Dnes Sobota - skorojasno 5°C
Zítra Neděle - zatazeno 2°C
Sobota 16. 10. 2021
Svátek má Havel
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Podniky se otevírají, finanční potíže pokračují. Jak se koronavirová krize zapsala do registrů dlužníků?
ByznysKoronavirusKomerční sdělení
Ilustrační foto: Pexels

Podniky se otevírají, finanční potíže pokračují. Jak se koronavirová krize zapsala do registrů dlužníků?

Kdo v uplynulém roce nebyl nucen pracovat z domu, uzavřít svůj podnik nebo se kompletně zdržet výkonu svého zaměstnání, ten měl velké štěstí. Opatření s cílem zabránit šíření onemocnění covid-19 byla v některých momentech opravdu drastická a vyžádala si velké oběti.

Jistoty se v mnoha domácnostech zcela vytratily a velká spousta z nich měla problémy ze svých snížených příjmů platit běžné náklady na chod domácnosti. 

Nyní už se rychlým tempem zase rozvolňuje, počet vakcinovaných Čechů stoupá a současně klesá denní nárůst případů. I když ale blízká budoucnost vypadá velmi nadějně, finanční situace v domácnostech se zatím žádným závratným tempem nezlepšuje.

Konec úvěrového moratoria lidem pořádně zavařil

Ze strany České bankovní asociace (ČBA) a později i státu loni na jaře přišla částečná pomoc v podobě takzvaného úvěrového moratoria – tedy možnosti odložit splátky půjček sjednaných před propuknutím koronavirové krize, a to bez sankcí a negativních záznamů.

Češi tuto možnost využívali skutečně hojně. Podle údajů ČBA došlo k odkladu splátek přibližně u 360 tisíc úvěrů, a to na tři nebo šest měsíců, jak určil zákon.

Moratorium však skončilo k 31. říjnu 2020 a jak si jistě pamatujete, právě v té době začalo přituhovat. Počty nakažených den ode dne stoupaly rychlým tempem, a tak se opět začala řada podniků zavírat.

Tentokrát už ale k žádnému plošnému odkladu splátek nedošlo. Banky i jiné úvěrové společnosti se rozhodly klientům poskytovat individuální řešení

Přibližně 11 % dlužníků, kteří jarního moratoria využili, bylo nuceno potíže se splácením řešit i po jeho skončení. Nejčastěji se poskytovatelé půjček obraceli k úplnému pozastavení splátek nebo jejich snížení s prodloužením celkové splatnosti úvěru.

Oba případy však pro dlužníky vždy znamenají jednu zásadní věc – celkově zaplatí vyšší úroky, jelikož se počítají za celou dobu splatnosti úvěru. Kromě toho se navíc neobejdou bez záznamu v registru dlužníků, který pro ně v budoucnu může znamenat potíže se schválením nového úvěru.

Co když máte záznam?

Registrů dlužníků máme u nás hned několik a všechny mají za úkol zabránit tomu, aby si problémoví klienti brali další půjčky. Tím je zajištěna bezpečnost jak pro poskytovatele půjček, tak i samotné dlužníky, kteří by se mohli snadno zamotat do dluhové pasti.

Do rejstříků se totiž propisují informace o exekucích, opožděných splátkách nebo také podaných žádostech o úvěr. 

Bankovní i nebankovní společnosti mají povinnost tyto registry prověřovat a vnímat je jako jeden z pilířů správného určování bonity klienta – neboli jeho schopnosti splácet. Pokud má člověk jeden či více negativních záznamů, stává se z něj méně vhodný kandidát na půjčku.

Možná v současnosti nemáte ani pomyšlení na to, že byste si sjednali nějaký úvěr, ale v budoucnu se to může snadno změnit. Něco se rozbije nebo vám přijdou účty navíc a vám nezbyde nic jiného než situaci vyřešit nějakou formou půjčky.

