Dnes Pátek - obcasny-dest 12°C
Zítra Sobota - oblacno 13°C
Pátek 1. 3. 2024
Svátek má Bedřich
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Podnikatelem roku v Praze je Semetkovský, za Středočeský kraj Zavalianis
Ladislav Semetkovský (vpravo) a Sotirios Zavalianis. Foto: EY

Podnikatelem roku v Praze je Semetkovský, za Středočeský kraj Zavalianis

Ocenění nejlepšího Podnikatele roku hlavního města Prahy pro rok 2023 získal majoritní vlastník výrobce bezpilotních letounů Primoco UAE Ladislav Semetkovský. Ve Středočeském kraji vyhrál Sotirios Zavalianis, jehož holding Akeso provozuje zdravotnická zařízení. Informovali o tom pořadatelé soutěže. Vyhlášení soutěže, které pořádala poradenská firma EY, se ve čtvrtek konalo v rezidenci pražského primátora.

Jako první vítězové regionálních kol prestižní soutěže EY Podnikatel roku byli již tradičně vyhlášeni zástupci Prahy a Středočeského kraje. V prvním případě se jím stal Ladislav Semetkovský, jehož společnost Primoco UAV SE obstarává zhruba 30 procent celosvětového trhu se středně velkými bezpilotními letouny.

Oceněným za Středočeský kraj se stal řeckočeský podnikatel Sotirios Zavalianis. Ten oslovil porotu aktivitami na poli soukromé zdravotní péče, kterou jím vlastněná společnost AKESO holding poskytuje napříč obory nejen ve středočeském regionu.

Pražský vítěz Ladislav Semetkovský svůj byznys založil teprve před necelými deseti lety, kdy spojil podnikání s vášní pro letectví a pod hlavičkou své firmy Primoco UAV SE vyrobil první prototyp bezpilotního letounu.

Dnes jsou jeho bezpilotní české letouny ve službách Ukrajiny, Španělska, Německa, Dánska, několika zemí z Asie, Afriky nebo Blízkého východu.

Od konkurence Primoco odlišuje vývoj a výroba vlastních komponentů, a to včetně motoru a řídících systémů. Do budoucna plánuje za jeden kalendářní rok prodat letouny za více než miliardu korun.

„Chci poděkovat kolegům v Primoco, je to společné vítězství a je to závazek pro další rozvoj společnosti. A přeju si samozřejmě, tak jako každý akcionář, který je na kapitálovém trhu, aby nám rostly ceny akcií a prodávali jsme víc,“ řekl Ladislav Semetkovský z Primoco UAV SE.

Reprezentant Středočeského kraje Sotirios Zavalianis na členy poroty zapůsobil díky svým aktivitám v oblasti špičkové lékařské péče a inovativním přístupem v rozvoji projektů distanční medicíny a telemedicíny.

Psychiatrická klinika AKESO holding drží například světový primát v kompletním využití cirkadiánního osvětlení. Aktuální investice holdingu dosahují hodnoty 2,8 miliardy korun.

„Praha a střední Čechy letos překvapivě nepatřily k regionům s největším množstvím přihlášek. I tak ale vítězové museli obstát ve velmi silné konkurenci. Sotirios Zavalianis například zabodoval i svým přístupem k zaměstnancům, kterým poskytuje bezplatné půjčky, právní pomoc, provozuje školky či nabízí vlastní bydlení za výhodných podmínek. Do výstavby vzdělávacích zařízení investuje také v rodném Řecku a nemalé částky věnuje i zdravotnickým zařízením v chudších zemích mimo Evropu. Myslím, že naplňuje naši představu o tom, jakou osobností by měl každý EY Podnikatel roku být,“ vysvětlila Martina Kneiflová, vedoucí partnerka EY Česká republika.

Sotirios Zavalianis z AKESO holding komentoval své vítězství slovy: „Člověka potěší, když se tolik let snaží a myslí si, že to dělá dobře. A pak dostane ocenění od takových osobností, jaké jsou v porotě, a řekne si, že to úsilí za to stálo a někam to dospělo."

„Jednou z priorit současného vedení hlavního města je podpora podnikání – to se týká jak vytvoření stabilního podnikatelského prostředí, tak pobídek k inovacím. Jsem proto rád, že v oblasti Prahy působí řada inspirativních firem, a ocenění v rámci soutěže EY Podnikatel roku je jen dalším důkazem,“ řekl u příležitosti letošního vyhlášení primátor Svoboda.

Ve Středočeském kraji podpořilo EY Podnikatele roku tradičně Středočeské inovační centrum (SIC), jehož ředitel Pavel Jovanovič uvedl: „Inovace a schopnost přicházet s vysokou přidanou hodnotou se stává nutností pro to, aby byly firmy na trhu dlouhodobě konkurenceschopné. Proto SIC v této snaze podnikatele podporuje a nabízí jim na této cestě inspiraci a konkrétní pomoc.“

Jména letošních celostátních vítězů jednotlivých kategorií budou vyhlášeny 6. března 2024 na pražském Žofíně. Celorepublikový vítěz bude tradičně vyslán na světové finále, kde bude spolu s ostatními národními vítězi z téměř šedesáti zemí světa usilovat o titul EY Světový podnikatel roku.

V porotě, v jejímž čele zasedl loňský držitel titulu EY Podnikatel roku České republiky Jakub Havrlant, byli primárně laureáti z předešlých let. Kritérií hodnocení je celá řada, vedle byznysových ukazatelů jde především o další přesah nominovaných, ať už jde například o péči o zaměstnance, společenskou odpovědnost či udržitelnost jejich podnikání.


Autor: red

Společnost Pražské služby existuje už třicet let

18. února 2024 ve 21:08

Pražské služby slaví v letošním roce 30 let od založení. V hlavním městě je součástí svozu směsného i tříděného odpadu, údržby ulic i parků. Společnost nadále plánuje posilovat své postavení na trhu, snižovat negativní dopady na životní prostředí, edukovat veřejnost a zároveň pomáhat v předcházení...

Londýn je v kvalitě 5G připojení nejhorší metropolí Evropy, konstatuje studie

16. února 2024 ve 20:42

Londýn patří z hlediska kvality 5G připojení mezi nejhorší evropské metropole. Tak zní závěr šetření společnosti MedUX, která analyzovala celkovou uživatelskou zkušenost s pevnými a mobilními sítěmi v deseti velkých městech Evropy. Hlavní město Spojeného království propadlo hlavně proto, že je...

Kooperativa využívá řešení od Resistant AI

11. února 2024 v 17:41

Pojišťovna Kooperativa, druhá největší pojišťovna na českém trhu, zahájila spolupráci se společností Resistant AI, specialistou na prevenci finanční kriminality využívající umělou inteligenci a strojové učení. Kooperativa využívá technologii Document Forensics, k ověřování dokumentů předložených...

Tobias Sonndorfer jmenován místopředsedou představenstva VIG Re

7. února 2024 ve 14:41

Společnost VIG Re, zajišťovna skupiny Vienna Insurance Group, s potěšením oznamuje, že Tobias Sonndorfer byl jmenován místopředsedou představenstva s účinností od 1. února 2024. 

Změna výše dotace Nová zelená úsporám

5. února 2024 v 08:58

Od 15. února klesá dotace na fotovoltaiku. Při podpisu smlouvy do 9. února innogy garantuje vyplacení stávající dotace ve výši až 220 000 korun. Společnost o tom informovala na svém webu. 

Další články
Nahoru