Dnes Úterý - zatazeno 28°C
Zítra Středa - obcasny-dest 25°C
Úterý 27. 7. 2021
Svátek má Věroslav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Podniky se otevírají, finanční potíže pokračují. Jak se koronavirová krize zapsala do registrů dlužníků?
Ilustrační foto: Pexels

Podniky se otevírají, finanční potíže pokračují. Jak se koronavirová krize zapsala do registrů dlužníků?

Kdo v uplynulém roce nebyl nucen pracovat z domu, uzavřít svůj podnik nebo se kompletně zdržet výkonu svého zaměstnání, ten měl velké štěstí. Opatření s cílem zabránit šíření onemocnění covid-19 byla v některých momentech opravdu drastická a vyžádala si velké oběti.

Jistoty se v mnoha domácnostech zcela vytratily a velká spousta z nich měla problémy ze svých snížených příjmů platit běžné náklady na chod domácnosti. 

Nyní už se rychlým tempem zase rozvolňuje, počet vakcinovaných Čechů stoupá a současně klesá denní nárůst případů. I když ale blízká budoucnost vypadá velmi nadějně, finanční situace v domácnostech se zatím žádným závratným tempem nezlepšuje.

Konec úvěrového moratoria lidem pořádně zavařil

Ze strany České bankovní asociace (ČBA) a později i státu loni na jaře přišla částečná pomoc v podobě takzvaného úvěrového moratoria – tedy možnosti odložit splátky půjček sjednaných před propuknutím koronavirové krize, a to bez sankcí a negativních záznamů.

Češi tuto možnost využívali skutečně hojně. Podle údajů ČBA došlo k odkladu splátek přibližně u 360 tisíc úvěrů, a to na tři nebo šest měsíců, jak určil zákon.

Moratorium však skončilo k 31. říjnu 2020 a jak si jistě pamatujete, právě v té době začalo přituhovat. Počty nakažených den ode dne stoupaly rychlým tempem, a tak se opět začala řada podniků zavírat.

Tentokrát už ale k žádnému plošnému odkladu splátek nedošlo. Banky i jiné úvěrové společnosti se rozhodly klientům poskytovat individuální řešení

Přibližně 11 % dlužníků, kteří jarního moratoria využili, bylo nuceno potíže se splácením řešit i po jeho skončení. Nejčastěji se poskytovatelé půjček obraceli k úplnému pozastavení splátek nebo jejich snížení s prodloužením celkové splatnosti úvěru.

Oba případy však pro dlužníky vždy znamenají jednu zásadní věc – celkově zaplatí vyšší úroky, jelikož se počítají za celou dobu splatnosti úvěru. Kromě toho se navíc neobejdou bez záznamu v registru dlužníků, který pro ně v budoucnu může znamenat potíže se schválením nového úvěru.

Co když máte záznam?

Registrů dlužníků máme u nás hned několik a všechny mají za úkol zabránit tomu, aby si problémoví klienti brali další půjčky. Tím je zajištěna bezpečnost jak pro poskytovatele půjček, tak i samotné dlužníky, kteří by se mohli snadno zamotat do dluhové pasti.

Do rejstříků se totiž propisují informace o exekucích, opožděných splátkách nebo také podaných žádostech o úvěr. 

Bankovní i nebankovní společnosti mají povinnost tyto registry prověřovat a vnímat je jako jeden z pilířů správného určování bonity klienta – neboli jeho schopnosti splácet. Pokud má člověk jeden či více negativních záznamů, stává se z něj méně vhodný kandidát na půjčku.

Možná v současnosti nemáte ani pomyšlení na to, že byste si sjednali nějaký úvěr, ale v budoucnu se to může snadno změnit. Něco se rozbije nebo vám přijdou účty navíc a vám nezbyde nic jiného než situaci vyřešit nějakou formou půjčky.

Naštěstí všude existují výjimky a i v těchto situacích se máte kam obrátit. Celá řada společností poskytuje takzvané rychlé půjčky bez registru. U nich ke kontrole záznamů z vaší úvěrové historie sice dochází, ale nároky jsou o něco nižší.

Škraloup získaný během pandemie tedy nemusí v náročných situacích představovat problém, stále je však třeba dbát na obezřetnost. Mít přehled o tom, co si můžete dovolit, je u sjednávání půjčky nejzásadnější, protože problémy se splácením mohou být reálnou hrozbou.

Vždy se dá pochopitelně situace řešit, a pokud máte jistotu, že splátky utáhnete, není se čeho bát. Řádným splácením naopak v některých registrech získáváte pozitivní záznamy, které mohou být při budoucím sjednávání úvěru prospěšné. Jediné, co k tomu potřebujete, je dodržování smluvených podmínek.


innogy a Hello bank! společně pro udržitelné bydlení

22. července 2021 ve 12:31

Rostoucímu zájmu českých domácností o udržitelné bydlení a o vyšší míru soběstačnosti v oblasti dodávek energií půjde naproti energetická skupina innogy ve spolupráci s Hello bank! z finanční skupiny BNP Paribas. Díky partnerství obou společností se zákazníkům innogy otevírá jednodušší cesta...

Označování elektromobilů a dobíjecích stanic má nová pravidla

21. července 2021 v 08:47

Počet elektromobilů a dobíjecích stanic v Evropě stále roste a v této souvislosti schválila Evropská unie jednotná pravidla pro značení u dobíjecích stanic a vozidel do zásuvky (elektromobily a plug-in hybridy). Konkrétně se jedná vedle osobních vozů i o užitková vozidla, autobusy, autokary,...

Počet nových firem v pohostinství se v prvním pololetí snížil o pětinu

16. července 2021 v 08:30

V prvním pololetí letošního roku vzniklo v České republice 15 924 obchodních společností, což je o 17 % více než loni ve stejném období. Zároveň zaniklo 7 338 společností, o desetinu méně než v prvním pololetí roku 2020. Ne všechna odvětví na tom jsou ale lépe než v začátcích pandemie. Například...

Dobrovolníci PVK získali v rámci projektu MiNiGRANTY přes osm set tisíc korun

16. července 2021 v 07:40

Pražské vodovody a kanalizace společně s Nadačním fondem Veolia i letos rozdělovaly finanční prostředky v rámci 14. ročníku MiNiGRANTŮ. V letošním ročníku získalo 29 zaměstnanců PVK na své projekty částku 828 800 korun.

Odběrové místo na Mariánském náměstí zajišťuje jak PCR, tak antigenní testy i další služby

16. července 2021 v 07:24

Od čtvrtka 15. července je novým provozovatelem odběrového místa na Mariánském náměstí společnost GHC Genetics. Zároveň se zde rozšiřuje spektrum poskytovaných služeb. Vedle PCR testů také antigenní testy, a to jak pro pojištěnce, tak pro samoplátce.

Praha 6 očkovala v Azylovém domě

7. července 2021 v 15:36

Dnes se mobilní očkovací tým vydal do Azylového domu pro muže v ulici Antonína Čermáka v Praze 6, kde během dvou hodin zvládli naočkovat 14 lidí bez domova.

Další články
Nahoru