zásady, ale i postupy, které nás třeba nenapadnou, a přitom lze díky nim snížit náklady za energie. 

Jak technologie ovlivňují lidskou společnost, zkoumají na ČVUT

9. listopadu 2022 v 09:14

Jakou historickou roli hrají technologie ve formování společnosti? Na tuto otázku se bude snažit odpovědět 13. listopadu konference Technologie ve společnosti. Hlavním řečníkem bude Iain Standen, CEO organizace Bletchley Park Trust, kde během druhé světové války Alan Turing a kolegové dešifrovali...

Další články
Nahoru