Naštěstí všude existují výjimky a i v těchto situacích se máte kam obrátit. Celá řada společností poskytuje takzvané rychlé půjčky bez registru. U nich ke kontrole záznamů z vaší úvěrové historie sice dochází, ale nároky jsou o něco nižší.

Škraloup získaný během pandemie tedy nemusí v náročných situacích představovat problém, stále je však třeba dbát na obezřetnost. Mít přehled o tom, co si můžete dovolit, je u sjednávání půjčky nejzásadnější, protože problémy se splácením mohou být reálnou hrozbou.

Vždy se dá pochopitelně situace řešit, a pokud máte jistotu, že splátky utáhnete, není se čeho bát. Řádným splácením naopak v některých registrech získáváte pozitivní záznamy, které mohou být při budoucím sjednávání úvěru prospěšné. Jediné, co k tomu potřebujete, je dodržování smluvených podmínek.


Autor: red

Praha 7 zajistila další vakcíny pro seniory

Dnes v 07:13

Očkování 3. dávkou na Sedmičce probíhá u praktických lékařů a na Poliklinice Prahy 7. Radnice v tomto týdnu rozvezla do ordinací praktických lékařů 1000 vakcín Pfizer. Sloužit budou jako 3. dávka pro očkování seniorů a pacientů s chronickým onemocněním. 

PVK obhájily certifikát protikorupčního managementu

Včera v 08:12

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) úspěšně prošly kontrolním auditem systému protikorupčního managementu AbMS dle ISO 37001 certifikovaného společností Bureau Veritas.

Ceny plynu od innogy se od listopadu upraví

14. října 2021 v 10:55

Největší tuzemský dodavatel plynu innogy Energie upraví od 20. listopadu ceny zemního plynu. Celková roční platba za dodávku plynu pro domácnosti a malé zákazníky se u základního produktu Standard zvýší v průměru o 10,6 procenta. Důvodem pro úpravu ceníků je aktuální dramatický růst ceny komodity...

V režimu dodavatele poslední instance přebírá innogy první zákazníky

13. října 2021 v 10:49

Od neděle 10. října přešli první odběratelé zemního plynu do režimu dodavatele poslední instance (DPI). Tuto povinnost, která garantuje spolehlivé dodávky zemního plynu pro domácnosti, bude zajišťovat v distribuční síti GasNet, s.r.o. společnost innogy Energie, s.r.o.

innogy eviduje velký zájem o převod energií

8. října 2021 v 07:50

Tisíce odběratelů energií po celém Česku aktuálně řeší akutní problém s dodávkami energií. Někteří jejich stávající dodavatelé jsou kvůli dramatickému růstu cen energií na velkoobchodních trzích v problémech a snaží se svých zákazníků buď zbavit, nebo je velmi rychle převést na výrazně dražší...

S očkováním třetí dávkou vakcíny pomůže v domovech seniorů opět i mobilní očkovací tým

7. října 2021 v 11:28

Magistrát ve spolupráci s Českým červeným křížem a Městskou poliklinikou Praha obnovuje projekt a mobilní očkovací tým aktuálně znovu objíždí s vakcínami zařízení pro seniory. Cílem je zvýšit ochranu místních klientů, a to v co nejdřívějším termínu.

Voliči v karanténě s covidem-19 mohou v Praze hlasovat z auta, nebo přímo z domova

4. října 2021 v 09:05

Magistrát Prahy zajistil před blížícími se volbami do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR možnost několika zvláštních způsobů hlasování pro lidi v karanténě nebo pro ty, kteří se nakazili koronavirem.

Na trh přichází limitovaná edice vína cava Codorníu

4. října 2021 v 06:25

Šumivé víno se hodí k jakémukoliv ročnímu období i události. Společnost Premier Wines & Spirits nyní přišla se speciální limitovanou edicí nápoje cava Codorníu Limited Edition Brut Reserva.

Další články
Nahoru