Dnes Úterý - polojasno 25°C
Zítra Středa - prehanky-dest 28°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Podniky se otevírají, finanční potíže pokračují. Jak se koronavirová krize zapsala do registrů dlužníků?
ByznysKoronavirusKomerční sdělení
Ilustrační foto: Pexels

Podniky se otevírají, finanční potíže pokračují. Jak se koronavirová krize zapsala do registrů dlužníků?

Kdo v uplynulém roce nebyl nucen pracovat z domu, uzavřít svůj podnik nebo se kompletně zdržet výkonu svého zaměstnání, ten měl velké štěstí. Opatření s cílem zabránit šíření onemocnění covid-19 byla v některých momentech opravdu drastická a vyžádala si velké oběti.

Jistoty se v mnoha domácnostech zcela vytratily a velká spousta z nich měla problémy ze svých snížených příjmů platit běžné náklady na chod domácnosti. 

Nyní už se rychlým tempem zase rozvolňuje, počet vakcinovaných Čechů stoupá a současně klesá denní nárůst případů. I když ale blízká budoucnost vypadá velmi nadějně, finanční situace v domácnostech se zatím žádným závratným tempem nezlepšuje.

Konec úvěrového moratoria lidem pořádně zavařil

Ze strany České bankovní asociace (ČBA) a později i státu loni na jaře přišla částečná pomoc v podobě takzvaného úvěrového moratoria – tedy možnosti odložit splátky půjček sjednaných před propuknutím koronavirové krize, a to bez sankcí a negativních záznamů.

Češi tuto možnost využívali skutečně hojně. Podle údajů ČBA došlo k odkladu splátek přibližně u 360 tisíc úvěrů, a to na tři nebo šest měsíců, jak určil zákon.

Moratorium však skončilo k 31. říjnu 2020 a jak si jistě pamatujete, právě v té době začalo přituhovat. Počty nakažených den ode dne stoupaly rychlým tempem, a tak se opět začala řada podniků zavírat.

Tentokrát už ale k žádnému plošnému odkladu splátek nedošlo. Banky i jiné úvěrové společnosti se rozhodly klientům poskytovat individuální řešení

Přibližně 11 % dlužníků, kteří jarního moratoria využili, bylo nuceno potíže se splácením řešit i po jeho skončení. Nejčastěji se poskytovatelé půjček obraceli k úplnému pozastavení splátek nebo jejich snížení s prodloužením celkové splatnosti úvěru.

Oba případy však pro dlužníky vždy znamenají jednu zásadní věc – celkově zaplatí vyšší úroky, jelikož se počítají za celou dobu splatnosti úvěru. Kromě toho se navíc neobejdou bez záznamu v registru dlužníků, který pro ně v budoucnu může znamenat potíže se schválením nového úvěru.

Co když máte záznam?

Registrů dlužníků máme u nás hned několik a všechny mají za úkol zabránit tomu, aby si problémoví klienti brali další půjčky. Tím je zajištěna bezpečnost jak pro poskytovatele půjček, tak i samotné dlužníky, kteří by se mohli snadno zamotat do dluhové pasti.

Do rejstříků se totiž propisují informace o exekucích, opožděných splátkách nebo také podaných žádostech o úvěr. 

Bankovní i nebankovní společnosti mají povinnost tyto registry prověřovat a vnímat je jako jeden z pilířů správného určování bonity klienta – neboli jeho schopnosti splácet. Pokud má člověk jeden či více negativních záznamů, stává se z něj méně vhodný kandidát na půjčku.

Možná v současnosti nemáte ani pomyšlení na to, že byste si sjednali nějaký úvěr, ale v budoucnu se to může snadno změnit. Něco se rozbije nebo vám přijdou účty navíc a vám nezbyde nic jiného než situaci vyřešit nějakou formou půjčky.

Naštěstí všude existují výjimky a i v těchto situacích se máte kam obrátit. Celá řada společností poskytuje takzvané rychlé půjčky bez registru. U nich ke kontrole záznamů z vaší úvěrové historie sice dochází, ale nároky jsou o něco nižší.

Škraloup získaný během pandemie tedy nemusí v náročných situacích představovat problém, stále je však třeba dbát na obezřetnost. Mít přehled o tom, co si můžete dovolit, je u sjednávání půjčky nejzásadnější, protože problémy se splácením mohou být reálnou hrozbou.

Vždy se dá pochopitelně situace řešit, a pokud máte jistotu, že splátky utáhnete, není se čeho bát. Řádným splácením naopak v některých registrech získáváte pozitivní záznamy, které mohou být při budoucím sjednávání úvěru prospěšné. Jediné, co k tomu potřebujete, je dodržování smluvených podmínek.


Autor: red

EY Světovým podnikatelem roku 2022 se stal Gaston Taratuta z Argentiny

10. června 2022 v 19:44

Vítězem letošního světového finále soutěže EY Podnikatel roku byl na slavnostním ceremoniálu v monackém Salle des Étoiles vyhlášen Gaston Taratuta, zakladatel a generální ředitel argentinské společnosti Aleph Group, Inc. Soutěže se zúčastnilo více než 350 podnikatelů, Gaston Taratuta byl vybrán...

Skanska spouští prodej vysočanského bytového domu Alfred

6. června 2022 v 07:54

Společnost Skanska zahajuje prodej bytů v dalším domě druhé etapy projektu čtvrť Emila Kolbena. Bytový dům Alfred vyroste na 11 tisících m2 a nabídne 179 bytových jednotek. Výstavba začne ke konci letošního roku a její dokončení se předpokládá v roce 2025. 

Téměř tři čtvrtiny sporů se zahraničními prodejci loni vyřešilo ESC

30. května 2022 v 11:40

Čeští spotřebitelé se loni dočkali výrazné pomoci od Evropského spotřebitelského centra (ESC). Jeho právníci úspěšně vyřešili 72 procent jejich sporů s podnikateli z jiných zemí Evropské unie, Norska, Islandu a Velké Británie, a to hlavně v oblasti nákupů přes internet. Nejvyšší mimosoudně...

Konference ve Slovanském domě se zaměřila na digitalizaci a kryptoměny

24. května 2022 v 11:44

Jaký vliv a dopady má digitalizace na vzdělání, životní prostředí a platební systémy? Světoví experti a osobnosti na oblasti informačních technologií, bankovnictví i umění o tématu diskutovali na prestižní mezinárodní konferenci o digitalizaci a kryptoměnách – Platon Life Global Digital Ecosystem...

V dubnu vzniklo 2256 společností, nejméně od září loňského roku

24. května 2022 v 10:34

V dubnu vzniklo v České republice 2 256 obchodních společností, což je o 329 méně než v březnu a zároveň nejméně od září minulého roku. Zároveň v dubnu zaniklo 990 společností, o 123 méně než v březnu a nejméně od října 2017. V Česku tak minulý měsíc přibylo 1 266 obchodních společností. Vyplývá...

Další články
Nahoru